סיסמאות קשות ליוו למעלה מ-20 אלף מפגינים שיצאו היום (חמישי) לרחובות מג'ד אל-כרום, שעתיים לאחר שנקבע מותו של הרוג שלישי, מחמד סבע (26), תוצאה טראגית של קטטה שפרצה ביום שלישי בכפר וגרמה למותם של האחים אחמד וחליל מנאע.
"עזרו לנו לחיות בשלום", "יש הוכחה ויש עדים, שהמשטרה לא מסייעת", "לא נשתוק על הפשיעה, או שנשתחרר או שנמות", "הפושעים מתנלכים חופשיים", "לא ננהל מו"מ עם המשטרה - שהיא הסיבה לאסון", "המשטרה מפקירה את האזרחים הערביים" - היו חלק מהסיסמאות בהפגנת האלפים בה השתתפו מנהיגי המגזר, בהם חברי כנסת.
 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, שהשתתף בהפגנה ונמנע עם חבריו להשתתף בטכס השבעת חברי הכנסת ה-22, אמר: "עכשיו במג'ד אל כרום עם חברי לרשימה המשותפת ועשרות אלפי אזרחים דורשים להחזיר את הביטחון האישי לרחובות. אנחנו נשבעים לשים סוף למגיפת הפשיעה האלימה. אנחנו במצב חירום - אסור לחכות לנרצח הבא".
 
ח"כ אחמד טיבי, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אמר כי "ההפגנות היום הינה זעקה רמה של החברה הערבית המאוימת ע׳י כנופיות פשע ונשק משתולל ללא אכיפה כאילו היה מדובר במערב פרוע. בטחון אישי הוא זכות יסוד ועל כן אני קורא לציבור היהודי לגלות אמפטיה והבנה למחאה שלנו". מצד שני ח״כ טיבי קרא לפיקוד המשטרה ולשר לבטחון פנים גלעד ארדן, "לגלות איפוק כדי לסיים את המחאה וההפגנות היום ללא פצועים וללא שפיכות דמים ממש כפי שנהגה המשטרה בהפגנות יוצאי אתיופיה לאחרונה".
 
קודם לכן, במגזר הערבי הייתה היענות כמעט מוחלטת לקריאת ועדת המעקב העליונה לשביתה הכללית ברשויות המקומיות, בתי ספר ובתי מסחר במגזר.

בנתיים נרשמו עומסי תנועה בכבישים הסמוכים למקום הההפגנה. בהם כביש 70 לדרום ג'וליס-אחיהוד, כביש 85 למערב יסיף-אחיהוד, כביש 85 למזרח קדרים-כרמיאל, כביש 70 לצפון יבור-אחיהוד, כביש 805 למזרח יבור-משגב, כביש 784 לצפון מורשת-יובלים, כביש 781 למערב מורשת-אבליים.

ההפגנה במג'ד אל-כרום. קרדיט: וופא זבידאת


ההפגנה במג'ד אל-כרום. קרדיט: וופא זבידאת


ההפגנה במג'ד אל-כרום. קרדיט: תקשורת הרשימה המשותפת


דיון חירום של ארדן ופיקוד המשטרה

במקביל בדיון חירום שקיים השר לביטחון הפנים גלעד ארדן עם מ״מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן ופיקוד המשטרה, בנוגע להתגברות אירועי האלימות והרצח בחברה הערבית בתקופה האחרונה, הציג פיקוד המשטרה לשר לביטחון הפנים ארדן את היערכות המשטרה להתמודדות עם האירועים ולנקיטת צעדים מידיים לחיזוק תחושת הבטחון במגזר הערבי. 
בסיום הדיון, הוחלט על מספר צעדים אופרטיביים. בין היתר הוחלט על תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בגזרות הרלוונטיות בהיקף של מאות שוטרים, תגבור הפעילות ברמה הארצית על ידי יחידות להב 433, לרבות התאמת הייעוד של יחידות מיוחדות לטיפול משימתי בסוגיות הפוגעות בבטחון האישי של הציבור הערבי. בין היתר יכוון תחום הטיפול של יחידת אתג"ר לטיפול בעבירות  אמל"ח לא חוקי. כמו כן, יחידה 33 תוכוון לטיפול ממוקד בפשיעה החמורה בחברה הערבית ברמה הארצית, ופעילותה תמוקד במבצעי שטח באזורים הסובלים מרמת אלימות גבוהה במיוחד. בנוסף, היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) תוביל אכיפה מנהלית ואזרחית מוגברת כנגד גורמי פשיעה בחברה הערבית לצורכי מניעה.
בנוסף יבוצע גיוס פלוגות מילואים של מג"ב בהתאם ליכולת הגיוס ,לצורך תגבור המערכים המבצעיים הפועלים בשטח. טיפול מרוכז בעבירות תנועה חמורות ביישובי המגזר הערבי בדגש על עברייני תנועה רצידיביסטיים. הגברת המאמצים המודיעיניים לסיכול אירועים נוספים ופענוח הפשעים שהתרחשו.
השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר כי "המצב במגזר הוא מצב חירום. הנחיתי את המשטרה להילחם באלימות במגזר הערבי בדיוק כפי שהיא נלחמת בטרור ובכל האמצעים העומדים לרשותה. אני קורא למנהיגות הערבית להתעלות מעל חילוקי הדעות בינינו, להצטרף למאבק ולפעול יחד עם המשטרה ואיתי, כדי להשיג את השינוי הנדרש בחברה הערבית- שינוי הרתעתי ואכיפתי לצד שינוי עומק תרבותי וחברתי. 
על מנת להגביר את ההרתעה, ניזום פגישה מקצועית עם נשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה ונבקש מהם לקבוע מדיניות תביעה וענישה מחמירה על עבירות אמל״ח לא חוקי וסחיטת דמי חסות, שכיום אינה מתקיימת והיא מחולל אלימות משמעותי הפוגע בחברה הערבית״.
מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן הוסיף כי "משטרת ישראל הינה משטרה לאומית המשרתת את כלל אזרחי החברה, על כל רבדיה. אנו ערים לרצף האירועים, ומטפלים בהם באופן רחב, מקיף ונחוש. משטרת ישראל רואה חשיבות עליונה בחיזוק הביטחון האישי בקרב החברה הערבית בישראל ולכן תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי למגר את תופעות הפשיעה החמורה והמאורגנת. לצד הפעילות המוגברת, אנו קוראים גם לשיתוף פעולה מצד כל הגורמים הנוגעים בדבר".