רשת ארומה תל אביב מחליפה את מוצרי הטונה בכל סניפיה לאחר ששני סועדים הובלו אמש לחדר הלם של המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי איכילוב בעקבות הרעלה מסלט וכריך טונה בסניף שברחוב דרך בגין בעיר. בחברה ציינו כי היום ומחר ייתכנו שיבושים בסניפי הרשת במכירת מנות מזון המכילות טונה וכי הסניף ממנו נרכשו המוצרים נסגר עד להודעה חדשה.

כזכור, מדובר באישה בת 41 שהגיעה במצב קשה מאוד לאחר איבוד הכרה ושוק עמוק ובגבר בן 34 שהגיע במצב קל עם כאבי ראש, דפיקות לב מואצות בעקבות הרעלה. הבוקר התבצעה בקרה של מחוז ת״א של משרד הבריאות בסניף בו אירעה ההרעלה. ממשרד הבריאות נמסר כי דגימות נלקחו מהדג שהיה בשימוש למעבדה ושאר התצרוכת הושמדה. כמו כן נאסר שימוש של משלוח דג חדש על ידי משרד הבריאות עד לקבלת תוצאות מעבדה.

שירי פורר היא אחת המאושפזות באיכילוב בעקבות ההרעלה ושוחררה במהלך הלילה לביתה. הבוקר היא סיפרה: "אני עובדת באזור והגעתי לארוחת צהריים בסניף כשהזמנתי בטייק אווי סלט טונה למשרד הסמוך. אכלתי את הסלט תוך 10 דקות מאז שרכשתי אותו ומיד התחלתי להרגיש צריבה בלשון, פנים אדומות ובוערות ונשימה כבדה.
עוד הוסיפה פורר: "מיד הבנתי שאני חווה תגובה אלרגית חריפה והמנהל שלי לקח אותי למר״ם שם התמוטטתי ואיבדתי הכרה. מהר העבירו אותי באמבלונס לאיכילוב תוך כדי פעולות מצילות חיים. לאחר הגעתי לחדר הלם של איכילוב המשיכו פעולות רפואיות שלשמחתי הרבה הביאו להתאוששות מהירה ולאחריה הוחלט לשחרר אותי הביתה במהלך הלילה להמשך השגחה ומעקב. לאורך כל הזמן לא קלטתי כמה המצב שלי היה מסוכן. כעת אני בעיקר מזועזעת מהתגובה של הרשת שניסתה לגלגל את זה עליי ומקווה שהם יעשו בדק בית. הבוקר אני בעיקר אסירת תודה לצוותים הרפואיים שהצילו את חיי ומתאוששת בביתי".

ברשת ארומה תל אביב ציינו עוד: "כפי שהודענו אתמול, מרגע שנודע לנו כי שניים מלקוחותינו אושפזו, שכרנו חברה חיצונית שתבצע בקרה ובדיקת מעבדה על מוצרי המזון שנמצאו בסניף המדובר וברשת כולה. אף שתוצאות המעבדה טרם הסתיימו, החלטנו, כמשנה זהירות, לעצור את מכירת הטונה בסניפים עד להחלפת המוצר במלואו. כפי שהודענו אמש - לאחר קבלת תוצאות המעבדה והבדיקה - נפרסמם בשקיפות ובהגינות לציבור הרחב. עד אז, הסניף ממנו נרכשו המוצרים - לא ייפתח מחדש. אנו שבים ומדגישים כי לא התפשרנו ולא נתפשר לעולם על איכות וטריות המזון הנמכר בסניפי הרשת. מזון טרי ואיכותי הוא הבסיס לאמון לקוחותינו ואנו מתייחסים לאמון זה ברצינות רבה מאוד".


ד"ר דניאל טרוצקי, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, סיפר אתמול: "השניים הגיעו בעקבות תגובה אלרגית חריפה שמקורה בהרעלה מדג הטונה שאותו אכלו, בשם ׳הרעלת מזון סקרומבואידית׳. עם הגעתם הענקנו טיפול מתאים, שמיד היטיב עם מצבם והחלו להתאושש". 

"מדובר בהרעלת מזון נדירה יחסית, כתוצאה מאכילת בשר דגים, שסימניה דומים להתקפה אלרגית ("הרעלת היסטמין"). הסימפטומים עלולים לכלול החל מכאבי ראש, דפיקות לב, אודם עורי משמעותי, סחרחורת, בחילות, כאבי בטן ושלשולים, ועד לקוצר נשימה או בצקות בדרכי האוויר, ובמקרים נדירים אף מוות", הסביר ד״ר טרוצקי.