שרת התחבורה מירי רגב ושר הבריאות יואל (יולי) אדלשטיין סיכמו היום (ראשון) ביניהם כי תנועת הרכבות תשוב לפעילות מלאה ב-8 ביוני, וכי קיבולת האוטובוסים תגדל ל-75 אחוזים כבר בסוף השבוע הקרוב. ההחלטה מגיעה כזכור, לאחר שהתחבורה הציבורית בישראל הוגבלה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה.

השרה רגב, אמרה: ״התחבורה הציבורית שבה לפעילות רחבת היקף, זו הבשורה לה ציפה הציבור בישראל. אני שמחה על הסיכום עם שר הבריאות יולי אדלשטיין, לגבי הרחבת שירות התחבורה הציבורית בישראל".

"זו הבשורה לה ציפו אזרחי ישראל" הוסיפה רגב, "אני קוראת לציבור לסייע בידינו, לקחת אחריות ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אני מזמינה את הציבור להפנות שאלות לאתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ולשאר הפלטפורמות הדיגיטליות של המשרד".

מירי רגב. צילום: מרק ישראל סלםמירי רגב. צילום: מרק ישראל סלם

השר אדלשטיין מסר: "אנחנו במגמת פתיחת המשק לרווחת הקהל והעסקים. אבל ההמשך תלוי בכל אחת ואחד מאיתנו - אם ישמרו על הנחיות משרד הבריאות".

עוד אמר אדלשטיין כי "שיתוף הפעולה עם שרת התחבורה מירי רגב חשוב. כבר מהשבוע שעבר אנחנו נמצאים בעיצומה של מגמת פתיחת המשק לרווחת הקהל והעסקים. אבל ההמשך תלוי בכל אחת ואחד מאיתנו - אם ישמרו על הנחיות משרד הבריאות. בלי שמירה קפדנית על ההנחיות - הקורונה עלולה לחזור ואיתה סגירת המשק"

כאמור, ההחלטה החשובה התקבלה בדיון שהתקיים במהלך היום, בהשתתפות שרת התחבורה רגב, שר הבריאות אדלשטיין, סגני השרים וגורמי המקצוע. כמו כן, החל מה-28 במאי קיבולת הנוסעים המותרת במערך האוטובוסים הבין-עירוני תגדל מ-23 נוסעים ל-46 נוסעים, כך שלמעט השורה הראשונה מאחורי הנהג, ניתן יהיה להשתמש בכל מושבי האוטובוס.

יחד עם זאת, נמסר כי האיסור על נסיעה בעמידה יימשך. במערך האוטובוסים העירוני קיבולת הנוסעים תגדל מ-20 נוסעים ל-49 נוסעים באוטובוס רגיל ומ-30 נוסעים ל-75 נוסעים באוטובוס מפרקי. במערך האוטובוסים העירוני תותר נסיעה בעמידה. 

מיניבוסים ומוניות שירות יוכלו לפעול גם הם בקיבולת של 75 אחוזים מהמותר ברישיון הרכב. מוניות פרטיות יורשו להסיע עד שני נוסעים מאחור, גם אם אינם נדרשים למלווה.