משרד האוצר ומשרד התרבות הגיעו הערב (שלישי) להסדר בנוגע לחבילת הפיצויים בעקבות משבר הקורונה. בתום הפגישה שהתקיימה בין שר האוצר ישראל כ״ץ, שר התרבות והספורט חילי טרופר, ונציגי עולם התרבות ומתוך הרצון לשמור על רצף פעילות גופי התרבות ולתמוך ביצירה מקומית, סיכמו שר האוצר ושר התרבות על מתן חבילת סיוע ייעודית לטובת חיזוק עולם התרבות בישראל, שתגיע ל-200 מיליון שקלים.

החבילה כוללת:

  • פרסום מבחני תמיכה ייעודים לטובת תגבור משמעותי של תקציבי מוסדות התרבות, עידוד התייעלות ואיחודים בין מוסדות וכן תמרוץ רשויות מקומיות להגדיל את השתתפותן בתקציב המוסדות. מבחני התמיכה יתנו עדיפות לגופים עם הכנסות עצמיות גבוהות ויחייבו החזרת עובדים לפעילות.
  • הגדלת תקציב מוסדות התרבות המקצועיים כך שיכלול גם תוספות חד פעמיות שניתנו בשנה קודמת.
  • הלוואות במסגרת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בסיכון גבוה.
  • הבטחת השלמת הפקות קולנוע קיימות לנוכח הנחיות משרד הבריאות.
  • הכפלת הקרן לסיוע לאומנים במצוקה.

בנוסף, הוחלט על הוצאת קול קורא לעידוד הפקות בתחום התרבות המסחרית והפנאי בשיתוף הרשויות המקומיות. צוות משותף שהוקם לטובת העניין יגבש את המנגנון תוך יצירת ודאות למפיקים.

צעדים אלו מתווספים לצעדים הרוחביים בתכנית הסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה:

  • הוצאת העובדים לחל"ת ללא ניצול ימי החופשה.
  • מענק עצמאיים ב-2 פעימות.
  • מענק בעבור אבדן הכנסות והוצאות קבועות או פעימת מענק שלישית.
  • פטור מארנונה ל-3 חודשים.
  • דחיית תשלומים ואגרות. 

שר האוצר, ישראל כ"ץ אמר: "הערב הגעתי לסיכום על חבילת הסיוע לעולם התרבות בישראל, יחד עם שר התרבות ונציגי הענף. הדגשתי בפני אנשי התרבות את חשיבות השמירה על ההנחיות הנדרשות לצד החזרה לשגרה והפעלת המוסדות. אני שמח על שיתוף הפעולה עם שר התרבות והספורט. יחד נחזיר את עולם התרבות והכלכלה הישראלית לצמיחה".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר: "לשמחתי אחרי שהצלחנו להיות מהמדינות הראשונות שמחזירות את התרבות כבר בעוד זמן קצר, סיכמנו היום יחד עם שר האוצר ישראל כ"ץ על מתווה סיוע כספי לגופי התרבות הנתמכים בארץ. זו בשורה גדולה לעולם התרבות בישראל. אנחנו רואים ערך בקיום תרבות בישראל ואנחנו ערים למצוקות הגדולות של האמנים, השחקנים והמוסדות. אני שמח על כך שהצלחנו לתת לעולם התרבות להתחיל ולחזור לחיים. הדרך עוד ארוכה ויהיו ימים קשים, אבל ממשלת ישראל מתגייסת לסייע לתרבות הישראלית ליצור, לפרוח ולחיות מחדש. אני מבקש להודות באופן אישי לשר האוצר ישראל כ"ץ ולצוותו על ההירתמות המהירה והמשמעותית ועל השותפות העמוקה ביצירת פתרונות למען עולם התרבות הישראלי".

יו"ר פורום התרבות, דני וייס: "מוסדות התרבות בישראל רואים במפגש שהתקיים היום אירוע מכונן, ומודים לשר התרבות ושר האוצר על הבנת חשיבות עולם התרבות בישראל שהביאה למתווה חזרתו לפעילות. רבבות יוצרים, מבצעים, עובדים וספקים שמחים ומאושרים לחזור לפעילות ולחזור להעניק לקהל הישראלי את התרבות האיכותית שהוא זכאי לה ומהווה חלק חשוב ממורשתו".

מנכ״ל הבימה נעם סמל הגיב למתווה: "אני מברך על מתווה הפיצוי ובעיקר מציין את שיתוף הפעולה בין שר האוצר לשר התרבות והספורט שהביעו תמיכה גדולה והבעת אמון במוסדות התרבות בישראל. אני תקווה ששיתוף הפעולה יביא גם בשורה לתיאטרון הלאומי הבימה״.

ציפי פינס, המנכ"לית והמנהלת האמנותית של תיאטרון "בית ליסין" מסרה: "אנחנו שמחים על הדיאלוג הפורה עם שר התרבות ושר האוצר ומברכים על המתווה הכלכלי. מתרגשים לפגוש שוב את הקהל שלנו, נפתח ב-15/7 עם הלהיט הגדול של התיאטרון 'אפס ביחסי אנוש'".

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי רן גואטה מסר: "אני נרגש לחזור לתיאטרון ולספר לעובדי ושחקני הקאמרי שנחזור אל הבמות בקרוב. תודה לשר התרבות חילי טרופר ולשר האוצר ישראל כץ על ההבנה והסיוע והחזרתם של אלפים למעגל העבודה. תודה לעובדים והשחקנים שלקחו חלק במאבק על החזרת התיאטרון לפעילות. ישראל היא מעצמה תרבותית - ואסור לנו לאבד את זה. בתחילת יולי הקאמרי יפתח את שעריו וימשיך בדיוק מהנקודה שבה הפסקנו, תוך שמירה על הוראות התו הסגול המותאם לתיאטרון. אנו מצפים בקוצר רוח לקהל - בדלתות פתוחות".