יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו), התראיין היום (שלישי) בתכנית הרדיו של בן כספית וינון מגל ברדיו 103FM. בדבריו התייחס פורר לשני מקרי הרצח שאירעו אמש בהפרש של שעות ספורות, גינה את תופעת האלימות במשפחה והדגיש: "תקופה האלימות במשפחה מבעבעת וגואה במיוחד בתקופת הסגרים".

ינון: אנחנו מתכנסים לאור רצח שתי הנשים אתמול.
"שתי נשים אתמול שמצטרפות למספרים חסרי תקדים שאנחנו רואים ב-2020 - 19 נשים. אפשר גם להזכיר את אלה שלא נרצחו - שירה, שנדקרה וניצלה בנס בזכות התושייה של השכנים בערב ראש השנה, לא מופיעה בסטטיסטיקה ולצערי יש עוד כמוה. אנחנו נמצאים בתקופה בה האלימות במשפחה מבעבעת וגואה ברור לחלוטין שזה יקרה בתקופת סגרים ובתקופת הקורונה בה המשבר הכלכלי לוחץ, ולצערי כמו בנושאים אחרים גם מהנושא הזה ממשלת ישראל פשוט מתעלמת. השר לבט"פ מפרסם שמונה יעדים למשרד שלו בתקופת הקורונה, המלחמה באלימות במשפחה לא נמצא שם זה פשוט לא על סדר היום".

זירת האירוע במצפה רמון (צילום: דוברות המשטרה)

"זה מזעזע איך הוא מבטל החלטה של השר הקודם שאמר שבראון בספטמבר תקום יחידה שתפקח על אסירים משוחררים של אלימות במשפחה כי יש חזרה לפעילות, אסירים כאלה בד"כ חוזרים עוד הפעם לפעילות וכמובן שהיחידה לא הוקמה ואין כוונה כרגע, זה עבר חזרה לבחינה כדי לראות אם מקימים ובינתיים לצערי אנחנו עדים לעוד ועוד מקרים של אלימות במשפחה. חלק מהתוכנית של הממשלה לזה שהיא מחליטה להטיל סגר או מגבלות על האזרחים הייתה צריכה להיות תוכנתי שמתגברת עובדים סוציאליים ושולחת אנשים באופן יזום למשפחות שאנחנו יודעים שיש סכנה כוז או אחרת. עכשיו הילדים לא מגיעים לבית הספר והמורים לא רואים את סימני האזהרה אצל הילדים ואפילו רופאי המשפחה יש פחות ביקורים כי אנשים נמנעים בתקופה זו וכאן זה חייב להיות חלק מהמערכת ולצערי זה לא".

ינון: מה לא עושים ואפשר היה?

"לתגבר עובדים סוציאליים".

ינון: הנה זאת שנרצחה בבאר שבע לא הייתה מוכרת לרווחה.
"הנחיה לשירותי הרווחה לעשות באופן יזום ביקורי בית, להקל את הלחץ הכלכלי שמשמעותי וענישה הרבה יותר אגרסיבית ואני הולך להניח הצעת חוק שתחמיר את הענישה על מקרי אלימות במשפחה ולהקים את היחידה לפיקוח על אסירים ועצירים של אלימות במשפחה. אותה תיירת מאוקראינה שנפטרה לפני מספר ימים, בזמן שישבה בבית החולים זה שניסה לדקור אותה השתחרר ממעצר, הגיע לבית החולים ובמקרה עובדת סוציאלית שהייתה שם תשאלה אותו ותפסה אותו רגע לפני שהוא ניסה להשלים את העבודה".

בן: שוב שוחרר למעצר בית אתמול. המערכת לא לומדת.
"מבין ה-19 שנרצחו השנה, חלקן גדול מהמגזר הערבי. צריך לשים את הפרוז'קטור איפה שצריך: למשל על איסוף נשק בלתי חוקי רובו ככולו נמצא במגזר הערבי. חלק מהנשים נרצחות מנשק לא חוקי וחלק מהנשים נרצחו בידי אסיר משוחרר על מקרי אלימות במשפחה".

ינון: נשק זה לא העניין, ראינו שיש פטיש ומערוך. מוצאים את הדרך לרצוח, הבעיה היא תרבותית.
צריך להבין דבר אחד, במקרה של רצח יש רצף של אירועים שקורים שאם היית שולף אחד בדךר היית מונע את הרצח זמינות הנשק, ביקור העובד הסוציאלי, אי פיטורים מהעבודה. בתקופה הזאת שהלחץ בתוך הבית הולך וגובר אם זה עם הילדים בבית ואם זה זוג מבוגר שישבו לבד בבית אחרי שהאדם פוטר מעבודתו או הפסיק לתקופת הקורונה, התקופה הזו היא סיר לחץ מבעבע". 

ינון: היו רציחות לפני.
"יש לך מאות אחוזים של פניות, אתה לא מדבר על בסיס נתונים ממש כמו שהממשלה מקבלת החלטות. עליה של מאות אחוזים בפניות ובתלונות, ברור לכל אדם שעיניו בראשו מבין שכשיש לחץ כלכלי, סוגרים אנשים בבתים, ילדים לא הולכים לבית ספר, האירועים הולכים ועולים והרבה מהם לא מדווחים כי אין את נקודות הקצה שהיו מזהות סימנים כאלו ואחרים, לכן לצערי ממשלת ישראל נכשלה לחלוטין בהתייחסות שלה היא לא יכולה להמשיך לעשות בתקופת הקורונה את מה שעשתה שנה לפני".

ינון: מפקירים את השנים הערביות בפוליטיקלי קורקט, זה מחדל וזה בזיון, מפקירים את הנשים הערביות כי לא שמים את האצבע על הנקודה.
"אתה מדבר שטויות כדי להמעיט מהאחריות של ממשלת ישראל על כל מה שקורה פה באלימות בתוך המשפחה. מי שמתעלם מאיסוף נשק במגזר הערבי ומענישה מי שמאפשר לאסירים שנעצרו וחזרו במגזר הערבי זו ממשלת ישראל. אל תנקה אותה מאחריות הם מנהלים את האירוע ומנהלים אותו בצורה כושלת".

בן: לא צריך לסמן מגזר, כל הסיפור הערבי מוזנח ורה"מ הוא נתניהו. איסוף נשק, אלימות נגד נשים, הכול; ינון: הכול ביבי.
"אגיד מילה על נתניהו, אני ראיתי מה נתניהו פרסם כשפגעו בכלב והיכו אותו בצער בעלי חיים, לא ראיתי את הפרסומים שלו ואפילו באמירה לא ראיתי אחרי מה שקרה אתמול ולא אחרי רצח נשים מבחינתו הכול לייקים וכותרות, צריך לעשות פה מלחמה של שילוב ידיים זה לא שאלה אם בתוך הממשלה או מחוץ ואם זה במגזר הערבי החרדי או הכללי זה החברה הישראלית שנמצאת בתקופה קשה של סגרים ומגבלות, עם הרבה הגבלות גם כלכליות שמייצרות סיר לחץ, צריך לטפל בזה ולא לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח ולהגיד שזו בעיה של מגזר כזה או אחר".

זירת הרצח בקריית חיים (צילום: מד''א)זירת הרצח בקריית חיים (צילום: מד''א)

בן: גנץ התייחס לזה, אמנם טעה מבחינת המיקומים אבל לפחות דיבר. מה עם החרדים?
"יכול להגיד ובשמחה אתייחס. צריך להבין יש לצערי היום במלחמה שאנחנו מנהלים נגד הקורונה אוכולוסייה שמרשה לעצמה לעשות מה שהיא רוצה לא כי היא החליטה עכשיו אלא כך היא עושה שנים ארוכות לא מתגייסת לצה"ל מנהלת מערכת חינוך עצמאית ואוטונומית וגם באירוע הזה היא מתנהלת לפי איך שבא לה ולא לפי איך שצריך ואת המחיר ישלם כלל הציבור, כי מפחדים להגיד שיש עיר אדומה ואותה צריך לסגור כי חס וחלילה ליצמן יפרוש מהקואליציה".

ינון: ליברמן אמר להפעיל את השכל הישר.
"מהרגע שהממשלה מתחילה לקבל את ההנחיות וההחלטות למלחמה בקורונה לפי האינטרסים של דרעי וליצמן, אז כן כדאי שתפעיל את השכל הישר שלך. מאפשר למכור סחורה בסופרים אבל לבעל החנות הקטן שנכנס אדם בשעה או שניים אתה לא מאפשר? זה השכל הישר ועל זה מסתכלים האנשים ולא מבינים למה הם משלמים את המחיר בגלל שנתניהו מחויב לליצמן ולכל החצרות האלה".