מטבע נדיר, הנושא את דמותו של הקיסר הרומי אנטוניוס פיוס, משנת 158-9 לספירה, נמצא על ידי עידו גרדי, חייל פלס"ר 7 של השריון, במהלך אימון צבאי באזור רמות מנשה.

המטבע, שמצב השתמרותו טוב, ניטבע במיטבעת העיר גבע. "המטבע הזה מתווסף רק ל-11 מטבעות דומים, שמוצאם ידוע באוצרות המדינה. כל המטבעות האלה נמצאו בצפון הארץ: ממגידו וציפורי, עד טבריה והארבל", ציין ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות, ד"ר דונלד צבי אריאל.

המטבע נושא על חזיתו את דיוקן הקיסר הרומי אנטונינוס פיוס, אשר שלט בשנים 138-161 לספירה, ועל גבו את אל הירח הסורי "מן" (אלוהות ירח) וסביבו הכתובת "של אנשי גבע פיליפי", שנת 217.

לדברי ד"ר אבנר אקר, מרצה לארכיאולוגיה קלאסית במחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן, המטבע שהתגלה הוא אחד מהמטבעות העירוניים שנטבעו בעיר גבע-פיליפי, המכונה גם גבע-פרשים.

החייל עידו גרדי עם המטבע הנדיר (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)החייל עידו גרדי עם המטבע הנדיר (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

 "בתקופה הרומית קיבלו ערים (פולייס) זכות לטבוע מטבעות משל עצמן. השנה המצוינת על המטבע היא השנה למניין העירוני, אשר החל, ככל הנראה, בשנה שבה קיבלו תושבי העיר הכרה בעצמאות עירם מידי השלטונות הרומיים", הוא הסביר – "גבע היא עיר קדומה, שהוזכרה בכתבי יוסף בן מתתיהו כעיר השוכנת על הגבעות שבשולי עמק יזרעאל. הורדוס הושיב בה פרשים יוצאי צבאו (ומשם הכינוי גבע פרשים), ובמרד הגדול, בשנים 66-70 לספירה, יצאו מעיר זו כוחות צבא מקומיים ורומיים כנגד הכוחות היהודיים, באזור בית שערים".

לדבריו, ישנם חוקרים המעריכים, שגבע נמצאת ליד שער העמקים, אך מרביתם סבורים שגבע נמצאת בתל אבו שושה, הסמוך לקיבוץ משמר העמק. 

דמות האל על המטבע (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)דמות האל על המטבע (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)

בחפירות שניהלה אוניברסיטת בר אילן בתל בקיץ האחרון, התגלו שרידי ביצורים ומבנים מהתקופה ההלניסטית ועד לתקופה הביזנטית.

לדברי ניר דיסטלפלד, פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות באזור הצפון, סביר שהמטבע נשמט מידי בעליו על אחת הדרכים שחוצות את המרחב הזה, עד שנמצא בידי החייל, כמעט 2000 שנה מאוחר יותר.