ד"ר אבישי בן חיים, פרשן החרדים בערוץ 13 שוחח היום (רביעי) עם אראל סגל וטל שלו ב-103FM על מנחם בגין, שבקרוב נציין 29 שנים מאז פטירתו. בגין היה מנהיג במשך שנים רבות, אך מאז, מחנה הימין שינה את עצמו בצורה יוצאת דופן. בן חיים ניתח את דמותו והשווה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו כאשר טען כי "נתניהו היום הוא מגן היהודים של ישראל השנייה, כפי שהיה בגין אז". בהמשך, הצטרף לשיחה ח"כ יאיר גולן (מרצ) שטען שבגין ישר דרך, בעוד נתניהו מושחת ובן חיים הדגיש: "ההשוואה היא לא בין הדמויות ואופיין. ההשוואה היא ביחס לסנטימנט של המון העם כלפי המנהיגים".

אני זוכר את ההלוויה, איבטחתי אותה. אז מי היה בגין, מה הוא עבורנו ואיפה הוא נמצא בפוליטיקה הישראלית?
"בהתחשב בתיאוריה, בוא נלך על איפה הוא נמצא ואיפה הוא נוכח גם כרגע. אני חושב שהשבוע הייתה תמיהה גדולה מה ההתלהבות מה-"נה נה נה" של נתניהו ומהראיון שלו אצל יונית לוי. ואני חושב שאם אנחנו רוצים להגיד מה הייתה הבשורה הגדולה של בגין, אם צריך לתמצת את המפעל שלו של כנסת ישראל השנייה לתוך החיים הישראליים, של הפיכתה לחלק שוויוני בחברה הזאת, אני חושב שהמהלך של בגין היה כפול.

המהלך התחיל בזה שהוא שינה את האתוס הציוני הישראלי, פחות אתוס עברי-ישראלי ויותר אתוס יהודי. ואז, אם האתוס יותר יהודי, בני עדות המזרח הם חלק מהסיפור הזה יותר. כלומר, כל העברת הפוקוס מהבשורה הציונית שאמרה אנחנו מורידים את הרמה של היהודי ומעלים את הרמה של העברי ובגין החזיר את זה.

בתוך זה כמובן גם המאבק שלו נגד הכחשת חלקה של ישראל השנייה במאמץ הלאומי להקמת מדינת ישראל, שהדוגמה הקלאסית – כל פעם שישראל השנייה וערי הפיתוח והמזרחים מושפלים בגין מתייצב עם כל הנשמה לגונן עליהם. השיא היה בנאום הצ'חצ'חים שהבשורה שלה היא האמירה 'עכשיו אני אספר לדודו טופז למי הוא התכוון כשהוא אומר צ'חצ'חים שהם רק בש.ג.'. הוא מכניס את המזרחים לתוך הסיפור הזה וטען שהנאום הזה השפיל את המזרחים.

הדבר השני, נורא מעניין שבגין גם עושה, שאותו ביבי דווקא לא עושה - בגין גם טורח להוריד את האף לישראל הראשונה, הוא פוגע ביוקרה שלה, הוא מעליב אותה. המהלך שלו כפול, הוא גם מרים את ישראל השנייה וגם מוריד את ישראל הראשונה, פוגע בה ומעליב אותה. בגין הולך ממש על היהלום שבכתר, על הבריכות שבקיבוצים, ועל זה הוא מנגן. בבחירות האלה ב-81' שהן מכוננות יותר מ-77' הוא מכריז מול המזרחיים – 'אתם בני חורין'. בגין ממש עושה פה מהלך כפול, ביבי לא עושה אותו".

מה הקשר בין זה לבין ה-נה, נה, נה של נתניהו. הוא לא מוריד את הראש לישראל הראשונה, בטח המשיך להשתחוות בפני ישראל הראשונה אז איפה הקשר?
"למה ישראל השנייה בוחרת לה כמנהיג דמויות כאלה?"

לא זו השאלה, שאלתי אותך מה הקשר בין הדברים.
"אני חושב שבסוף יש לפעמים דפוס כזה של ציבור שנמצא תחת דיכוי של אליטה בוחר מישהו מתוך האליטה או שדומה לאליטה בשביל שיילחם עבורו באותה אליטה. במקרה של נתניהו, ישראל השנייה בחוכמתה בחרה מישהו שנתפס כמצטיין בפניה של האליטה, הכי דומה לאליטה והוא מייצג אותה במאבק, הוא יושב באולפן ומסוגל לעשות מה שישראל השנייה לא יכולה לעשות - לענות באולפן. זה דפוס שאנחנו רואים אותו. הדבר המרכזי גם בבגין וגם בנתניהו בתמיכה של ישראל השנייה זה היסוד הלאומי. אנחנו מוכרחים להבין שהעניין הלאומי הוא הבסיס. ההעדפה ההיסטורית הברורה של ישראל השנייה של הזהות, היסוד והאינטרס הלאומי והיהודי על פני האינטרס העדתי והמעמדי. היא קודם כל לאומית ולכן נתניהו היום נתפס כמגן היהודים מול האומות הוא הדמות המרכזית". 

אבל בגין היה המושיע של ישראל השנייה בתיאוריה, הוא היה דמוקרט גדול. אתמול היו אנשים אחרים שצייצו על בגין, אחד הציטוטים שמסתובבים זה 'שלטון ממושך הוא סכנה לחירות האומה ולמוסר בניה, הוא מוליד שחיתות'.
"אנחנו לא נעמדים בשורה ומצייתים לכל מילה. בגין עצמו היה מנהיג של יותר מ-30 שנה, אולי הוא אומר כזה דבר, אבל בפועל בגין היה מנהיג המחנה הלאומי במשך 40 שנה שעליהם הוא אומר '40 שנה הם רצחו את אופיי', אי אפשר לברוח מזה. למרות שאת אומרת בגין הדמוקרט, הוא עבר רדיפה לא פחות קשה מנתניהו, יש שיגידו יותר. על נתניהו אומרים ארדואני ועל בגין אמרו היטלריסטי".

אנחנו אמורים לדבר עם יאיר גולן, בוא נוסיף אותו לשיחה. אכפת לך?
"אני מחבב ומכבד מאוד את יאיר גולן אני אוהב את הדעות שלו".

שלום ח"כ יאיר גולן. שמעת את הדברים שאמר בן חיים, ועל התחושות בציבור. מה עמדתך בנושא?
יאיר גולן: "בגין היה איש ישר דרך ונתניהו מושחת. הוא רמאי, הוא נותן שוחד, הוא אדם שלא מהסס לחרב את הדמוקרטיה הישראלית לצרכים האיישם שלו הוא לקח אותנו ל-3 מערכות בחירות מיותרות לחלוטין לכן ההשוואה בין נתניהו לבגין לדעתי גורמת לבגין להתהפך בקברו".

בן חיים: "אני אגיד משפט סיום, ההשוואה היא לא בין הדמויות ואופיין. ההשוואה היא ביחס לסנטימנט של המון העם כלפי המנהיגים לכן כשנאי רוצה להסביר עד כמה האירוע שאנחנו נמצאים בו רגיש ועד כמה צריך לנטרל את חומר הנפץ הזה ברגישות אני חושב שהאליטה הישראלית צריכה להבין שמה שאתם עושים אתם רוצים להכניס את בגין לכלא. לכן תבינו למה התגובה של הציבור כל כך כואבת".

"אתה איש ישר דרך, אל תיתן יד לשחיתות ונתניהו הוא מושחת".