טקס הדלקת המשואות המסורתי לכבוד יום העצמאות ה-73 למדינת ישראל נפתח הערב (רביעי) בהר הרצל, לאחר שבוטל בשנה שעברה בעקבות התפשטות הקורונה. השנה נוכחים בו מספר צופים מועט יחסית לשנים רגילות, כ-700 בלבד, זאת בשל הגבלות הקורונה שעדיין בתוקף. 

משירה איסקוב ועד שלומי שבת: אלה 14 מדליקי המשואות בטקס בהר הרצל

יו"ר הכנסת, יריב לוין, פתח את הטקס באומרו: "בירושלים המאוחדת, בירת הנצח של ישראל, אנו מסתכלים הערב בגאווה גדולה על מה שהשגנו יחד".

"נכון, לא הכל מושלם, יש בינינו מחלוקות, יש מי שזקוקים לעזרה שלא תמיד מגיעה, יש מה לתקן ועוד הרבה מה לעשות. אך גם כיום, העולם כולו מסתכל עלינו בהערכה גדולה, רבים בעולם היו רוצים להיות במקום שאנחנו נמצאים בו! הם יודעםי וגם לנו מותר לומר לעצמנו, בחיוך ובגאווה, אשרינו שזכינו להיות אזרחי מדינת ישראל!", הוסיף.

טקס יום העצמאות ה-73 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)טקס יום העצמאות ה-73 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)


לוין אמר: "הנס הזה, שאינו מובן מאליו, הוא התגשמות של חלום הדורות, אומתנו היא התגלמות הצדק ההיסטורי, וההיסטוריה הזו נכתבה גם השנה באותיות של זהב. מכובדי רה"מ בנימין נתניהו, כולנו התרגשנו לראות אותך חותם על הסכמי השלום ומכריז על כינון היחסים איחוד האמירויות, סודאן, בחריין וכמובן עם מרוקו".

"יום העצמאות הזה הוא הזמן הנכון להעדיף את המחבר בינינו, את המשותף. החג הזה הוא חג של כלל אזרחי ישראל. יהודים, מוסלמים, דרוזים, נוצרים, צ'רקסים, החג של כולנו! אני מבקש, להפנות מכאן, ברכה מיוחדת לאזרחי ישראל דוברי הערבית. נחגוג היום ביחד, ונמשיך ביחד כדי לבנות חברה שדואגת לכל אחד בכל מקום כל הזמן".

"אנו מאחלים החלמה מהירה לנכי ופצועי צהל אשר הקריבו את גופם ונפשם למען כולנו, לרגע, איננו שוכחים את שבויינו ונעדרינו, אנו מפללים לשובם הביתה במהרה", כך אמר ביום דבריו.

יריב לוין בטקס הדלקת המשואות (צילום: צילום מסך)יריב לוין בטקס הדלקת המשואות (צילום: צילום מסך)


בין משיאי המשואות השנה נמנו שלומי שבת, ד"ר דרור דיקר, אייבי מוזס, הרב איתן שנרב, שירה איסקוב ושכנתה עדי גוזי, רב-סרן מאור כהן שישיא את משואת צה"ל, רפ"ק עדן טפט הבטינש שתשיא את משואת משטרת ישראל, נציגת הדור הצעיר עפרי בוטבול, נציג הדור המייסד יעיש גיאת, בשם מערכת החינוך - ציפי הרפנס, נארג'ס אבו יאמן ואיברהים מאהר שישיאו משואה בשם צוותי הרפואה, וגבריאלה שטריגלר שתשיא את משואת התפוצות.

שירה איסקוב ושכנתה, עדי גוזי, עלו להשיא משואה. שירה אמרה: "אני משיאה משואה זו לכבודך עדי, לכבוד אלו שמקדישים את עצמם למאבק באלימות ובמאבק לאלימות נגד נשים בפרט". עדי אמרה בהתרגשות: "משיאה משואה זו לכבודך שירה, ולכבוד הנשים שמזכירות לנו כמה יש לנן לתקן. לכבודן ולזכרן של כל הנשים שזעקתן לא נשמעה". יחד הן אמרו: "זה קשה וזה מפחיד אבל זה אפשרי ושווה את זה, ולתפארת מדינת ישראל". 

שירה איסקוב ועדי גוזי משיאות משואה בטקס בהר הרצל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)שירה איסקוב ועדי גוזי משיאות משואה בטקס בהר הרצל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)


מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא, נאם גם הוא: "כמו יהודים אחרים בעולם, אנ גאה מאוד בישראל. אני גאה בעובדה שישראל קיימת עבור יהודים ככלל, גאה בהישגיה של ישראל במדע, בטכנולוגיה ובהיבטים נוספים. השנה, השותפות של ישראל ופייזר הובילה להישגים ויחד נוכל למגר את מגיפת הקורונה ולהציל חיים. אני רוצה להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולכל עמיתי פייזר בישראל. הוכחנו שאפשר לחזור לשגרה וזה משהו שהעולם כולו יכול לחגוג". עם סיום דבריו, אמר בעברית: "חג עצמאות שמח".

טקס יום העצמאות ה-73 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)טקס יום העצמאות ה-73 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)הטקס בהר הרצל, יום העצמאות ה-73 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)הטקס בהר הרצל, יום העצמאות ה-73 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)