שר הביטחון, בני גנץ, הודיע היום (חמישי) על קידום רפורמה באגף השיקום במשרד הביטחון, זאת ברקע האסון של איציק סעידיאן והצורך ביישום רפורמה מקיפה באגף לשיקום נכים במשרד. מדובר בשורה של מהלכים אותם יוביל זיו שילון, הקצין המוערך שאיבד את ידו השמאלית בלחימה בעזה, ובהם הקמת ועדה ציבורית קצובה בזמן, שתקדם הפקת לקחים מערכתיים וביצוע רפורמה בתפקוד האגף לשיקום נכים.

בשבוע הבא תתבצע עבודת המטה לצורך הקמת הוועדה, גיוס חבריה ואנשי צוות מתוך המערכת ומחוצה לה. גנץ שוחח במהלך הימים האחרונים עם שילון, וסיכם כי יוביל את התהליכים הנדרשים. ממשרד הביטחון נמסר כי הוועדה הציבורית שתוקם, תפעל במהירות, ותקדם רפורמה שתשלב בין ראיית צורכי המערכת להבנה עמוקה של צורכי הפרט. 

גנץ התייחס להקמת הוועדה: "לאורך החודשים האחרונים, עוד טרם המקרה הטרגי של איציק סעידיאן, קיימנו במשרד שורה של פעולות מתוך הבנה כי האגף נדרש לרפורמה מקיפה. השינוי הנדרש לא קשור רק בתוספת תקציב, אלא גם בהבנה לתחושות הפונים לאגף השיקום ומה שעובר עליהם".

זיו שילון, ועידת ''מעגלים'' (צילום: יחצ מעגלים)זיו שילון, ועידת ''מעגלים'' (צילום: יחצ מעגלים)

על ההירתמות של זיו שילון אמר כי "הוא יסייע לנו להוביל רפורמה שבאה מהלב- וזה מה שדרוש בכדי להביא לשינוי בעת הזו, אין אדם מתאים ממנו למאמץ הזה". לדבריו, בקרוב צפוי להסתיים המכרז לבחירת ראש אגף שיקום חדש, אשר יפעל במשותף עם הצוות ועם עובדי אגף השיקום המסורים, "בכדי להביא לשינוי הנדרש במהירות האפשרית".

גנץ אף התייחס לאירוע הקשה בו הצית עצמו נכה צה"ל: "כולי תפילה שאיציק שנלחם בגבורה בשג'עייה, ימשיך להילחם גם בפציעה הקשה וינצח אותה. ליבי ומחשבותיי איתו ועם משפחתו".

איציק סעידיאן (צילום: חדשות 12)איציק סעידיאן (צילום: חדשות 12)

זיו שילון אמר: "אני נוטל עליי את המשימה בחרדת קודש, ומתוך תחושת שליחות אמיתית למען אלפים שלחמו למען המדינה, והמדינה חייבת להילחם גם עבורם. בחודשים האחרונים שוחחתי עם שר הביטחון גנץ רבות בנושא, ואין לי ספק שביחד עם הוועדה שנקים נוכל להביא לשינוי המיוחל".

הוא הוסיף כי: "זה לא יהיה פשוט ולא יקרה ברגע- אבל זה חייב לקרות בהקדם. ליבי ותפילותיי עם איציק ובני משפחתו ששהו במהלך החג בבית החולים".

ארגון נכי צה''ל מסר בתגובה להודעתו של גנץ על הקמת ועדה לרפורמה באגף השיקום: "ארגון נכי צה''ל מעריך ומוקיר את זיו שילון. זיו הינו לוחם, בעל עשייה ציבורית מוערכת ואחד מבניו האהובים של ארגון נכי צה''ל. אך כפי שכבר ברור לכולם - לא צריך עוד ועדה, צריך צדק ומעשים מיידים.

כבר למעלה משנה, האלוף במיל' אייל בן ראובן, אשר מונה ע"י מנכ"ל משרד הביטחון, עמד בראשות ועדה שהורכבה מצוותים מקצועיים של משרד הביטחון וארגון נכי צה"ל - והוציא דו"ח מקיף על הכשלים והפתרונות הנחוצים לפתור את מצוקת נכי צה"ל, וגם שר הביטחון בני גנץ מכיר את הועדה ומסקנותיה.

אנו דורשים מהשר גנץ וממשרד הביטחון להפסיק לבזבז זמן יקר וליישם באופן מידי את מסקנות דו"ח בן ראובן במלואן לפני שעוד אסונות יקרו. הדם הבא שיישפך עקב מריחת הזמן יהיה על ידיהם של גנץ ומנכ"ל משרדו אמיר אשל.

צר לנו שמשרד הביטחון והעומד בראשו בוחרים שוב לעסוק ביחסי ציבור ולא בשיקום נכי צה"ל. אנו קוראים לכל אזרחי ישראל להגיע עמנו להפגנה ההמונית ביום ראשון בבוקר מול הקריה בתל אביב כדי לזעוק את זעקת נכי צה"ל ולדרוש את יישומו המידי של דוח ועדת אייל בן ראובן".