המגעים בין מתמחי הרפואה לבין משרד הבריאות ומשרד הכלכלה הגיעו למבוי סתום. המתמחים דחו את המתווה שהוצע להם - ובשעות הצהריים מאות מתוכם הגישו מכתבי התפטרות. פרופ' שוקי שמר, יו"ר בית החולים "אסותא" ומנכ"ל משרד הבריאות לשעבר התארח הערב (חמישי) בתוכניתם של בן כספית ופרופ' אריה אלדד ב-103FM והביע את דעתו על הנושא.  

"אין ספק שזה יום די עצוב שמבטא תסכול עמוק של המתמחים, אבל ההתפטרות שלהם לא בתוקף מידי והרוב הכריז שהוא לא מתפטר", אמר פרופ' שמר. "אני מעולם לא מתגאה בכך שכשהייתי מתמחה היו לי תורנויות של 30 שעות, כי אני חושב שיש פה פער של דורות. צריך להקשיב לצעירים האלה, שהם מיטב הנוער והם בחרו במקצוע שיש בו שליחות וחמלה. כשהם מבינים שהמקצוע שהם בחרו לא נותן להם לבטא את מה שהם רוצים, אז הם מנסים לזעזע את המערכת, ואני מאמין שאם הם יחזרו לשולחן משא המתן - צריך לחבק אותם".

בהמשך טען הפרופ' כי "אני מכיר את הרופאים הצעירים ומדבר איתם, חלקם גם מראשי המאבק, והם מספרים לי שהם לא מספיקים לאכול ארוחת ערב. אז יש פה בעיה של עומס עבודה ותסכול של תנאים בעבודה. אני חושב שאם נפרק את כל הגורמים האלה - הם יחזרו. שני הצדדים צריכים להבין שיש רצון אמיתי להגיע לפתרון, כי אני לא מאמין שהמתמחים האלה באמת רוצים לעזוב את העבודה אחרי שלמדו שנים רבות. אז אני אופטימי - האנשים צריכים לחיות תמיד עם תקווה ואופק".

על המאבק בנגיף הקורונה ועל נתוני התחלואה אמר שמר, כי "האופטימיות תמיד מנצחת כשאתה עושה את הדברים הנכונים, אבל זה לא נגמר עד שזה לא נגמר ועדיין צריכים להיות דרוכים ולעשות את הדברים הנכונים. אני באמת מקווה שנחזור לשגרת חיים, גם אם היא לא תהיה פשוטה ולא תהיה כמו קודם. כל אחד צריך לעשות חשבון נפש, כולם צריכים להמשיך להתחסן עוד ועוד, כי אין ברירה - המגפה הזו לא תיגמר לעולם אם לא תהיה התגייסות כלל עולמית להתחסן. אני גם מקווה שנגיע לאישור ה-FDA לחיסון ילדים, אנחנו כבר שומעים שיש תינוקת בת חצי שנה במצב קשה וזה לא פשוט".

סייע בעריכת הכתבה: דוד זבולוני, 103FM