השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, קיים היום (ראשון) דיון בלשכתו בירושלים לסיכום תקופת החגים וההתנהלות בהר הבית. בדיון השתתפו מפכ"ל משטרת ישראל, רב-ניצב יעקב (קובי) שבתאי, מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, מפקד מרחב דוד, ניצב משנה נתי גור, כמו גם נציגי משרד החוץ, נציג המועצה לביטחון לאומי ונציגי שירות הביטחון הכללי.

במסגרת הדיון אמרו נציגי שירות הביטחון הכללי כי הם חוששים מ"תרחיש קיצון" לפיו יהודים יצליחו להיכנס למקום התפילה ולגרום לפרובוקציה שתוביל להתלהטות יצרים והתלקחות אלימה.

במהלך הדיון הוצג לשר בר-לב "המצב הנוהג" בכל הקשור בתפילת יהודים ומוסלמים בהר הבית כפישנקבע על-ידי ממשלת ישראל בשנת 1967, על פיו יהודים יתפללו לצד הכותל המערבי ומוסלמים במסגדים על הר הבית. על פי מצב זה הר הבית יהיה פתוח לביקור של לא מוסלמים אך לא לתפילה. ״המצב הנוהג״ הנ"ל אושר על ידי כל ממשלות ישראל מאז, למעט לתקופות קצובות בהן הוטלו הגבלות מסוימות.

בסיום הדיון סיכם השר בר-לב וקבע כי, "משטרת ישראל מקיימת בקפדנות את המצב הנוהג בהר הבית. הר הבית קדוש ליהודים ולמוסלמים ומכאן הרגישות והנפיצות בכל סטייה מהמצב הנוהג. בכל הנוגע לעליית ותפילת מבקרים, חשוב להקפיד על המשך המצב הנוהג כפי שקבעה ממשלת ישראל בשנת 1967, מיד לאחר מלחמת ששת הימים ואומץ על ידי ממשלות ישראל מאז".

השר הוסיף, "משטרת ישראל עמדה בשמירה על המצב הנוהג בהר הבית למעט מקרים חריגים, אותם זיהתה במהירות ופעלה נגדם. כמו כן קיים אינטרס מובהק של מדינת ישראל להמשיך ולשמר את שיתוף הפעולה עם הוואקף הירדני״.

במקביל לכך, יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי סיירה בהר הבית ובעיר העתיקה וקבלה עדכונים מהמשטרה.

חברת הכנסת מירב בן ארי בסיור בהר הבית (צילום: ללא קרדיט)חברת הכנסת מירב בן ארי בסיור בהר הבית (צילום: ללא קרדיט)