שיירת מחאה עם עשרות כלי רכב יצאה הבוקר (חמישי) מכפר קרע שבוואדי ערה לכיוון תל אביב במחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית ואוזלת היד של רשויות האכיפה. בשעה זו נפתחו כלל היציאות מנתיבי איילון למחלף השלום לאחר שאלה נחסמו עם הגעתה של השיירה לתל אביב, דבר שיצר עומסי תנועה כבדים רבים באזור. מוקדם יותר נחסם לסירוגין כביש 6 לכיוון דרום והמשטרה הסיטה את התנועה לדרכים חלופיות.

יו״ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה שמשתתף במחאה אמר: "התייחסו אלינו כחצר אחורית אז באנו לחצר הקדמית. אנחנו חוסמים את איילון ומפריעים לאנשים לחזור הביתה, כי יותר ממאה מהבנים שלנו לא חזרו הביתה".

ח״כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) שמשתתפת אף היא במחאה, אמרה כי "אנחנו סוגרים את כביש שש כדי לומר בצורה ברורה, אנחנו לא נחזור לחיים רגילים כל עוד החיים בכפרים והערים הערביות לא רגילים. אנחנו איבדנו את הביטחון שלנו, אנחנו מרגישים מאוימים בכל רגע, המשטרה לא עושה מספיק". 

חסימות ופקקים בנתיבי איילון בעקבות המחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית (צילום: אבשלום ששוני)חסימות ופקקים בנתיבי איילון בעקבות המחאה על האלימות הגואה בחברה הערבית (צילום: אבשלום ששוני)

המחאה על האלימות בחברה  הערבית (צילום: אבשלום ששוני)המחאה על האלימות בחברה הערבית (צילום: אבשלום ששוני)

ח"כ עודה אמר מוקדם יותר כי "אנחנו במצב שיש רצח כל יומיים. אם החיים של הבנים שלנו לא יהיו נורמלים, החיים של המדינה לא צריכים להיות נורמלים". 

כזכור, מוקדם יותר השבוע הממשלה אישרה את התכנית הלאומית הרב-שנתית לטיפול בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית, והשר לביטחון פנים, עמר בר לב, הציג את עיקריה. זאת, לנוכח מספר קורבנות האלימות מתחילת השנה בחברה הערבית, שעומד על 104.

המחאה על האלימות בחברה  הערבית (צילום: אבשלום ששוני)המחאה על האלימות בחברה הערבית (צילום: אבשלום ששוני)

התכנית תתוקצב בכ-2.5 מיליארד שקלים ותקבע יעדים לקיום מערכה לאומית בנושא ואושרה גם תוספת תקנים של 800 שוטרים בארגון לשנת 2022, כדי לתגבר את הנוכחות בשטח. כאשר כבר עתה מצרפים 100 לוחמי מג"ב לפעילות באזור הדרום ועוד 100 לוחמי מג"ב לפעילות בצפון.

זירת הרצח בחיפה (צילום: דוברות המשטרה)זירת הרצח בחיפה (צילום: דוברות המשטרה)

"העברנו היום החלטה לתקצב תוספת של למעלה ממיליארד שקלים לתוספת תקנים, טכנולוגיה, פעילות, רכבים וככל שנצטרך תקצוב - ראש הממשלה הודיע כי הוא ידאג לכך", אמר השר והדגיש את פעילות המשטרה והמשרד לביטחון פנים בחודשים האחרונים, וציין כי מרגע אישור התקציב, תוגבר הפעילות.