בני הזוג נטלי ומורדי אוקנין נחתו הבוקר (חמישי) בישראל לאחר ששוחררו ממעצר בטורקיה בו שהו במשך מעל לשבוע ימים, בזכות מאמצים רבים של ראש הממשלה, משרד החוץ ונשיא המדינה. כזכור, השניים הואשמו בריגול לאחר שצילמו את ארמונו של הנשיא ארדואן, והיה חשש שהם עלולים להיכלא לפרק זמן ממושך. דובר משרד החוץ ליאור חייט שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103FM ועדכן בפרטי המבצע לשחרורם.

חייט סיפר על המהלכים שנקטו בישראל על מנת להביא לשחרורם של בני הזוג אוקנין: "היה לנו משבר והצלחנו לפתור אותו. את המשבר פותרים בשיתוף פעולה בין כל הארגונים ובצירים מקבילים. תודה מגיעה גם לטורקיה ולנשיא טורקיה, שהבינו את המצב ועזרו לנו לפתור אותו. זה מסתמך על שנים של קשרים, של הבנה של התרבות המקומית והתהליכים. ככה עושים דיפלומטיה".

לדבריו, "לא הייתה מעורבות של מדינות זרות בפתרון הזה". הוא ציין כי כבר אתמול "בצהריים-אחר הצהריים הבנו שיש מתווה, שזה בכיוון, ושלחנו את המטוס שהביא אותם. די הופתענו מזה שזה נשאר מתחת לרדאר עד שהמטוס המריא. זה היה טוב מאוד שזה היה ככה, חשבנו שפרסום מוקדם מדי יכול היה לפגוע במהלך".

כשנשאל האם טורקיה התנתה את השחרור של השניים בתמורה מסוימת, השיב: "אני לא יודע על שום תמורה שהובטחה. אנחנו מודים לטורקיה ולנשיא טורקיה שאפשרו את המהלך הזה ועזרו בפתרון שלו. אני חושב שזה פותר משבר הרבה יותר גדול שיכול היה להיווצר על בסיס זה. לכן, לכולם היה אינטרס לסיים את זה מהר ואנחנו שמחים שכך קרה".

בתוך כך, ‏סימה דובדבני, מנהלת המחלקה לישראלים בחו"ל באגף הקונסולרי של משרד החוץ, הבהירה בגל"צ, כי "לא הבטחנו כלום. הייתה הבנה מצד הטורקים שצריך לפתור את העניין ולא הייתה בקשה לשום תמורה".

סייעה בהכנת הכתבה: עופרי גליכמן, 103FM