נאג'י אבו פרייח, נהג אוטובוס מרהט, הוא המחבל שביצע הבוקר (ראשון) את הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע במהלכה נדקר קצין צה"ל ברציפים מחוץ לתחנה ונפצע קל. חייל אחר נפגע קלות מנתזי ירי. 

לאחר פיגוע הטרור בתחנה המרכזית: ההיסטוריה המדממת של באר שבע
המחבל רץ עם סכין בין הרציפים ומנוטרל: תיעוד דרמטי מהפיגוע בבאר שבע

בזירת הפיגוע טען מפקד מחוז דרום, ניצב אמיר כהן, כי "לא היה לנו מידע מודיעיני ספציפי למחבל. אנחנו מכירים את הזהות שלו ועושים פעולות  להבין את המניעים שלו ולהבין האם היה לו סיוע נוסף". אולם, כעת מתברר עברו הפלילי "העשיר" והמחדל החמור של הפרקליטות ומערכת המשפט.

בחודש יוני 2022 נעצר אבו פרייח בחשד לשוד מזוין בבאר שבע. הוא הגיע אז לתחנת דלק בכניסה לעיר, פנה למוכר במקום ובאיומי אקדח דרש ממנו את כל הכסף שבקופה. לאחר מכן נמלט. אחרי מעצרו, הוא נאשם בשוד ובכך ששלף אקדח ושדד אלפי שקלים שהיו באותה העת בקופה. בפרקליטות דרשו 24 חודשים במסגרת הסדר טיעון ולאחר שהתקבלו תסקירי שירות מבחן והם הסכימו לתשעה חודשים בעבודות שירות בלבד. אולם, בית המשפט הלך לקראתו עוד קצת לאור התסקירים שדיברו על הליך טיפולי שעבר ונתן לו רק שישה חודשים בעבודות שירות.

הכוחות בזירת הפיגוע בבאר שבע (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)
הכוחות בזירת הפיגוע בבאר שבע (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)

בדיון שבו הורשע אבו פרייח אמרה הסנגורית שלו כי מדובר בצעיר שתיאר התמכרות לאלכוהול וסמים, חובות בסך 150,000 שקל ומצוקה כלכלית קיומית. "ביום הראשון ביקש להשתלב בקהילה טיפולית ולא להשתחרר למעצר בית והתחנן להזדמנות חד-פעמית לשקם את חייו. שירות המבחן לא סבר שמדובר במי שיש לו דפוסים עברייניים. הוא מתפקד באופן מופתי בכל הנוגע להליך הטיפולי, וגם ביחס לעבירה מודה ומביע חרטה מלאה". 

שופט בית המשפט המחוזי יואל עדן קבע עם מתן גזר הדין כי "העבירה אשר ביצע חמורה, ובמסגרתה פגע בערכים המוגנים של שמירה על כבוד האדם, הרכוש, הקניין, תחושת הביטחון והסדר החברתי". השופט ציין כי לאור ההליך הטיפולי שעבר הוא מצא שיש להקל עמו הקלה נוספת, וגזר עליו כאמור מאסר בפועל שהומר לעבודות שירות לתקופה של כחצי שנה חודשים. עוד הוטל עליו לפצות את הקורבנות כספית.