פרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד פהמי כתאני בן ה-22 מבאקה אל גרביה, שהזדהה כחבר בארגון דאע"ש, יצר קשר עם פעילי הארגון וסייע במתן אמצעים לביצוע מעשי טרור.

החלפן שסיבך אותי: חיסול איש הכספים חשף את המצוקה הגדולה של חיזבאללה
גורמים בממשל ביידן מזהירים: "חמאס לא יכול לעמוד בדרישות העסקה"

מכתב האישום עולה כי משנת 2015, תמך כתאני באידיאולוגיה וברעיונות של ארגון דאע"ש, ובין היתר היה חבר בקבוצות ובערוצי טלגרם שבהם שותפו תכני הארגון - וכן העביר לאחרים תכנים אודות הארגון. בפברואר 2024 אף שלח כתאני סרטונים הקשורים לארגון המתעדים הוצאות להורג ובהמשך לכך רשם: "זה מה שנעשה ביהודים בקרוב מאוד... אני מכין את עצמי לצלם סרטון כזה אחרי שאתפוס כמה יהודים במלחמה הבאה". בנוסף, שלח תמונות בהן נראות גופות של חיילי צה"ל וכתב: "ראית את היצירתיות של ה-7 באוקטובר... כאשר הם נכנסו הם עשו עבודה מושלמת".

במהלך 2020 יצר כתאני, באמצעות היוטיוב, קשר עם חשבונו האישי של פעיל דאע"ש. במסגרת הקשר בין השניים, שלח הפעיל לכתאני רשימה של שאלות ותשובות אודות הארגון וכן שלח לו מקבץ של סרטונים, תמונות ושירים השייכים לארגון. השניים המשיכו להתכתב עד שהפרופיל של הפעיל נחסם.

כמו כן, במהלך 2023 נפגש כתאני עם אכרם עמאר ובילאל נסאסרה אשר פעלו על מנת להקים ארגון שמטרתו ביצוע פיגועי טרור בשטח מדינת ישראל ובאיו"ש. במסגרת הקשר שוחחו אודות האפשרות כי כתנאי יבצע פיגוע התאבדות בעצמו - ואף העלה את האפשרות להרעיל את מי הכנרת על ידי כך שישים פגר באחד ממתקני שאיבת המים, מה שיביא להרעלת השותים מהם.

בנוסף, בהתאם לבקשתו של אכרם פנה כתאני באמצעות הטלגרם לפעיל דאע"ש בבקשה שישלח לו קובץ המכיל הסבר כיצד לייצר מטעני חבלה. הפעיל שלח לכתאני קישור המוביל למספר ערוצי טלגרם ובהם תכנים שונים של המדינה האסלאמית וכן לערוץ המכיל תכנים הקשורים לייצור מטעני חבלה ואמל"ח, אותו העביר לאכרם ובילאל.

בהמשך צפו בילאל ואכרם בתכנים שונים אליהם הגיעו דרך הקישור, והתמקדו בעיקר בייצור טילים קטנים, מטעני חבלה, RPG וכן בהסברים אודות התנהלות חשאית באינטרנט. מספר חודשים לאחר מכן, ניסו אכרם ובן דודו לייצר מטעני חבלה, ללא הצלחה. 

בנוסף, לאחר פרוץ מלחמת חרבות ברזל, שוחח כתאני בצ'אט אפליקציית Discord. בשיחתו הביע כתאני, בין היתר, את גאוותו בפעילות ארגון הטרור חמאס, שמח על כך וציין שם כי עשו מעשה מרשים ביותר. בהמשך כתאני התכתב באפליקציה עם אדם ממנו הבין כי הוא פעיל בארגון דאע"ש.

במהלך ההתכתבות, סיפר הפעיל לנאשם כי בכוונתו לבצע פיגוע בישראל, במסגרתו יטיס רחפן לתוך שטח ישראל, ובאמצעותו יחתוך את חוטי החשמל על מנת לגרום להרס ולנזקים כלכליים למדינה. בהמשך לכך, שאל האם חוטי החשמל בישראל נמצאים מעל או מתחת לאדמה וכתנאי ענה לו.

לכתאני יוחסו עבירות של מגע עם סוכן חוץ ומתן אמצעים לביצוע מעשה טרור. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים נגדו.