עורך הדין אורי קורב, מי שהיה התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, התייחס היום (רביעי) בשיחה עם 103FM לדיווח כי היועץ המשפטי התכנס במלון כרמים עם בכירים בעבר במערכת המשפט ודן בסוגיה אם ניתן להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה במהלך תקופת בחירות. "אני לא מקנא בתפקידו בימים אלו", ציין בשיחה עם אילה חסון, "יש לו תפקיד מאוד מכובד וקשה ועליו לומר לעם ישראל, כמשרת ציבור, אם הוא מתכוון לקבל את החלטתו במהלך מערכת הבחירות".
"חרושת השמועות וההתנהלות הזאת היא בלתי קבילה לנו כציבור ולנתניהו כראש הממשלה שמתמודד", הסביר, "הוא זכאי לדעת כדי להתאים את צעדיו". לדבריו, לא יכול להיות שמנדלבליט לא ישתף את עם ישראל בהחלטה האם החלטותיו הסופיות יפורסמו לפני או אחרי הבחירות.
הוא רשאי להגיע להחלטה ללא עריכת שימוע? זה דבר לגיטימי?

"קיימת הנחייה בנושא, כי מערכת אכיפת החוק אינה מעורבת במערכת הפוליטית ולכן הליכים משפטיים יתקיימו כסדרם. על פי החוק מותר לפרסם את המלצות המשטרה על תיקי חקירה נגד בכירי ציבור, במהלך מערכת בחירות תוך הקפדה יתרה על הפרטים".

הדיון של מנדלבליט ובכירי מערכת המשפט לשעבר (צילום: ללא)
"אני לא מבטל את הטענות של ראש הממשלה שפרסום ההמלצות נראה כמו התערבות פוליטית אך אני חושב שהיועץ צריך להחליט אם הוא עומד בהנחיה הרגילה או חושב שמדובר במקרה חריג ומתכבד לספר לכולם מה הוא החליט", ציין קורב. הוא העריך: "זה נדרש ממנו להודיע את כוונותיו, אם לדבר במערכת הבחירות או לא. לא יכול להיות שנישאר בטרפת הזאת של חוסר הידיעה".
אם הוא יודיע שהוא כן מתכוון להעמיד אותו לדין בכפוף לשימוע הוא מחויב לערוך את השימוע לפני הבחירות? נתניהו טוען שבשימוע ייתכן שיחליטו שהוא צדיק מוחלט ולא צריך להגיש נגדו כתב אישום.
"הטיעון של אנשי ראש הממשלה הוא אכן מוצדק, אם יש הודעה על שימוע אז לכאורה יש קושי למי שמקבל את ההודעה להגיב באופן ראוי. זה נכון לכל נבחר ציבור ויכול להיות שגם כאן התיקים ייסגרו אך הפרקליטות התגאתה בכך שקיבלה את ההחלטה לפני מועד הבחירות כדי שאדם צריך ידע למי הוא מצביע. אגב לציבור יש את הזכות להצביע לראש הממשלה גם אם עומד מעל ראשו כתב אישום".
עורך הדין התייחס לשאלה האם האנג'דה של הפרקליט לגבי ראש הממשלה, משחקת תפקיד בתיקים נגדו. "לכל אחד יש תפיסת עולם ואג'נדה פנימית", ציין, "פרקליטים מנסים להתגבר על הדבר הזה כדי שלא יהיו אג'נדות על השולחן או מתחתיו. אין ספק שהדברים הללו משפיעים אבל אפשר להתגבר עליהם". לדבריו, בסופו של דבר ההחלטה היא של היועץ המשפטי בלבד למרות כל המלצות המשטרה והפרקליטות - אם הוא סבור שלמרות המלצות המשטרה והפרקליטות שאין דברים בגו, חובתו היא לסגור את התיקים.
"זה מכניס אותו אמנם לקושי אך זו לא בעיה בלתי פתירה", אמר, "התפקיד שלו הוא להסתכל על הדברים בצורה מקצועית. חוש הריח שלי גורם לי לחשוב שלא תהיה המלצה של היועץ המשפטי במהלך הבחירות אך אני לא יודע זאת בוודאות. אני כן חושב שהיועץ צריך להודיע לעם ישראל אם הוא מתכוון להודיע על החלטתו במהלך מערכת הבחירות או לא".

בתוך כך, בשיחה שהתקיימה לאחר מכן בתוכנית, ועסקה בנושא אחר לגמרי, עורך הדין עופר ברטל התייחס גם הוא לנושא. "אני מעריך שהיועץ המשפטי לממשלה יעשה מאמץ לומר לציבור את החלטותיו עוד במערכת הבחירות הנוכחית", אמר, "הפרקליטות ואנשיו צריכים לעשות מאמץ לסיים את המשימה. להערכתי, הוא עתיד לחשוף את החלטותיו שבוע-שבועיים לפני הבחירות".הוא הוסיף: "עם זאת, יותר חשוב מבחינתי שהיועץ יגיע להחלטה מגובשת לחלוטין שהוא יכול לעמוד מאחוריה". הוא סיכם: "אני גם מעריך שיהיה לו קשה מאוד לא להמליץ על כלום כנגד ראש הממשלה לאחר המלצות המשטרה והפרקליטות".