לאור המלצת בית המשפט העליון החליט בית המשפט המחוזי להקדים היום (שישי) את הדיון בהארכת מעצרו של הקטין החשוד ברצח הפלסטינית עאישה ראבי בת ה-45 שנפגעה מאבנים שנזרקו לעבר מכוניתה. הדיון כאמור נקבע לשעה 12:30, אך מאחר והחשוד לא הובא לדיון ולנוכח אי הסכמת עורך הדיון לקיים את הדיון ללא נוכחות העצור, נקבע הדיון ליום ראשון בבוקר.

מוקדם יותר דחה שופט בית המשפט העליון אלכס שטיין את בקשת הערר של הקטין להקדים את הדיון, אך עם זאת כתב בהחלטתו, כי בשולי הדברים ראוי כי בית המשפט המחוזי ישקול את הקדמתו של הדיון. השופט כתב כי "בשולי הדברים, ברצוני להעיר כי בכפוף לאילוצי יומנו של בית המשפט קמא, מן הראוי הוא שייעשה מאמץ לקבוע את עררו של המבקש לדיון מהר ככל שניתן, בשים לב לאמור בחוק סדר הדין הפלילי". זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי דחה את הערר והקטין הגיש בקשת ערר לבית המשפט העליון.

 

הקטין החשוד, תלמיד ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, זומן לחקירה ביחד עם נערים נוספים ששוחררו זה מכבר ממעצר, ולמעשה נותר החשוד היחידי והמרכזי בפרשת הטרור היהודי שנחשפה לפני חמישה ימים.

כזכור, בחודש שעבר נעצרו חמישה נערים בחשד לפעילות טרור יהודי, במסגרתה יידו אבנים לעבר הרכב בו נסעה ראבי, עם בעלה, פגעו בה והרגו אותה. לאחר המעצר טענו משפחותיהם לבעיות בחקירותיהם ובשב"כ פרסמו הבהרה, בה טענו כי הכל נעשה על פי חוק וכי הנערים לא עוברים עינויים.

ביום שבת, בבוקר שלמחרת ביצוע הפיגוע, יצאה קבוצת פעילים בנסיעה ברכב מיצהר לישיבה ברחלים, זאת לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות השב״כ. ל"מעריב אונליין" נודע, כי בין הנוסעים בשבת כדי לתדרך - היה מאיר אטינגר, מי שנחשב לאחד ממנהיגי נוער הגבעות וליעד מרכזי של החטיבה היהודית בשב"כ. הקבוצה למעשה חיללה שבת, שכן היא נסעה להעביר את התדרוך. על יתר כל פרטי החקירה וזהות החשודים הוטל צו איסור פרסום. בעלה של ראבי סיפר כי היא "תיכננה לחתן את בתה, ודרש צדק". לדבריו, כבר מהיום הראשון סיפר כי הרכב נפגע בעת שנהג בו, מאבנים של מתנחלים.

לפני יומיים זימנה משטרת מחוז ש"י למתן עדות ארבעה מתלמידי ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, בה לומד החשוד ברצח הפלסטינית באוקטובר האחרון. השוטרים הגיעו למקום ומסרו לנערים את הזימונים המדוברים.

כזכור, הרב דוד נתן והרב יהודה ליבמן, ראשי ישיבת "פרי הארץ" ברחלים שתלמיד שלה חשוד ברצח הפלסטינית עאישה אל-ראבי, שלחו לפני שלושה ימים מכתב חריף להורים ולתלמידים בישיבה, בו הם תוקפים את השב"כ על יחסו לישיבה ולחשודים העצורים. בתחילתו, כתבו כי כאשר נודע להם על החשדות כלפי תלמידי הישיבה (בטרם שוחררו הארבעה ממעצר) עודדו את ההורים ואת התלמידים לשתף פעולה עם גורמי החקירה על מנת להסיר את החשדות הכבדים.

משירות הביטחון הכללי נמסר כי "מאז תחילת המעצרים, שב״כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה לגיטימציה לפעילותו. ניסיון זה ראוי לגינוי ולאי שיתוף פעולה ואין בו בכדי לרפות את ידי שב״כ מהמשך פעילותו לסיכול טרור באשר הוא טרור- יהודי או פלסטיני, וזאת תחת ערכים ממלכתיים ולמען ביטחון המדינה. יודגש כי חקירות השב״כ נעשות על פי הוראות החוק והפסיקה, נתונות לפיקוח של הפרקליטות ככל הנדרש ושל בתי המשפט וכך גם ביחס לחקירה זו".