פרקליטות מחוז המרכז מתכוונת להגיש עד ליום שישי הקרוב כתב אישום בגין עבירות פדופיליה בתלמידים כנגד בעז ליובין, תושב תל אביב, המורה לפסנתר בבית הספר "דבורה עומר" בפתח תקווה ובית ספר נוסף בכפר יונה. היום (ראשון) הגישה המשטרה בבית משפט השלום בפתח תקווה הצהרת תובע כנגד ליובין, המייחסת לו שמונה מקרים נכון לשלב הזה של עבירות מין ופדופיליה בקטינים מתחת לגיל 14 תוך ניצול לכאורה של יחסי מרות. 

כזכור, בחמישי שעבר התיר בית המשפט את פרסום שמו ופרטיו של המורה לפסנתר, שנעצר כבר ב–27 במרץ, ומאז התקבלו שש תלונות נוספות נגדו בגין עבירות דומות. שתיים מהתלונות לפחות מבית הספר בפתח תקווה בוטלו, וזאת אחרי שחלק מההורים החליטו למנוע מילדיהם את המעמד של גביית עדות במשטרה כשהבינו כי המעשים שביצע בהם היה של ליטוף בלבד ולא באברים אינטימיים.
 

אלא, שהיו תלמידים שנפלו קורבן למעשיו הנפשעים לכאורה של ליובין, שידע להגיע אל הילדים מעבר לשעות הכיתתיות בשעה שלימד אותם שיעורים פרטיים בבית הספר בכפר יונה, וכן במסגרת השיעורים בבית הספר בפתח תקווה.
 

בעקבות חשיפת הפרשה, נתגלתה פאניקה בקרב ההורים שתחילה סירבו להאמין כי מדובר במורה האהוב של ילדיהם. לאחר שהפנימו כי מדובר במורה לפסנתר אותו כיבדו, הם ניסו להדחיק שילדיהם היו חלק מהקורבנות. אלא, לאחר שהבינו את חומרת המעשים ולאחר מספר שיחות בבית הספר עם גורמי מקצוע, החליטו חלק מההורים להגיש תלונה מסודרת ולדאוג לטיפול הולם בילדיהם.

אישור המשטרה שנמסר לבועז ליובין ונחשף בלעדית ב"מעריב"


"הרגליים קפואות, אין מידת סלחנות" 

בהקשר זה, חובה לשאול האם תופעת המורה הפדופיל, כפי שנחשפה במקרה של שאול שמאי, חוזרת על עצמה? נזכיר, כי למרות שנחקר בתחנת המשטרה בראשון לציון בעבר בגין חשד למעשים מגונים, כשבאותה תקופה כבר לימד בבית ספר יסודי בפתח תקווה, איש בבית הספר לא ידע על אותה חקירה. גם כשנסגרה החקירה נגדו בנסיבות שנבדקות בימים אלו, לא הועבר דיווח לבית הספר או למשרד החינוך, ויתרה מכך, ליובין המשיך לקבל מהמשטרה אישורים על היעדר עבירות מין אותם הציג כתנאי לקליטתו בעבודה בבית הספר. האישור הראשון שנחשף במעריב הומצא לליובין באוקטובר 2018. 

ברגע שהתלונה שהוגשה נגדו נסגרה, לא הייתה מניעה לכאורה לתת לו אישור בגין היעדר עבירות מין במשטרה. מסתבר עוד כי ליובין היה אולי היחיד שידע על התלונה נגדו במשטרת ראשון, וכי הוא בחר להסתיר את המידע הזה ממנהלת בית הספר היסודי בפתח תקווה, בו הוא מלמד. כאמור, מידי שנה קיבל ליובין אישור בגין היעדר עבירות מין מהמשטרה.

לא ברור עדיין כיצד קרה שבשנת 2015, בעת שנחקר בחשד לעבירות המין, לא נתקבל דיווח בבית הספר בפתח תקווה שבו כבר לימד. כעת נבדק הנושא הן על ידי המשטרה הן על ידי משרד החינוך ומנהל החינוך בעיריית פתח תקווה. בנוסף, המשטרה ביקשה כעת את תיק החקירה מתחנת ראשון לציון במטרה לפתוח אותו מחדש, ולא מן הנמנע שהוא ייחקר כעת גם בעקבות אותם אירועים בתיק משנת 2015. 

המקרה של ליובין מזכיר כאמור את פרשת המורה שאול שמאי, שגם במקרה שלו בית הספר בתל אביב קיבל אישור לעבוד, למרות שהורשע בביצוע עבירת מין ובית הספר לא ידע.
 
אמא לאחד התלמידים בבית הספר בפתח תקווה בו מלמד ליובין, אמרה למעריב כי "אני המומה, זה המורה הכי אהוב בבית הספר, הרגליים קפואות. בית הספר קיבל רק היום את ההודעה ונערך להוציא הודעה מסודרת להורים. אני מחכה לשמוע פרטים. הבנו שהוא לא לימד תלמידים באופן פרטני אלא בכיתה, זה בלתי נתפס".

"אני מבינה שזה לא דברים בעלמא אלא עובדות בשטח", אמרה. "לכן אני, כהורה בוגר, לא מתכוונת לגלות מידת סלחנות כלפיו. אם אכן הוא עשה את הדברים ואני מבינה שיש דברים בגו אז שיירקב מאחורי סורג ובריח. אני מבינה את אותם הורים שמנסים למנוע מילדיהם למסור עדות ולעבור את הטראומה הזו, אבל ישנם שהגישו תלונה וזה בהחלט אמור להספיק".

כזכור, המורה לפסנתר נעצר כבר לפני יותר משבוע בעקבות תלונה של קטין, שלמד אצלו פסנתר באופן פרטי בתוך כותלי בית הספר בכפר יונה. בד בד התלוננו תלמידים נוספים, וכעבור יומיים הוא הובא להארכת מעצר בבית המשפט שאסר לפרסם את שמו ואת פרטיו, לבקשת סנגורו.
 
זהו המקרה השני תוך יום שנודע על חשד לעבירות מין מצד דמות מוכרת בפתח תקווה. בשלישי שעבר נחשף שמו של רופא המשפחה ד"ר עידן ברק, המועסק בקופת חולים כללית בסניף כפר גנים ג', כמי שנעצר בחשד לביצוע עבירות מין בילדים ברשת האינטרנט. ד"ר ברק, טען בבית המשפט כי לא ידע שמדובר בנערים מתחת לגיל 14 ולכן ניסה לקדם את הפגישה איתם. החקירה בעניינו נמשכת.