סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים משה דרורי קיבל היום (שני) החלטה תקדימית בעניין תיקים שהוגשו לפני קרוב ל-20 שנה ועסקו בקורבנות טרור מימי האינתיפאדה השנייה. בפסק דין נקבע כי הרשות הפלסטינית אחראית ל-17 מקרים של פיגועי טרור קטלניים באותן שנים במסגרתם נרצחו 34 ישראלים ויהודים. הפיגועים בוצעו לא רק באופן ישיר על ידי עובדיה ופעיליה אלא גם על ידי אש״ף, חמאס והג׳יהאד האיסלאמי. 
תיקים אלו נידונים בבית המשפט קרוב ל-20 שנה, ובראשם התיק שהגישה משפחתו של קרבן הלינץ' ברמאללה חייל המילואים ואדים נורז'יץ, נגד הרשות הפלסטינית ואש"ף, לצד נתבעים נוספים. 
ליבת הדיון המשפטי עסקה בעניין שאלת אחריותה של הרשות הפלסטינית לפיגועים שהתרחשו במהלך האינתיפאדה שבסופו מצא בית המשפט כי הייתה אחריות ישירה לאותם מקרי טרור קשים. כעת, על בית המשפט לקבוע את גובה הנזק, אשר בהתאם לעולה מכתבי התביעה צפוי להגיע להיקף של מיליארד שקל. פסק הדין ארוך במיוחד ומשתרע על פני למעלה מ-1,000 עמודים. בסופו של פסק הדין כתב דרורי כי "אש"ף, הרש"פ, ערפאת ואבו מאזן וכו' בכירים נוספים כמו מרואן ברגותי, כולם חתרו למטרה אחת: הרג יהודים וישראלים ופגיעה במדינת ישראל".

פיגוע בחיפה במהלך האינתיפאדה השנייה, 2001. קרדיט: רויטרס

בין התיקים שנידונו: הטבח במשפחת גביש בו נהרגו שני הורים, סבא, ונכד בביתם שבאלון מורה בפסח 2002; רצח בני הזוג דיקשטיין ובנם הקטן במארב ירי בדרום הר חברון; פיגוע ההתאבדות בצומת מגידו בו נהרגו 17 בני אדם, ופיגועים רבים נוספים. כמו כן, תביעתו של נעמאן שראקיה שנחשד על ידי הרשות הפלסטינית כמי ששיתף פעולה עם ישראל, נחטף ועונה על ידה בגין זאת, וכן תביעתם של כ-60 מורי דרך שפרנסתם נפגעה קשות במהלך השנים 2000-2004 בגין מתקפת פיגועי האינתיפאדה השנייה.
במהלך השנים נקבעו בהקשר לתיקים אלו קביעות תקדימיות, בין השאר כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה ואין לה חסינות ריבונית, ועל כן ניתנת לתביעה אזרחית בישראל. בשלביו הראשונים של התיק עוקלו כספים בגובה של 64,000,000 ₪ שמשרד האוצר מחזיק בידו עבור הרשות הפלסטינית, לטובת משפחת נורז'יץ.
את התביעה ניהל ארגון ״שורת הדין״ ברשות עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, העוסק בתביעות ענק כנגד ארגוני טרור במטרה לפצות קורבנות טרור ומשפחותיהם ביחד עם עו"ד רועי כוכבי, עו"ד אבי סגל ועו"ד אבי גז. 
עו״ד ניצנה דרשן-לייטנר, נשיאת ״שורת הדין״, מסרה היום כי ״מדובר בניצחון היסטורי. אלה היו התיקים הראשונים שהוגשו כנגד הרשות הפלשתינית, הם היו חסרי תקדים. הטענה שלנו היתה מלכתחילה שהרשות הפלשתינית היא ישות טרור המקדמת ומעודדת פיגועי טרור, ואכן בית המשפט מצא אותה אחראית לפיגועים שבוצעו גם על ידי ארגוני טרור כמו אש״ף, החמאס והג׳יהאד האסלאמי. זה מוכיח שהאינתיפאדה לא היתה התקוממות עממית אלא מלחמה מתוכננת ומכוונת כנגד האוכלוסייה האזרחית בישראל. מה שערפאת לא הצליח להשיג באמצעות הסכמי אוסלו הוא ניסה להשיג דרך פיגועי התאבדות וירי. המטרה הפלשתינית היתה רצח עם כנגד יהודים בישראל, ועל כך היא תשלם כעת ביוקר״.

פסק הדין שקובע שהרשות הפלסטינית אחראית לפיגועי טרור by Anonymous 2x1mVR1Xt on Scribd