עיריית עפולה קיבלה היום (ראשון) את המלצת בית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת, והודיעה כי תפתח את הפארק העירוני בעיר לכלל מבקריו. בדיון בעתירה של המרכז המשפטי עדאלה ועו״ד נארימאן שחאדה זועבי נגד החלטת העירייה, בית המשפט הבהיר, כי אין למועצה מקומית כל סמכות לסגור פארק ציבורי והתקנות הקיימות אינן מאפשרות לרשויות לגבות תשלום כניסה, קל וחומר לאסור כניסה כליל. ח״כ יוסף ג׳בארין (חד״ש), שפנה ליועמ״ש נגד החלטת עיריית עפולה, מסר: "אני מברך על כישלון ניסיונה של עיריית עפולה לסגור את הפארק בפני תושבי האזור הערבים, ומקווה שקברניטי העיר יפנימו את המסר. פארקים ציבוריים ומקומות ציבוריים בכלל צריכים להיות פתוחים לכלל הציבור, ולכלל מבקריהם. מיד עם פרסום ההחלטה על סגירת הפארק פניתי ליועמ״ש ודרשתי את התערבותו. בפנייה נוספת ליועמ״ש, דרשתי לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש העיר בגין הסתה לגזענות ולאלימות בעקבות השתתפותו בהפגנה גזענית נגד מכירת בתים בעפולה למשפחות ערביות".

עו"ד פאדי ח'ורי, אשר באמצעותו הוגשה עתירת עדאלה, מסר: "כבר בחודש דצמבר 2018, כאשר עיריית עפולה סגרה את הפארק בפני תושבי חוץ בחג החנוכה, טענו כי אין לה כל סמכות לעשות זאת וכי המהלך אינו חוקי. לכן, אל מניעיה הגזעניים של עיריית עפולה והעומד בראשה, כלל לא היה צריך להידרש היום בית המשפט. זאת, למרות שאישר היועמ"ש בחוות דעתו כי עולות שאלות כבדות משקל ביחס למניעים אלו. אנו מקווים כי המסר עבר גם לעיריית עפולה וגם ליתר הרשויות המקומיות בישראל, כי המרחב הציבורי צריך להיות פתוח באופן שוויוני בפני כולם ללא הבדל של זהות אתנית או אחרת".
 

כזכור, בשבוע שעבר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פרסם את עמדתו בעניין העתירה נגד עיריית עפולה, ובו מצוין כי הוא תומך בעותרים הטוענים כי העירייה מפלה אזרחים ערבים ומונעת את כניסתם לפארקים הציבוריים של העיר.
היועמ"ש ביקש להצטרף לעתירה וטען כי עמדתו היא שההחלטה על כניסה ושהייה בפארקים ציבוריים לא יכולה להתבסס על שיקולים של דת, גזע, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית או כל מאפיין טבוע אחר. עוד טען היועמ"ש כי החלטה שהתקבלה על יסוד אחד השיקולים האלו היא פסולה, ודינה להתבטל. עוד ציין היועמ"ש כי עמדתו היא שיש מקום להורות על מתן צו-ארעי שישהה את החלטת העירייה ויותיר את הפארק העירוני פתוח. 
הסערה בעניין החלה כאשר ראש עיריית עפולה, אבי אלקבץ, הבטיח במסגרת התמודדותו לראשות העיר כי אם ייבחר ימנע כניסה לפארק העירוני של העיר ממי שאינם תושבי עפולה בחודשי הקיץ, על ידי הפיכתו למתנ"ס או על ידי בניית בריכה בשטחו, תוך גביית תשלום מלא וגבוה עבור הכניסה מתושבי חוץ. בין השאר, ציין ראש העיר כי "כיבוש הפארק העירוני של עפולה חייב להיפסק. מוכרחים להניף בגאווה את דגלי ישראל בכל הפארק ולהשמיע מוזיקה בעברית". 

מספר חודשים לאחר מכן פורסם כי עיריית עפולה החליטה למנוע ממי שאינם תושבי העיר להיכנס לפארק העירוני של העיר במהלך החופש הגדול. בכתבה צוין כי לפי החלטת העירייה תושבי העיר המבוגרים יוכלו להיכנס לפארק ללא עלות בהצגת תעודה מזהה, וילדים תושבי העיר יוכלו לרכוש צמיד בעלות של עשרה שקלים שיעניק להם כניסה לפארק לאורך כל תקופת הקיץ.