בוטל מעצר הבית שבו היה נתון קצין המשטרה החשוד בירי שגרם למותו של סלומון טקה, כך החליט היום (ראשון) בית משפט השלום בחיפה, בהתאם להמלצת המחלקה לחקירות שוטרים. עם זאת, השופטת השיתה עליו תנאים מגבילים, בהם איסור יציאה מהארץ למשך 3 חודשים ואיסור להגיע לזירת הירי. עם זאת, היא דחתה את בקשת מח"ש לאסור עליו להיכנס לכל תחנות המשטרה ברחבי הארץ והגבילה את האיסור רק לתחנת משטרת זבולון וכן לעשות שימוש בכל מערכת משטרתית למשך 45 יום. 

חקירת מח"ש בעניין הסתיימה והתיק הועבר לבחינת פרקליטי המחלקה כשעל פי הודעת החוקרים סעיף נחשד נשאר הריגה. לאחר מכן יועברו סיכומי החקירה לפרקליט המדינה שי ניצן שיצטרך להכריע האם יוגש כתב אישום.

מהמחלקה לחקירת שוטרים נמסר כי "חוקרי מח״ש מצויים בקשר רציף עם בני משפחת המנוח ומעדכנים אותם ככל הניתן בשלבי ההליך. יובהר כי אין כל קשר בין המשך התנאים המגבילים של החשוד לבין ההחלטה שתתקבל בסופו של דבר בתיק. התיק ייבחן בפרקליטות והחלטה תתקבל ותפורסם לאחר בחינת ההשלכה המשפטית של ממצאי החקירה".ממשפחת טקה ועורכי דינם נמסר כי "כל שמשפחתו של סלומון טקה ז״ל מבקשת הוא גילוי האמת ואת עשיית הצדק. למרבה הצער, החלטות מח״ש והפרקליטות עד כה, בהודעותיהן לציבור, בהדלפות על נטייתן לייחס אחריות מופחתת לשוטר שהרג את יקירן בדמי ימיו ובקוצר ידן להתמודד עם הכפשת שמו - אינן מבשרות טובות. מלכתחילה השוטר היורה קיבל יחס שונה וסלחני כאשר הושם במעצר בית בבית מלון למרות שירה והרג את סלומון. יחס זה בולט לנוכח מדיניותן הרשמית של רשויות אכיפת החוק לבקש מעצר על מנת למנוע מסוכנות ושיבוש חקירה באירועים אחרים המסתיימים במותו של אדם. המשפחה רואה בשחרורו של השוטר ממעצר בית המשך ישיר לאותה התנהלות מצערת. מבלי לגרוע מכך נבקש להבהיר כי העבירה המיוחסת לחשוד כעת -המתה בקלות דעת, שעונשה המרבי הוא כיום 12 שנות מאסר - סווגה לפי הדין הקודם כהריגה".
 


כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו כי הבדיקה הבליסטית מאששת את גרסת קצין המשטרה, לפיה הוא ירה כדור אחד לעבר הכביש, והקליע ניתז לעבר חזהו של טקה וגרם למותו. 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס לנושא, ואמר כי "שוטר אלים שלא יודע לגלות איפוק לא צריך להישאר בשורות המשטרה". שר המשפטים, אמיר אוחנה, הצהיר, ברוח דומה, כי הוא "שוקל להורות על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית למח"ש".

עוד בשבוע שעבר, פנתה משפחתו של טקה, באמצעות עורכי דינה, לפרקליט המדינה שי ניצן ולראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), עו"ד קרן בר מנחם-קרניאל, בבקשה לקבל לידיהם את חומרי חקירת מח"ש. במכתב שהועבר למח"ש הוסבר: "בצעד חריג המחלקה לחקירות שוטרים הפיצה לתקשורת את ממצאי הדוח הבליסטי שנערך במסגרת החקירה בעניין הירי שהביא להריגתו של סולומון. הופתענו והצטערנו מכך שמפרסומים נוספים שנעשו בעקבות פרסום הדוח הבליסטי, שמקורם יוחס למח"ש, עולה נטייתכם המוקדמת, בעיצומה של חקירה, לייחוס אחריות מופחתת לשוטר החשוד בהריגתו של סולומון".

ב-30 ביוני נורה טקה, צעיר בן 18 ממוצא אתיופי, על ידי שוטר בקריית חיים, ומותו נקבע בבית החולים רמב"ם בחיפה מאוחר יותר, זאת לאחר שאותר בתחילה כשהוא במצב אנוש על ידי כוחות ההצלה. 
 
לפי עדי ראייה ששהו במקום, הירי בוצע על ידי השוטר במהלך מרדף שניהל אחרי שני צעירים, לאחר שהאחרונים נשאלו על ידי האם היו מעורבים בשוד. במשטרה, לעומת זאת, הציגו את גרסת השוטר, שטוען כי הוא ניסה להפריד בין צעירים שהיו מעורבים בקטטה, וביצע ירי לאחר שחש סכנה לחייו עקב זריקת אבנים שבוצעה לעברו.