היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 פתחה הבוקר (שני) בחקירה גלויה, במסגרתה נעצרו 16 חשודים לחקירה באזהרה ועוכבו 10 נוספים בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, הלבנת הון ועבירות על פי פקודת מס הכנסה. בין העצורים, כאמור, נבחרי ציבור ועובדי ציבור ברשויות מקומיות.

מדובר, בין היתר, בסגן ראש מועצת באר יעקב נועם ששון, בכיר במועצת טובא זנגרייה, שני בכירים בכעביה ובכיר במועצת ערערה. יחד איתם נעצר בעלים של רשת מכללות מוכרת, כאשר החשד הוא הטיית מכרזים בתמורה לטובות הנאה. 

עו"ד אייל בסרגליק המייצג את סגן ראש המועצה מסר: "למרשי אין כל קשר לחשדות שהוצגו. לא הייתה ביכולתו להשפיע על שום מכרז והוא אף מנע מעצמו  כל פעילות בכל נושא בהסדר ניגוד העניינים, עליו הצהיר מראש כדי שלא יהיה ולו בדל של טענה כלפיו. אני מאמין כי בהמשך הדרך יתברר שלא היה כל בסיס למעצר שבוצע היום. כבר הוסרו מעל הפרק בזמן קצר חשדות של שוחד והלבנת הון וכעת נותר החשד לגבי קבלת דבר במירמה ומירמה והפרת אמונים ואנו נראה שגם לכך אין כל בסיס".

במשטרה מסרו כי "מדובר בחקירה מורכבת ורחבת היקף, אשר נוגעת במספר רשויות מקומיות הפרוסות ברחבי הארץ, מתוך מטרה לחשוף עבירות, להגיע לחקר האמת ולחזק את שלטון החוק בדרגי השלטון המקומי". 

עו''ד אייל בסרגליק (צילום: אלי מעייני)עו''ד אייל בסרגליק (צילום: אלי מעייני)

על פי החשד, החשודים, כל אחד על פי חלקו ותפקידו, פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים שבאחריות הרשויות המקומיות בתמורה ללקיחת טובות הנאה שוות כסף וזאת לכאורה בניגוד לחוק ותוך פגיעה באינטרס הציבורי. 

החקירה מנוהלת על ידי משטרת ישראל, בשיתוף פקיד שומה חקירות תל אביב ברשות המיסים ובליווי פרקליטות מחוז מרכז. "משטרת ישראל תמשיך לחשוף ולחקור עבירות מתחום טוהר המידות בכל מקום בו יש חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי השלטון ובמנהל התקין", מסרו במשטרה.