סוף לפרשת רפאלי: בית משפט השלום בתל אביב אישר היום (ראשון) את הסדר הטיעון, לפיו ציפי רפאלי תרצה בעוד שמונה ימים 16 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות מס, ואילו בתה, הדוגמנית הידועה, תבצע עבודות שירות במשך תשעה חודשים. עורכת הדין, נגה בליקשטיין שחורי, מפרקליטות המיסוי והכלכלה הגיבה בתכנית "איפה הכסף" ב-103FM על החלטת בית המשפט, והדגישה: "אנחנו מקווים שלפסק הדין הזה תהיה השפעה הרתעתית".  

הסדר הטיעון של ציפי רפאלי אושר והיא תתחיל לרצות את עונש המאסר, מה המסר בפסיקה הזאת? יש מסר אחרי כל אותו זמן שהסיפור הזה נמשך?
"מה שבאמת מעניין בפסק הדין הזה, זה אמירה ברורה של ביהמ"ש שמרמה מכוונת כלפי פקיד שומה, גם אם לא השמטת הכנסות 'פרופר' כמו שבד"כ מדברים עליה, דינה הוא מאסר מאחורי סורג ובריח. באישום הראשון, אולי העיקרי בכתב האישום, לא דובר בהשמטה של כמעט 25 מיליון שקלים, כי משפחת רפאלי דיווחה על הסכומים האלה. ההשמטה הייתה של מה שאנחנו מכנים 'זיקות'. הייתה מחלוקת בין פקיד השומה למשפחת רפאלי לגבי תושבותה של בר רפאלי בישראל והיה צריך לשקול כל מיני שיקולים המכונים 'זיקות' שיכולים להסביר האם היא באמת תושבת ישראל או לא".

ציפי ובר רפאלי ביציאה מהדיון, אבשלום ששוני

לא קיבלו את הטיעונים שלה.
"בהליך האזרחי באמת נדון בהחרבה טיעונים לגבי איפה הייתה תושבת ואיפה לא, ההליך הפלילי עסק בעובדה שכשבאים לדון עם פקיד שומה בשאלה האם אתה תושב ישראל או לא, אי אפשר להסתיר ממנו שאתה שוכר דירה או קונה דירה, כל זיקה אחרת מה שאנחנו מכנים. אתה צריך להניח את כל הקלפים על השולחן והאמירה הזאת חשובה עקרונית כי היא מלמדת אותנו שצריך לבוא בידיים נקיות, בטח במקרים של תושבות, ובמקרים אחרים בהם יש מחלוקות".

אנחנו מכירים את הישראליים ואת הידוענים, בסוף זה מגיע לזה שידוען אחר למרות שהוא שומע ורואה מה עשיתם ומה המדינה עשתה וכל המשא ומתן שהיה, אומר – לי זה לא יקרה. ממשיכים לעשות את הדברים האלה?
"אנחנו מקווים שלפסק הדין הזה תהיה השפעה הרתעתית. אני כן רוצה להאמין שאנשים רואים שפקיד השומה בודק ואוכף ושאי אפשר לעשות את הקונצים האלה, בין אם אלה ידוענים או אנשים אחרים. החיים על הקו בין ישראל למדינות אחרות ואנחנו מאמינים שהאכיפה הזו היא דוגמה אחת. היו לפני ויהיו אחריה, וזה באמת מראה את זה".

בר רפאלי בתום הדיון (צילום: אבשלום ששוני)בר רפאלי בתום הדיון (צילום: אבשלום ששוני)

הייתה עוד סוגיה אחת, זו הסוגייה שנטען כלפיה שציפי רפאלי לוקחת על עצמה את כל האשמה,  מן אלטרואיזם כזה במקום בתה. אבל בסוף מה שבעצם הוכח בבית המשפט שהאמא בעצם היא זו שניהלה את עסקיה של בר רפאלי, היא צריכה להיות האשמה העיקרית ולשאת ברוב האשמה. לכן בר קיבלה עבודות שירות ולא מאסר בפועל.
"אני מאוד מסכימה, באמת כל נאשמת הורשעה על פי החלק שלה".

הפסיקה הייתה פרופורציונלית?
"וגם אסביר, תמונת הראיות לימדה שאת החלק הארי של התוכנית העבריינית, מי שיזמה, תכננה וביצעה הייתה ציפי רפאלי והיא זו שהייתה לה הכוונה להתחמק ממס. בר רפאלי שהייתה צעירה מאוד הסתמכה על ציפי רפאלי במערכת היחסים המיוחדת שלהן, שהיא אמא שלה והיא מנהלת את עסקיה, ויש ביניהן קרבה גדולה. היסוד הנפשי שיוחס לבר רפאלי זה ללא הצדק סביר, זו עבירת רשלנות בפקודת המס. באמת פה יש הפרש ביניהן והאישום השני שעוסק בהשמטה של כמעט 3 מיליון שקלים זה מתייחס לציפי רפאלי בלבד".