בית המשפט העליון קבע כי בדיון שיערך ב-10 בנובמבר בעניין בקשתו למשפט חוזר של רומן זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל, ידון גם נושא ההסרה של איסור הפרסום וההרחבה של גילוי המסמכים בתיק הרפואי-נפשי של א.ק, הצעירה ששמה נקשר ברצח לאחר שנטען שהתוודתה כי ביצעה אותו לכאורה.

מוקדם יותר קיבלה הפרקליטות מבית המשפט העליון ארכה עד מחר להגשת תגובתה בכל הנוגע לבקשתו של ירום הלוי, עורך דינו של זדורוב,  להעיד את ראש המכון לרפואה משפטית באבו כביר חן קוגל בעניין הראיה החדשה שלטענתו של הלוי מצדיקה משפט חוזר. תשובתו של עו"ד הלוי המייצג את זדורוב תינתן עד ה-29 בספטמבר. 

לפני כשבועיים התקיים דיון נוסף בתיק, בראשות המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט חנן מלצר. פרקליטו של זדורוב מבקש להגיש לבית המשפט ראיה חדשה, שלטענתם "תסייע לזכות אותו". הדיון הסתיים ללא החלטה, כאשר בשלב הבא יישמעו נימוקים להתנגדות לעדות של ד"ר חן קוגל ואז תתקבל תשובה של עו"ד הלוי מטעם זדורוב.

הראיה היא חלק מהרצאה שהעביר ראש המכון לרפואה משפטית לתלמידי הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב בזום, ותומכיו של זדורוב הצליחו להתחבר אליה והעתיקו את ההרצאה. מאוחר יותר עותק ממנה הופקד בבית המשפט בטענה כי דבריו של קוגל מחזקים את טענתו של זדורוב, שלפיה הוא חף מפשע. 

רומן זדורוב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)רומן זדורוב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אולגה זדורוב, אחותו של זדורוב, אמרה לפני הדיון: "ראיתי אותו בזום לפני חודשיים פעם האחרונה. ההרגשה שלי לא חד משמעית. יהיה מה שיהיה. זה חשוב גם בשביל הציבור. אנחנו איבדנו את האמון גם במערכת וזה ממש דורש טיפול. הפעם נראה לי שכולם יותר ערים. אנו לא מאמינים לבית המשפט אבל אני מקווה להחזיר את האמון שאבד". רומן זדורוב עצמו אינו נוכח בדיון אלא צופה בו באמצעות מצלמה.

השופט חנן מלצר אמר: "יש בקשה להגשת ראיה נוספת של ההרצאה שמסר ד"ר קוגל. עד הרגע הזה לא עיינתי בקלטת הזו. אבל גם בכלי התקשורת ובבקשה המקורית נמסרו שם קטעים. האם יש בעיה שנראה את כל הקלטת? מאחר והמשפט הזה מאוד מתוקשר אז היו חלקים שראינו, אבל מניסיון אני רוצה לראות את הכל". פרקליטו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, השיב: "זה האינטרס שלי שבית המשפט הנכבד יראה הכל. אני אומר שזו ההזדמנות להזכיר לכבודו שהכנתי תמליל מלא. הקטע הרלוונטי מתחיל כשעה וחצי אחרי תחילת הסרט ונמשך רבע שעה".

בהמשך הדיון, עו"ד הלוי האשים את הפרקליטות בצעקה: "הם מחזיקים אותו בשבי. הם יודעים שהוא חף מפשע!", לקול מחיאות כפיים של המשפחה. השופט מלצר השיב: "יש בקשה לשחרור מיידי. אני צופה שתוך חודש ימים לתת את ההחלטה. אני מבין למה זה בוער בעצמותיו של אדוני. אני אעשה מאמץ תוך חודש ימים לתת את ההחלטה בתיק. כרגע אני לא מקבל ולא דוחה את הבקשה לשחרור".

מדובר בשני מסמכים מתוך התיק הרפואי של א.ק הקשורים להיסטוריה הרפואית נפשית שלה. מדובר בהליך מקביל המתנהל בתיק ובו עו"ד הלוי מבקש לחשוף את כל התיק הרפואי שלה לעיונו. הלוי שם אצבע מאשימה כלפייה כחשודה ברצח של תאיר. עו"ד הלוי אמר: "הבאתי 700 טעויות של א.ק., היא הרוצחת", ועל כך השיב מלצר: "אדוני ייזהר. ענווה זה חשוב".

תאיר ראדה ז''ל (צילום: רפרודוקציה)תאיר ראדה ז''ל (צילום: רפרודוקציה)

הפרקליטות טענה כי "בזמן שחלף מאז שהוגשה הבקשה, פנינו ליועמ"ש לעניין הסוגיה האם קוגל יכול כרשות מנהלית לתת חוות דעת בתיק הזה. המכון, בלי קשר לתיק הזה, וזה על פי החלטת היועץ, אינו נותן חוות דעת להגנה. מתבקשת כאן חוות דעת של ההגנה. לכן מהסיבה הזו ד"ר קוגל אינו יכול. דבר שני, קוגל נמצא בניגוד עניינים. הוא שימש בתיק הזה כעד הגנה ואינו יכול לתת חוות דעת חדשה, וכי הסכם ניגוד העניינים פשוט אוסר עליו. הוא מנוע למעשה מלתת חוות דעת".

השופט מלצר השיב: "חוץ מלקבל את ההרצאה של ד"ר קוגל כראייה, הבקשה היא שהוא יעיד פה או ימסור חוות דעת. הוסכם שאני אוכל להסתכל בהרצאה עוד לפני שאני מקבל את ההחלטה,  ולגבי הבקשה שקוגל ייתן חוות דעת בנושא הזה, כי זה נושא שלא עלה בעדות שלו במשפט, אז הפרקליטות הביעה התנגדות לדבר הזה, ובעקבות זה הם נתבקשו להעלות בכתב את נימוקי ההתנגדות שהייתה על דעת היועמ"ש. העמדה הזו תוגש תוך שבוע ימים. אחרי זה תהיה תשובה תוך שבוע של עו"ד ירום הלוי".

עו"ד ירום הלוי אמר בתום הדיון: "היום אחרי הדיון שלכאורה היה טכני אך יש בו רוח מהותית אני רוצה להגיד מספר דברים שנמנעתי מלומר עד לדיון. אני חש סיפוק בגין העובדה בקרוב יהיה דיון ארוך מאוד בפני השופט לגבי הטיעונים לקבל משפט חוזר.

"חמש שנים אני עובד על התיק. תקופה מאוד ארוכה התרשמתי שהפרקליטות לא מחפשת את האמת בכלל אבל שמרתי על כבודה. אבל נפל דבר. אחרי שהוגשה הבקשה למשפט חוזר על ידי ואחרי שבחודש אפריל 2020 הפרקליטות הגישה את תגובתה הגעתי למסקנה שהפרקליטות מסכימה עם הטיעונים למשפט חוזר, ובעצם היא מסכימה לזיכוי אבל לא מסכימה למשפט חוזר בכל מיני תירוצים.

"הפרקליטים שמטפלים בתיק לא מחפשים את האמת. מה שמוליך אותם זה מניעים של יוקרה וברית עם החוקרים המושחתים שטיפלו בתיק הזה. אני אומר את זה בעצב. יש פרקליטים מצויינים חלילה לי מלהכליל. יש פרקליטים לא ישרים בקרב רוב הפרקליטים הישרים ולצערי הצוות שמטפל בתיק של רומן הוא לא צוות ישר הוא לא מחפש את האמת. הוא מטעה את ראש הפרקליטות והיועמ"ש. הם מחזיקים במונופול על התיק הענק הזה ומטעים את מי שמעליהם ואת בית המשפט".

תגובת עורכי הדין דניאל חקלאי ותומר שוורץ שמייצגים את א"ק: "נשוב ונדגיש שלא קיים שום קשר בין א"ק לבין הרצח הנורא של תאיר ז"ל. זכותו של זדורוב למצות את בקשתו למשפט חוזר, מובנת מאליה. בקשתנו מבית המשפט העליון היא לאזן בין זכותו החוקתית של זדורוב להליך הוגן לבין זכותה החוקתית של א"ק לפרטיות ולמניעת פגיעה במצבה הנפשי הרגיש לאחר שנות צליבה בתקשורת וברשת החברתית על לא עוול בכפה. הדיון שיתקיים בנובמבר יתמקד במציאת נקודת איזון זו. ונשוב ונדגיש את חפותה המוחלטת. לא קיים שום קשר בינה לבין הרצח".