הותר לפרסום: פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד אזרח ישראלי, ואליד אבו מדיעם, בן 20 מרהט, אשר תכנן לבצע פיגוע בהר הבית בירושלים. אבו מדיעם מואשם שהגיע לעיר העתיקה בירושלים, כשהוא מצויד בסכין ובמברג, והיה בדרכו להר הבית לבצע פיגוע ממניע לאומני ולמות כ"שאהיד". כתב האישום מייחס לנאשם ביצוע עבירות של ניסיון רצח שהוא מעשה טרור והחזקת סכין.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין אלכס דרנבוים, החליט הנאם לבצע את הפיגוע בעקבות כעס שצבר כלפי אנשי ביטחון יהודים. בשל כך גמלה בליבו ההחלטה לפגוע בשוטרים יהודים במתחם הקדוש. בתאריך 6 בנובמבר 2020, החליט הנאשם להוציא לפועל את תכנית הפיגוע באותו לילה, ולגרום למותו של שוטר או חייל, באמצעות דקירת סכין בצווארו.

עימותים בהר הבית, ארכיון. צילום: ווקף

טרם יציאתו לירושלים, ניגש הנאשם לאישתו, סיפר לה על תכניתו לבצע פיגוע, נפרד ממנה לשלום, וביקש ממנה לא לספר לאיש על התכנית. אשתו ניסתה להניאו מן התכנית, אך לא הצליחה לעשות זאת. הנאשם הצטייד בסכין יפנית, התקשר לחבר וביקש ממנו שיעשה עבורו "טובה" ויסיעו לירושלים על מנת להתפלל. הנאשם אף ביקש לרכוש גז מדמיע וסכין, אך לא הצליח לעשות זאת בשעת לילה.

במהלך הנסיעה, התנהגותו של הנאשם עוררה את חשדו של החבר, אשר שאל את הנאשם אם הוא מתכנן לבצע פיגוע. הנאשם השיב בחיוב ואז החבר עצר את הרכב ואמר לנאשם לרדת ולחשוב שוב על מעשיו. מיד לאחר מכן, טען הנאשם כי צחק עליו ושהוא נוסע לירושלים על מנת לפגוע במי שפגע בכבודה של אשתו, מה ששכנע את החבר להמשיך בנסיעה. הנאשם הוציא מברג מתא ברכב והסתיר אותו בבגדיו, לא ענה לשיחות ולהודעות מאשתו, ואף כתב לה שאם תגלה אודות תכניתו, יגרש אותה.

מכתב האישום עולה, כי החבר הסיע את הנאשם לשער שכם. הנאשם ירד מהרכב סמוך לשעה 1:00 בלילה והחל לצעוד ברחובות העיר העתיקה עד שהגיע סמוך לשער האריות, כשהוא מבקש להגיע למסגד אל-אקצא בהר הבית. השוטרים שביצעו סיור במקום הבחינו בנאשם, אשר עורר את חשדם, ועצרו אותו.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.