בית משפט השלום בבאר שבע קיבל היום (שלישי) בצעד תקדימי את עמדת הפרקליטות ונתן לראשונה צו הפסקה שיפוטי למשך שנה לגן ילדים, בניהולה של גננת, החשודה בביצוע עבירות פליליות כלפי פעוטות שהיו תחת אחריותה.

מדובר בבקשה תקדימית שהגישה פרקליטות מחוז דרום, לפי חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות, להוצאת צו הפסקה שיפוטי נגד "גן רננים" בעיר, בניהולה של הגננת רותי סאלם, אשר על פי החשד נהגה באלימות פיזית כלפי קטינים חסרי ישע בגן שהפעילה. 

בתוך כך, לבקשה זו קדמו צווי הפסקה מנהליים, שהוצאו לתקופה המקסימלית על ידי אגף הפיקוח על מעונות יום ומשפחתונים במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. באשר להליך הפלילי, החליטה הפרקליטות להגיש נגד הגננת כתב אישום, בכפוף לשימוע, בחשד לביצוע עבירות של התעללות, תקיפת חסר ישע והשארת ילד ללא השגחה ראויה. 

צו ההפסקה השיפוטי נגד הגן קובע כי יאסר על הגננת להפעיל מעון לפעוטות בכל כתבות וגם למספר מצומצם של ילדים, וזאת לטענת המדינה, מאחר ונשקפת ממנה מסוכנות לשלומם של הפעוטות השוהים במעון. 

השופטת נעם חת מקוב ציינה בפסק דינה, כי "די בסרטונים שצפיתי בהם כדי לקבוע כי נצפתה בהם תמונה שכללה לעיתים חוסר השגחה ופיקוח על הפעוטות שהעמידו את הפעוטות לעיתים בסכנה פיזית (עד כדי נפילה מסל קל תלוי), לעיתים חשפו אותם להצקה מתמשכת מצד פעוטות אחרים ולעיתים חשפו אותם לאנשים שבאו עם כלי עבודה לבצע תחזוקה בפעוטון. בנוסף התגלתה תמונה של התנהלות אגרסיבית עקבית החל מאופן ההשכבה, ההושבה וההחזקה של הפעוטות, ועד הפרדה בין ילדים רבים שלעיתים נעשתה תוך הפלתו של אחד מהם". 

כאמור, נקבע בפסק הדין כי הצו יעמוד בתוקפו למשך 12 חודשים, אך צוין, כי אין בפרק הזמן הזה כדי למנוע הגשת בקשה לבית המשפט להארכת הצו.