שני אסירים ביטחוניים לשעבר, שריצו את מאסרם בכלא גלבוע, העידו בשיחה עם וואלה! כי ראו במו עיניהם את מערכת היחסים הפסולה לכאורה שנרקמה בין קצין המודיעין בכלא, רב כלאי ראני באשא, לבין מי שהיה מנהיג המחבלים בכלא גלבוע, מוחמד עטאללה, שהואשם במעשים מגונים בסוהרות.

פרשת הסרסור, שנחשפה לפני כשלוש שנים וחצי, התעוררה מחדש לפני כשבוע, לנוכח דבריו של גונדר-משנה פרדי בן שטרית, מפקד כלא גלבוע הנוכחי, בפני ועדת הבדיקה למחדל בריחת המחבלים מהכלא.

"עטאללה התנהג בכלא כמו בעל הבית, כאילו היה מפקד הכלא ולא דובר האסירים באגף 5. הייתה לו השפעה רבה באגפים נוספים בכלא גלבוע ועיקר ההשפעה שלו הייתה על הנהלת הכלא ואנשי המודיעין שנתנו לו לבחור איזה סוהרות ישרתו באגף שלו", סיפרו לוואלה! שני האסירים. לטענתם, המעשים של עטאללה הוציאו שם רע לכלל האסירים. "רוב הביטחוניים ממש לא ניסו להתעסק עם סוהרות, להיפך", הדגישו.

"עטאללה הקיף את עצמו בסוהרות צעירות ויפות שהוא היה בוחר והיה נוהג להתחכך בהן. אין דבר כזה שתהיה סוהרת באגף של עטאללה שלא עברה את אישורו", העיד אחד האסירים. לדבריו, עטאללה "היה בקשרים טובים וקרובים מאוד עם קצין המודיעין ראני באשא ועם סגנו. הם היו נוהגים לסגור את עצמם בקנטינה של האגף, ושם היו מדברים וסוגרים ביניהם את כל ההסכמות".

האסירים הביטחוניים סיפרו בשיחה עם וואלה! כי התמורה לכאורה של עטאללה לא הסתכמה רק בשקט תעשייתי ומידע מודיעיני. "עטאללה חסם אסירים מלהגיש תלונות ועתירות שיכלו לעשות לא מעט כאב ראש לשב"ס. רוב הביטחוניים לא העזו להגיש עתירה בלי לדבר עם עטאללה קודם ולקבל את אישורו. מי שהיה מעז לעשות את זה, היה חוטף מכות רצח", העידו האסירים לשעבר.

קצין שב"ס ששירת בכלא גלבוע באותה התקופה זוכר גם הוא את המעמד המיוחד שממנו נהנה עטאללה בכלא, מול האסירים ומול קצין המודיעין של בית הסוהר. "הביטחוניים מתנהלים בהיררכיה ברורה. זה כמו צבא. יש להם את האסיר שמנהל את האגף. יש להם את ה'שוויש', כמו סמל אגף שדואג לתווך בין הסוהרים לאסירים. אסיר לא מבקש משב"ס שום דבר באופן ישיר, הכול היה עובר דרך עטאללה", סיפר הקצין.

לדבריו, "כשהייתה שביתת הרעב בכלא גלבוע, עטאללה היה יושב במשרד של קצין המודיעין, מעשן סיגריות ואוכל מכל טוב. קצין המודיעין היה מסדר לו". קצין המודיעין באשא, שנחקר בפרשה, אכן סיפר למקורביו כי בעת שביתת הרעב ישב עטאללה אצלו במשרד ואכל לאפה עם פרגית שארגן עבורו.

עו"ד רמזי קטילאת שמייצג את מוחמד עטאללה מסר בתגובה כי "הטענות חסרות שחר ומקורן בגורמים בעלי אינטרס על רקע סכסוך עבודה שמתנהל בימים אלה בבית המשפט מול שב"ס. כל הטענות בדבר יחס מועדף ממוחזרות, שכן אלה נחקרו לעומקן ולרוחבן בחקירה פלילית מאומצת על ידי יחידת לה"ב 433, ובסופה נסגר תיק החקירה ללא אישום".

עו"ד אייל בסרגליק, המייצג את קצין המודיעין, דחה גם הוא את הטענות. "אנו מצטערים שגורמים אינטרסנטיים ממשיכים להציף פרשיה שנבדקה ונסגרה. מרשנו מעולם לא נתן לעטאללה את היכולת לבחור מי ישרת באגף שלו, הדברים הינם באחריות מפקד הכלא. לגבי הקשר עם דובר האסירים הביטחוניים - מובן מאליו שבזמן שביתת רעב ישוחחו איתו וידברו איתו. מרשנו אינו קשור להפעלת סוכן/נת שכן זה תפקידו של קצין סוכנים. העובדה שמנסים לפגוע בשמו של קצין מצטיין שהציל חיי אדם ועל כך זכה לשבחים רבים, מצערת ותטופל משפטית".

צה"ל יבחן את השירות מחוץ לצבא

בתוך כך, ועדת הפנים בכנסת בראשות ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) דנה אתמול (רביעי) בנושא הצבת סוהרות וחיילות במתקני כליאה שבהם שוהים אסירים ביטחוניים. נציגי הקואליציה והאופוזיציה הסכימו בדיון כי יש להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לחקר הפרשה. ח"כ בן ארי הבטיחה כי אין בכוונתה להרפות מהנושא.

בנוסף לכך, בצל הפרשה, צה"ל הודיע אתמול על הקמת צוות מיוחד שיבחן את שירות החובה של מתגייסות מחוץ לצבא. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי בעקבות האירועים האחרונים, סיכמו שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי על הקמת הצוות, בהובלת ראש אגף כוח האדם, אלוף יניב עשור.