הותר היום (רביעי) לפרסום כי שירות הביטחון הכללי (שב״כ) חשף וסיכל פעילות איראנית לגיוס אזרחיות ישראליות עבור איראן. במסגרת זו, במהלך החודש האחרון, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בירושלים, כתבי אישום חמורים כנגד חמישה מעורבים.

הפרשה נחשפה במסגרת חקירה משותפת של שב"כ ויאחב"ל (היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית) להב 433 במשטרת ישראל, במסגרתה נחקר בשבועות האחרונים החשד, לפיו מספר אזרחיות ישראליות גויסו בידי גורמי מודיעין איראניים לצורך ביצוע משימות בתחומי המדינה. 

במסגרת המעקב הממושך אחר הפעילות וחקירותיהן של החשודות, עלה כי אלה קיימו קשרים מתמשכים עם גורם מודיעין איראני. בחקירות נאספו ראיות רבות על קשרים אלה, ובהתאם הוגשו כתבי-אישום כנגד חמישה נאשמים. כתבי האישום מייחסים להם (כל אחד על פי חלקו) ביצוע עבירות של מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה העלולה להיות לתועלת האויב וסיוע למסירת ידיעה העלולה להיות לתועלת האויב.

ראמבוד נמדר, הפרופיל המזויף שנוהל על ידי  גורם מודיעין איראני (צילום: שב''כ)
ראמבוד נמדר, הפרופיל המזויף שנוהל על ידי גורם מודיעין איראני (צילום: שב''כ)

הפניה אל האזרחיות הישראליות נעשתה ברשת הפייסבוק, בידי מי שהתחזה בפני רובן כיהודי המתגורר באיראן, בשם "ראמבוד נמדר". לבקשתו של זה, נמשך הקשר בינו לבין החשודות באמצעות אפליקציית ווטסאפ. זאת, תוך שהוא נמנע, בשיחות צ'אט מצולמות שניהל עימן, מלחשוף את פניו, בטענה שהמצלמה שברשותו מקולקלת.

יודגש, שחרף חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, המשיכו חלקן את הקשר עמו, הסכימו לבצע עבורו משימות שהטיל עליהן, וקיבלו ממנו כספים. שמות המעורבים אסורים בפרסום וזאת מתוקף החלטת בית המשפט ובהתאם לצו איסור פרסום שניתן לבקשת סניגוריהם של החשודים.

המעורבים המרכזיים:

חשודה ראשונה ובעלה אחת הנחקרות בפרשיה, היא תושבת חולון בת 40, שחשדה כי "ראמבוד" פועל מטעם שלטונות איראן וגופי המודיעין שלה, אך עמדה עימו בקשר כבר מספר שנים.  במסגרת זאת, ביצעה החשודה עבור מפעילה האיראני משימות שונות, לרבות: צילום בסתר של שגרירות ארה"ב בתל אביב, צילום בתוך משרד הפנים בעיר מגוריה, וצילום המשרד לביטוח לאומי והעברת מידע על סידורי אבטחה וצילום קניון בחולון.

עוד עלה בחקירה כי בעלה של החשודה, היה מודע לקשריה עם "ראמבוד", ואף שוחח בעצמו עם "ראמבוד", למרות שחשד כי מדובר בגורם מודיעין איראני. החשוד אף סייע לאשתו בביצוע אחת ממשימותיה עבור "ראמבוד", בכך שהסיעה לצלם את שגרירות ארה"ב בתל-אביב.  

במסגרת הקשר עם "ראמבוד", התבקשה החשודה לכוון את בנה, אשר עמד בפני גיוס לצה"ל, לשירות באגף המודיעין בצה"ל ובתוך כך, ובתיווכה, שוחח "ראמבוד" באמצעות הטלפון עם הבן על מנת לחוות דעתו על רמת השפה הפרסית שלו (ומבלי שהאחרון מודע להקשר הדברים). עוד עלה כי החשודה הונחתה על ידי "ראמבוד" לאסוף מודיעין אודות בכירים במערכת הביטחון.
 
חשודה שניה: עצורה נוספת, שעלתה אף היא במסגרת החקירה היא תושבת בית שמש בת 57, שעמדה בקשר עם "ראמבוד" במשך למעלה מארבע שנים, במהלכן ביצעה לבקשתו משימות שונות וקיבלה, במספר מועדים, סכום כולל של כ-5,000 דולרים.

פעולות שביצעה החשודה במסגרת קשרי ההפעלה, ולבקשת "ראמבוד": ניסיון לכוון את בנה לשירות בחיל מודיעין, העברת תיעוד צבאי (חוגר ודסקית) של בנה למפעיל, כמו גם צילומים וסרטונים מטקס צבאי מגיוסו של בנה, הקמת מועדון של יוצאי איראן בבית שמש, במסגרת פעילות "קרן מיראז'", והעברת פרטי הישראלים הפעילים בסניף, תמונות וסרטונים מפגישות המועדון ותמונות המשתתפות בפעילות, צילומים של הקלפי, במהלך הבחירות לכנסת ה-23, ניסיון לצלם את השגרירות האמריקאית בירושלים, שלא צלח בשל עיכובה בידי מאבטחי המקום.

בנוסף, היא רכשה אמצעים אלקטרונים והתקינה מצלמה נסתרת בחדר עיסויים בביתה, הוכוונה להתקרב לחברת-כנסת, ביצעה מהלכים פעילים לטובת חיזוק הקשר עם חברת הכנסת והעבירה מידע על הקשר ביניהן, התבקשה לבצע משימות נוספות, דוגמת קניית מחשב וטלפון-נייד ופתיחת בית עסק.

חשודה שלישית: תושבת כפר סבא בת 47, עלתה בחקירה כמי שהעבירה לחשודה השניה, בשתי הזדמנויות שונות כספים מ"ראמבוד". הכספים נתקבלו באמצעות קרובת משפחתה שהגיעה מאיראן לביקור בישראל, וכן במסגרת פגישה עם שליח מטעמו של "ראמבוד" בתורכיה.

חשודה רביעית: בת 50 תושבת ירושלים, עמדה בקשר עם "ראמבוד" במשך כשנה וחצי עד למעצרה. במסגרת הקשר העביר לה 1,240 דולרים אוסטרליים, קיבל ממנה פרטי מידע שונים, וביקש להשתתף עימה במיזמים עסקיים ומיזמי צדקה בישראל, אותם יממן. 

גורם בכיר בשב"כ הדגיש: "מדובר בפרשייה חמורה, בה נחשפה וסוכלה כוונה להקים רשת ריגול עבור איראן, שפעלה בתחומי מדינת ישראל. 
במקרה זה, אנו עדים לניסיונות ריגול בתחומי ישראל, באמצעות פניה בכיסוי 'תמים' לישראליות ודרדורן לקשר ממושך. זאת, חרף חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, ונוכח בחירתן להמשיך עימו את הקשר ואף לבצע עבורו משימות".

הוא הוסיף כי "במעשיהם החמורים סיכנו המעורבים את עצמם, את בני משפחתם וכן אזרחים ישראלים תמימים, שפרטיהם הועברו למודיעין האיראני, זאת בנוסף למידע שהועבר על יעדים ישראלים ואמריקאים בישראל באופן שעלול לשמש למטרות טרור".

ד"ר אריאל כבירי, מרצה בחוג הרב תחומי במכללה האקדמית גליל מערבי: "חשיפת מבצע סבתא לא צריכה להוביל להתבשמות עצמית או לזלזול באויב, אלא לשמש כתזכורת לכך שאיראן פועלת באופנים שונים ובאופן מתמשך בתוככי החברה הישראלית. גולן שגב, יש להזכיר, היה בעל קשרים לאישים בכירים ולארגונים מרכזיים גם לאחר שהורחק מעיסוק בענייני הציבור".