במהלך הדיון שנערך אתמול בבית המשפט המחוזי בירושלים סתר עד המדינה, שלמה פילבר, את הפרטים שמסר בעדותו במשטרה במסגרת תיק 4,000, מה שעשוי לפגוע בטענות הפרקליטות, שכן זו הסתמכה על עדותו בחלק משמעותי מכתב האישום נגד רה"מ לשעבר בנימין נתניהו. הבוקר (חמישי) שוחחו ניסים משעל וגיא פלג בתוכניתם ב-103FM, עם המומחה למשפט פלילי, עורך הדין ששי גז, שטען כי אפשר לדבר על תיק זה במונחים של קריסה, ואמר: "קשה מאוד לבסס הגנה רק על תאריכים, אבל פה אתה מדבר על דיוק. מתי להאמין לעד הזה?"

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>> 

עו"ד גז הרחיב את דבריו: "אתה יכול כבר להתחיל לדבר על תיק 4000 במונחים של קריסה. התביעה בנתה הרבה מאוד על העד הזה, זה העד הכי משמעותי שלה בתיק והוא התיק המשמעותי ביותר בכל תיקי של נתניהו. הרי כל הסיפור היה בנוי על המפגש, האם היה או לא". 

"ראש הממשלה לשעבר טוען 'לא היה בכלל מפגש כזה, אף פעם לא אמרתי לו'", המשיך עו"ד גז, "בא אדון פליבר ואומר 'היה גם היה'. המדינה הציבה את התאריכים האלו בלי ברירה, ולדעתי בטעות חמורה היא גם כתבה את התאריכים, כי הם מאוד קריטיים מתי הייתה הפגישה הזו. זה צריך להיות יומיים שלושה לפי דבריו כי אחרי זה הוא פגש את אלי קמיר. והנה כי כן, באה ההגנה, את מה שהתביעה הייתה אמורה לעשות, ומכה בהלם, מכה בעד ואומרת לו 'לא היה מפגש כזה. אתה עצמך בהוכחות'".

בתגובה, נשאל האם כעת בית המשפט יוכל לבוא ולהגיד 'אם הפגישה לא הייתה במועדה אנחנו לא יכולים לקבוע שבכלל הייתה פגישה'. עו"ד הסביר: "קשה מאוד לבסס הגנה רק על תאריכים, במיוחד כשמדובר בכמה שנים שעברו וחלפו, עברו להן מהעולם. אבל פה אתה לא מדבר על תאריכים, אתה מדבר על דיוק. פה אתה מדבר על תאריכים מדויקים, כלומר הוא אומר שבתאריכים האלו שהוא פגש אותו וכמה ימים אחרי זה הוא פגש את האחרים ולכן זה לא סתם לוח זמנים צפוף. תגיד אתה למי להאמין, מתי להאמין לו". 

על השאלה האם לנוכח הדברים צפוי בית המשפט לבטל את העדות, אמר עו"ד גז: "תמיד בית משפט יכול לבוא ולהגיד שהוא טעה רק בתאריכים. אז באמת תהיה בעיה להגנה, אבל פה אנחנו מדברים על עד אחד שמספר את הסיפור הכי מהותי בתיק ואני שואל אותך - מתי להאמין לו? בעדות הראשונה במשטרה?"

על אפשרות של קריסת התיק, אמר: "במונחים של קריסה אפשר לדבר. אני לא מהממהרים לבוא ולומר על פי עדות אחת שהתיק קרס. רק בסרטים תיק קורס תוך שעה או יום, אנחנו במשפט ארוך, אתה כל רגע צריך לבחון עד סוף המרוץ. העדות הזו פוגעת באופן קשה, אני לא יודע איך התביעה תמשיך. המדינה הייתה צריכה לשאול את עצמה את השאלה 'איך אנחנו מתרשלים - תבדקו את עצמכם טוב, תעשו שיעורי בית'".

לסיום נשאל, האם עדותו של פילבר עלולה לעורר ספק בקרב השופטים שיהיה מספיק כדי לזכות את נתניהו. עו"ד גז השיב בחיוב: "בהחלט כן. כל עבירה פלילית צריכים להוכיח אותה מעל לכל ספק סביר. אף עד עד היום לא נתן להם, רבותיי אנחנו מדברים על המודעות של נתניהו. האם הוא ביקש ממישהו. אין לנו עד אחד עד עכשיו והעד היחיד שהיה אמור לתת עד היום את זה זה פילבר ואתמול הוא לא נתן את זה".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm