חיים רמון, לשעבר שר המשפטים, שוחח היום (רביעי) עם ינון מגל ויריב אופנהיימר ב־103fm על מצבן של המפלגות השונות בסקרים לקראת הבחירות לכנסת ה-25 והתייחס גם לעדותה של הדס קליין במסגרת תיק 1000 במשפט נתניהו. 

רמון פתח והסביר כי "אין באמת ממשלת מעבר, החוק קובע בסעיף 30 ב', שממשלה אחרי שפוזרה הכנסת יש לה את כל הסמכויות. בינואר 1999 המציאו הנחיות יועמ"ש להגבלות על ממשלת מעבר, לא היה קיים עד אז, במקרה זו הייתה ממשלת המעבר הראשונה של נתניהו שהתפזרה בתחילת ינואר 99'. ומאז למעשה עשו דבר שהפקיעו את הסמכויות מהנבחרים באופן רשמי, מאז ההנחיות האלו הלכו וגברו. זה עובדות.

"לכן, רצו לבוא ולהגביל ממשלת מעבר, שלא קיימת בחוק, בבקשה - לכו לכנסת, קיימו דיון, תקנו את חוק יסוד הממשלה, אבל לא עשו את זה ולכן אין קריטריונים ולכן אפשר לבוא ולהגיד 'אנחנו אוסרים על מינוי מפכ"ל ולא על מינוי רמטכ"ל' וכו', וכל החלטה של ממשלה בתקופה הזו האישור של היועץ המשפטי, נקודה".

הממשלה הנוכחית נבחרה על ידי הציבור, לכן הממשלה הזו לגיטימית.
"אמרתי שהיא לא? אנחנו בשלטון חוק, ואנחנו לא אינטרפרטציות של מה שאנחנו חושבים. יש חוק, והחוק קבע במפורש שאין חיה כזו שנקראת ממשלת מעבר. היה לכם 20 שנה לקחת את הטיעונים המאוד חכמים שלך ולהפוך אותם לחוק, לא עשו את זה, העבירו את כל השלטון לידי המשפטניים והם מחליטים. פעם הם עושים ככה ופעם ככה, אני לא מתווכח שמה שאתה אומר לא נכון הוא רק לא מבוסס על שום חוק ואתה בעד שלטון החוק, ואין דבר כזה, ולכן מותר ואני בעד שיתנו מגבלות על ממשלת מעבר רק מי שצריך להטיל את המגבלות הם הכנסת".

על עדותה של הדס קליין אמר: "זה לא שלא אוהבים את ההתנהגות הזו, היא בלתי נסבלת ורעה מאוד. ציבורית, כיוון שהיא כזו, אני מציע לך לבוא ולהגיד 'נכון, ביבי התנהג בצורה לא טובה אבל בסה"כ המכלול חסרונותיו מול יתרונותיו, אני למרות החסרונות בנושא הזה אני עדיין מעדיף את נתניהו שמקבל מתנות על פי לפיד'. במישור הפלילי יש לעמית חדד עבודה הרבה יותר קשה ממה שהיה לבועז בן צור.

"למה? כי בניגוד למה שאתה אומר היו לא מעט אנשים שעמדו בנושא מתנות בניגוד לעמדת השוחד שהייתה תקדימית ואמרתי כבר שהיא לא הייתה צריכה לבוא לעולם, אבל לעמית חדד יש בעיה מאוד קשה - הוא צריך להעביר את העברה הזו לחוק מתנות שהוא הרבה יותר קשה, אבל יש לו בעיה כיוון שאם הוא יבוא ויגיד שהם חברים, אסור היה לנתניהו לטפל בשום עניין שלו קטן כגדול. אם הם לא חברים אז ההיקף בעיה. לכן, זה התיק לדעתי הכי מסובך מבחינה פלילית ולא במקרה כאשר דובר על עסקת טיעון זה התיק שנתניהו בהחלט רוצה להגיע לעסקת טיעון".

כשנשאל האם אחרי הדברים שנחשפו בעדות קליין ראוי שנתניהו יהיה ראש ממשלה השיב: "בניגוד לאחרים לא הצעתי אף פעם בעניין נתניהו, זה לא קשור למתנות או לא כל אחד ישפוט. ינון למשל חושב שלמרות המתנות האלה למען עם ישראל יתרונותיו עולים".

רמון התייחס למערכת הבחירות ולתמונת המצב הפוליטית והעריך כי "זו הפעם שלנתניהו יש יותר סיכויים להגיע ל-61. הפעם הוא במצב הכי טוב שנמצא בין היתר מכיוון שארבעת המפלגות שנמצאות בקואליציה הנוכחית הן על סף אחוז החסימה, מספיק שאחת לא תעבור והוא יגיע ל-61".

"כל הקשקושים על החרדים וכו' הם לא קיימים. אני לא רואה איך יאיר לפיד נהיה ראש ממשלה. הדבר היחיד, למי שיש סיכוי להיות ראש ממשלה ברוטציה מסוימת זה גנץ עם ביבי אם ביבי לא ישיג 61. או שתהיה ממשלת נתניהו או שתהיה ממשלת גנץ שגנץ ראשון אבל בגלל שהוא יותר קטן הוא כנראה יהיה שנה ואז ביבי".

עוד העריך: "לאיילת שקד אין שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה, אני ממליץ לה, יש לי הערכה אליה, אני חושב שהיא תעשה טוב אם היא לא תרוץ לבחירות. אין לה קהל, כל הימין נגדה כי היא הקימה את הממשלה, כל המרכז שמאל נגדה כי מאשימים אותה שהיא הפילה את הממשלה".

לדבריו, "החיבור היחיד האפשרי, האיחוד שצריך להיות זה מרצ והעבודה. אבל עמדה הזויה שאנשי מפלגת העבודה ששוללים את זה ומדברים על פנטזיה של פערים אידיאולוגיים הם אלו שיכולים להביא את נתניהו לשלטון".

הוא אף הוסיף וטען: "מרב מיכאלי תדרדר לכיוון אחוז החסימה. העמדה שלה כרגע לא מחוברת, היא מנותקת מהמציאות. אני חושב שעדיין יש מו"מ בין סער לגנץ, אבל יש שם המון פשעים לא יודע אם זה יסתייע. לכן כרגע זה הסיכוי הכי טוב שהיה לנתניהו בכל מערכות הבחירות להשיג 61".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm