האם מינויו של שופט בית המשפט העליון לשעבר מני מזוז לו"ר הוועדה המייעצת לעניין מינויים ותפקידים בכירים יבוטל? בדיון בעתירה של ארגון "לביא" שנערך היום (רביעי) נגד מינויו של מזוז לתפקיד על ידי ממשלת מעבר, רמזו שופטי בג"ץ למדינה לשקול לבטל את מינויו של מזוז למשך שמונה שנים, והפכו אותו למינוי זמני לצורך מינוי הרמטכ"ל הבא בלבד. 

מזוז לא ראוי: כס השיפוט לא הופך אנשים לערכיים יותר | קלמן ליבסקינד

במהלך הדיון הקשו שופטי בג"ץ על נציגי הפרקליטות בשאלה מדוע מונה מזוז למשך שמונה שנים. אנשי הפרקליטות טענו כי זה נועד לאפשר ליו"ר הוועדה לשמור על עצמאותו מול הממשלה.

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>> 

היועמ"שית עו"ד גלי בהרב מיארה דחתה את הצעת השופטים, זאת למרות שהעתירה היא נגד החלטת הממשלה. היא מסרבת להצעה, מבלי שהתייעצה עם ראש הממשלה יאיר לפיד, ובלי שהנושא הובא לידיעת חברי הממשלה.

בהמשך, הוציא צו על תנאי למדינה, שתבוא לנמק מדוע היא מתעקשת על מינויו של מזוז. המשמעות היא, שמזוז יקבל  מינוי הד אוק למינוי הרמטכ״ל בלבד.

השרה איילת שקד, שהביעה מלחתכילה התנגדות למינויו צייצה בתגובה: "השופט סולברג מצדד בעמדה שהצגתי בישיבת הממשלה לאשר את מינויו של מזוז כזמני בלבד רק למינוי הרמטכ״ל. היועמ״שית ושרי הממשלה שגו שלא אימצו את דעתי. או שנמנה את כל המינויים החשובים גם בתקופת בחירות (כך צריך להיות) או שלא ימנו את מי שלא הכרחי לתקופות ארוכות".

בחודש שעבר אישרה הממשלה, בגיבוי היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, את מינוי של מזוז לתפקיד למשך שמונה שנים, זאת למרות שמדובר בממשלת מעבר שעל פי הנחיית היועמ"ש הקודם, לא ממנה מינויי קבע. 

כזכור, עצם הרצון של ממשלת המעבר למנות רמטכ"ל נתקל בביקורת חריפה ובאופוזיציה קראו לדחות זאת עד לאחר הבחירות, אולם בהרב מיארה אישרה את המהלך לאחר שהועברה אליה חוות דעת לפיה המינוי נחוץ לביטחון המדינה. 

במקרים אחרים בהם התבקשה היועמ"שית לאשר מינויים בתקופת בחירות, היא דווקא סירבה, כמו במקרה של מפקד גלי צה"ל, שם קבעה כי הוא ימונה על ידי שר הביטחון בממשלה הבאה, "זאת גם משום שמשרד שר הביטחון לא הציג בפני היועצת המשפטית לממשלה טעמים המצדיקים שינוי מן הכללים המשפטיים ביחס למינויים בתקופת בחירות".