בתו של הקבלן ניסים אסייג שנרצח אמש סמוך לתחנת דלק בראשון לציון אמרה היום (שישי) כי מדובר בטרגדיה משפחתית נוראית. "אבא שלי נרצח על ידי גיסו", זעקה שי שילת אסייג. "דוד שלי רצח אותו בדם קר! אח של אמא שלי. רואים אותו בסרטון, כולם ראו שזה הוא אבל אני לא הייתי מסוגלת לראות את הסרטון. אבא שלי ירד מהמונית ודוד שלי ירה בו. השוטרים מחפשים אותו".

עוד סיפרה על אביה כי היה אלוף-משנה בצבא וכי השאיר אחריו שלושה ילדים וחמישה נכדים. "הוא היה בן אדם ישר. אבא שלי עשה רק טוב ומגיע לו כבוד. נלחם בכל מלחמות ישראל ותרם לכולם. העולם רועד. זה בן אדם שלא היה בו רוע, אינטיליגנט, היה דואג להתפרנס בכבוד והיה כל עולמי. אני גרושה ובלעדיו לא היה לי כלום. זו טרגדיה איומה. מחזיק את כל המשפחה. אני שבורה".

ניסים אסייג (צילום: עופר פטרסבורג, וואלה!)
ניסים אסייג (צילום: עופר פטרסבורג, וואלה!)

אסייג, מחלוצי ההתחדשות העירונית בישראל, נורה אמש למוות בדרך המכבים עיר. בתיעוד ממצלמת האבטחה מהאירוע נראה הקבלן יוצא מהמונית ונפגש עם אדם, שיורה בו. לאחר מכן נמלט הקבלן הפצוע בריצה והחשוד נמלט משם גם הוא. הרקע לחיסול הוא ככל הנראה סכסוך עסקי.

עם קבלת הדיווח על הירי, הגיע לזירה צוות מד"א שמצא את האיש פצוע קשה. "כשהגענו למקום ראינו את הפצוע יושב בתוך רכב כשהוא סובל מפציעות חודרות בגופו", סיפר פראמדיק מד"א עודד שינקמן. "הוצאנו אותו והעלנו אותו לניידת טיפול נמרץ, הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חבישות ומתן תרופות ופינינו לבית החולים כשמצבו קשה". מאוחר יותר נקבע מותו בבית החולים שמיר-אסף הרופא.

המשטרה פתחה בחקירה בעקבות האירוע. שוטרי תחנת ראשון לציון סרקו את האזור אחר חשודים, ואספו אמצעי תיעוד בסביבת הזירה וממצאים פורנזיים.

תיעוד מזירת אירוע הירי בראשון לציון. צילום: דוברות מד"א

אסייג בן ה-60, כבר היה כמעט בר מינן. ב"אסון הספארי", שאירע במרץ 1985, הוא היה הניצול היחיד שיצא ללא פגע פיזי. החיים ניתנו לו במתנה, והוא הרגיש כך כל חייו. משאית התופת התפוצצה בסמוך לשיירה של ארבע משאיות ספארי, שנסעה לכיוון דרום לבנון. בפיגוע נהרגו 12 חיילי צה"ל ו־14 נוספים נפצעו. "הייתי מפקד שיירת הרכבים, לכן ישבתי ברכב המוביל", הוא שיחזר בעבר. "חצינו את גדר המערכת, ואז הגיח מולנו טנדר מקומי בצבע אדום בוהק. הורינו לו לעצור ולרדת לשולי הכביש. הוא סטה מעט לשוליים, המתין למשאית הספארי שתתקרב ואז התפוצץ. הייתי היחיד שלא נפגע. סוג של נס. אולי השם שלי ניסים, שניתן לי בגלל הלידה הקשה, קצת סייע".

בניגוד למצופה, אסייג ניתק עצמו מהאירוע בהחלטה שלא להגיע לבתי הקברות או לבתי החולים, שם היו מאושפזים הפצועים. "המשפחות כעסו עליי, אבל קיבלתי גיבוי מהרמטכ"ל דאז, שאול מופז", הוא סיפר.

רק ב־2003, לאחר 17 שנים של נתק, חידש את הקשר עם החיילים והמשפחות בשידור חי בתוכנית "שישי בגאון", שצולמה במקרה באור עקיבא. "סיפרו לי שאמורים לעלות את אמא שלי מהקהל לבמה. יהורם גאון ניגש אלי וביקש שאעלה גם. לפתע נפתח המסך, וכל החיילים מהשיירה היו שם. היה לי קשה לעצור את הדמעות. לעולם האירוע הזה יהיה חלק ממני, כי זה מה שהביא אותי להיות מה שאני, ובעיקר עורר בי רגישות לאנשים".

הגאווה הגדולה שלו היתה בשכונה המוזנחת באור עקיבא, בה גדל. הילד שגדל בשכונה הוא הבעלים של החברה המחדשת אותה, והוא זה שהצליח לשדך שתי חברות ענק, שיכון ובינוי ותדהר, להריסת השיכונים לטובת 1,750 דירות שצופות אל הים מהקומות הגבוהות.  פרויקט הטיילת באור עקיבא יוקם כשכונת דגל לפינוי-בינוי במקום שבו גדל. "עבורי זו סגירת מעגל", סיפר. "לא רק משפחתי, גם  המשפחות שאיתן גדלתי וחיו בדוחק יחזרו לדירות חדשות מול הים. אני גאה להיות זה שמגשים עבורן חלום".

ניסים התגורר בראשון לציון בשכונת נחלת יהודה. מאז השתחרר מהצבא בדרגת אלוף-משנה כסגן מפקד חיל החימוש ורמ''ח אומ''ן (ארגון ומשאבי אנוש), הוא הפך לאחד החלוצים בתחום הפינוי-בינוי. באמתחתו עברו עשרות פרויקטים. אסייג החל לעסוק בהתחדשות כבר לפני 12 שנה. למעלה מ-50 פרויקטים עברו תחת ידיו, והוא ביצע שותפויות עם החברות הגדולות במשק.

אסייג גדל באור עקיבא אל"מ (במיל'), שירת במספר תפקידים בכירים בחיל החימוש. השתחרר מהצבא באוגוסט 2008 ובהמשך הקים את חברת התחדשות עירונית NSA שזה בעצם ניסים אסייג. הוא זכה בפרויקטים גדולים ובהמשך צירף שותפים. ברחוב הנדל"ני ישנם הטוענים כי נקלע לחובות כספיים גדולים. במקביל היו גם חייבים לו הרבה כספים. השם שלו צף בין זה שחייב לבין זה שחייבים לו. עשרות מיליונים, סכומי עתק. כבר אתמול טענו בני המשפחה שבעצם הגיס האח של אשתו של אסייג הוא זה ששם קץ לחייו של ניסים וזאת בנסיבות של סכסוך אישי משפחתי כספי.