תא"ל (מיל') אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים, התייחס בשיחה עם יואב מינץ ברדיו צפון 104.5fm לאי הוודאות והתמודדות הרמטכ"ל עם אתגר הפסקת ההתנדבות של מספר רב של מילואימניקים מהרבה מאוד יחידות.

"תקווה שנגיע להסכמות": בליכוד משכו את החוק לפיצול תפקיד היועמ"ש
בכיר לשעבר בצה"ל באזהרה חריפה: "בחיזבאללה מזהים חולשה ברורה"

"התופעה הזאת שאנחנו רואים של אי התייצבות או סרבנות, די ממוקדת כרגע בחיל האוויר. בצבא היבשה שמהווה כשמונים אחוז מהצבא פשוט לא קיים. לא רואים את זה בחיל הים וזה בשוליים של המודיעין", אמר, והוסיף: "לפני כשלוש שנים כשקמה תנועת הביטחוניסטים, מצאתי את עצמי כבר בהתחלה מתראיין מול אותם הטייסים – פורום 555 התאגדו והשתמשו בזהות החיל אווירית שלהם והם לחמו בנתניהו בהקשרים של המשפט שלו. יש פה תופעה שהתפחתה בחיל. היא לא חדשה ומלווה אותנו כבר כמה שנים, והיה צריך לטפל בה כבר אז".

"חיל האוויר נמצא בכשירות מלאה. אני מאמין שבמידה ותהיה הידרדרות כלשהי, כולם יתייצבו ויעשו מה שהם צריכים לעשות. הבעיה יכולה להיות, אבל לא קיימת כרגע, זה אם תהיה קבוצה קטנה של טייסים פעילים. כשטייס לא מגיע לאימונים, אז הוא מאבד כשירות ולא יכול לטוס. עם זאת הדגיש שזה עדיין לא קורה היום", הוסיף.

לדבריו, "על כל טייס כזה יהיו שניים-שלושה טייסים שירצו לבוא ולהחליף. בתי הקברות מלאים באנשים שחשבו שאין להם תחליף. לכולם יש תחליף. המסר צריך להיות - אתם מסכנים את ביטחון ישראל. אתם שוחקים את ההרתעה שלנו, וכל זה בשביל הדעה הפוליטית שלכם".

"הרמטכ"ל יכול להתחיל להחזיר טייסים לשירות. להתעסק עם זה באופן פעיל. וזה נכון גם במטות. הדבר הנוסף והיותר מהותי – הצבא נוקט בגישה של 'אני לא מתייחס לאיומים, שולח מכתבי התייצבות ואם מישהו לא מתייצב אז הוא מטפל בזה". ביקש להזכיר: "מילואים זה חוק. יש את מי שמשרת בתוקף החוק, ואם בן אדם לא מגיע אז צריך לטפל בזה. ויש את אלו שחתמו על טופס התנדבות והחתימה הזאת מחייבת. הצבא בונה עליך".

"מי שמפר את החוזה עם המדינה ועם העם ופוגע בביטחון המדינה, זה הם. בסופו של דבר אם אדם יחליט שהוא מפקיר את העם שלו ועוזב, אז יבוא מישהו אחר במקומו", טען.

הפגנות ענק ברחבי ישראל אחרי ביטול הסבירות (צילום :רויטרס)

"אני מודאג מאוד מהשחיקה בהרתעה. אנחנו רואים את איראן מקיימת הערכות מצב שותפות עם חיזבאללה וחמאס האם זה הרגע לתקוף את ישראל, לכן גם אם הרבה מהדברים לא נכונים, הם יוצרים מצג של צבא לא כשיר, וחיל אוויר לא כשיר, והאויבים ירצו לתקוף", אמר בסיום הראיון. "זה יוצר דמורליזציה ובעיית לכידות. ברור שזה פוגע, אבל זה יוצר עוד משהו – נורמליזציה של תופעת הסרבנות. הצבא לא מדבר באופן מספיק ברור".