לוחמי יחידת המתי״לן ("מארבים, תצפיות, יירוט, לוחמה ניידת") במשמר הגבול יחד לוחמי צה"ל סיכלו בחודש שעבר ניסיון הברחה של מטעני חבלה שמקורם באיראן סמוך לקיבוץ אשדות יעקב שבעמק הירדן. מדובר מטעני חבלה תקינים שעל פי הערכות שונות שייכות לציר של איראן וחיזבאללה כחלק מהמאמץ שלהם לתמוך בארגוני הטרור הפלסטינים.

ההברחה נחשבת לחריגה בשל היחס להברחות קודמות בגזרה. אמצעי הלחימה שנתפסו הועברו להמשך טיפול ביחידת החבלה של משטרת ישראל ולחקירה בשירות הבטחון הכללי.

כזכור, במהלך חודש יולי נעצרו מספר אזרחים ישראלים, תושבי כפר קאסם, בחשד לקבלת אמל"ח רב ואיכותי. בפשיטה של לוחמי שב"כ, ימ"מ ומג״ב על מתחם מגורים בלוד אותרו אזרחים ישראלים נוספים שהתכוונו להשתמש באחד מהמטענים האמורים, למטרות פליליות. מהחקירה בשב"כ עלה כי חיזבאללה פעל לגיוס והפעלה של תשתית מבריחים בישראל לטובת קליטת אמל"ח חריג והפצתם לגורמים שונים, בהם גורמים פליליים.

גורם בכיר בשב״כ מסר: "פרשיה זו ממחישה פעם נוספת את המאמצים של גורמי טרור מחיזבאללה ומאיראן לנצל את אזרחי ישראל הערבים לפעילות ביטחונית כנגד המדינה. כמו כן, עלה בחקירה כי התפר בין הביטחוני לפלילי הינו דק ביותר. על רקע מקרה זה ומקרים נוספים, במערכת הביטחון מזהים מעורבות גוברת של חיזבאללה גם בניסיונות העברת אמל"ח לטובת טרור באזורי יהודה ושומרון.