מפקד אוגדת איו"ש לשעבר אלוף (מיל') נעם תיבון שוחח הבוקר (שלישי) ב-103FM עם אודי סגל וענת דוידוב וסיפר על חילוץ בנו ונכדותיו מבית שכותר על ידי מחבלים בנחל עוז. 

דובר צה"ל: "מוכנות גבוהה לזירה הצפונית, אין מנהרות בשטחנו"

"בנקודה שבה נתקלנו במחבלים, ממש בכניסה לנחל עוז, נהרגו שלושה מפקדים ולוחמים של היחידה, יפתח היה אחד מהם. אתמול בהתרגשות עצומה הלכתי לבקר את המשפחה של הקצין הגיבור ממגלן. זה היה עוד לפני הלוויה אבל הוריו ביקשו שאבוא ואדבר איתם, כיוון שהייתי לידו בנקודה בה הוא נהרג במסע שלי לקיבוץ נחל עוז. משפחה מופלאה מרמת השרון, חינכו בן לתפארת. אני לא יכול להגיד לכם איזה כאב וכבוד עבורי להגיע למשפחה כזו. סיפרתי להם את החוויות שלי", סיפר בתחילת הריאיון. "מה שכן, באופן לגמרי מקרי בדרך אליהם התקשר אליי אלון, שהיה אחד החיילים שנפצע שם, פיניתי אותו לאחור והוא בסדר, כבר רוצה לחזור ללחימה, הלוחמים האלה הם גיבורים, ובדיוק כמו שהם ניצחו את המלחמה ב־73', אחרי מחדל קשה, יש לנו כאן מחדל קשה מאוד של ממשלת ישראל ונתניהו, כשלים גדולים בצבא, אבל בסוף יש שם לוחמים שמשלמים בגופם כדי לעצור את המחבלים. נכנסו מאות מחבלים ויצרו מאות פיגועי טרור במקביל. אין להם כוונה לחזור לעזה, הם באו בשביל למות, הם רוצחים ללא הבחנה. המפגש איתם הוא תמיד פנים אל פנים בטווחים קצרים ובגלל זה יש לנו הרבה מאוד הרוגים. היה לי הכבוד ללכת למשפחה האצילה הזו, והיה לי חשוב שמי שמקשיב לנו, יש כל כך הרבה משפחות שכולות, כל כך הרבה גיבורים".

לשאלה איך רואים את הגדרת המטרות של ניצחון על חמאס, השיב: "היה כאן מחדל איום ונורא. כל מי שנושא במחדל הזה בממשלת ישראל וגם בצבא בסוף המלחמה יצטרך לתת את הדין. חד משמעית. לא היה מחדל כזה במדינת ישראל. כרגע, מטרת המלחמה היא לנצח ניצחון ברור. מבחינתי ניצחון זה אומר הרס קשה מאוד ברצועת עזה, זה יהיה מכוער אבל אין לנו ברירה, הרבה עזתים הרוגים, צריך לדאוג שיהיו בעיקר מהחמאס. כולם מסתכלים עלינו, צריך להרוג את כל המנהיגים של החמאס, ומי שלא ייהרג עכשיו צריך לדעת שנהרוג אותו. אנחנו צריכים להרוג כל אחד מהם. הם צריכים להבין שמי ששוחט אזרחים וילדים, לוקח בני ערובה, דמו בראשו. לא בסיסמאות, צריך עכשיו להקים באופן מיידי קבינט שמורכב מארבעה אנשים".

עוד הדגיש: "צר לי שראש הממשלה נתניהו עדיין עוסק בפוליטיקה במקום לעשות מה שהוא צריך לעשות. בקבינט צריכים להיות בני גנץ, גדי איזנקוט, יואב גלנט ונתניהו, כדי שיהיה מי שינהל את המלחמה הזו, כי כרגע אין מי שמנהל אותה. אנחנו צריכים לנצח וצריך לעשות את זה מהר. אני נגד מלחמות ארוכות, צריך כמה שיותר מהר לעבור ממגננה למתקפה, להכניס כוחות לעזה. זה מה שאני חושב שצריך לעשות".

לשאלה האם בזמן פעולה מאסיבית של צה"ל בעזה צריך לקחת בחשבון גם את השבויים והחטופים הישראלים, ענה: "ברגע שיהיו לנו קלפי מיקוח יהיה לנו יותר קל לטפל בהחזרת החטופים. חלק מהעניין הזה שהם יבינו את המחיר של הטבח שהם ביצעו. זה איום ונורא, אני גם אמרתי שעד עכשיו לצערי הרב צריך לנשוך שפתיים ולעבור למתקפה. המעבר למתקפה יקל עלינו גם לטפל בנושא החטופים בעתיד, ובאמת הלב שלי קרוע עם המשפחות. אני מכיר חלק מהם, מקיבוץ נחל עוז וקיבוצים אחרים. לנשוך שפתיים ולצאת למתקפה. זה מה שאנחנו צריכים לעשות כרגע. ואם החמאס יעשה פעולות כמו שדאע"ש עשו, הוצאות להורג פומביות, אני הייתי שם במקומות האלה, ראיתי איך זה נראה, איך נראה בית שנכנסים ושוחטים משפחה. אם הוא יעשה את זה הוא ישלם את המחיר, אבל מדינת ישראל כמדינה צריכה להשיג ניצחון. גם יהיה לנו יותר קל לטפל בבעיה הקרובה וההופכת את הבטן הזאת. אני חושב שהגבולות של הפעולה שלנו בעזה הם רחבים ביותר - אחרי הרצח הזה והטבח הזה. אני באופן עקרוני מתנגד שמדינת ישראל תסמוך על זה שהאמריקנים ילחמו במקומה, זה לא האתוס שלנו, לא ככה אנחנו צריכים להגן על עצמנו. אנחנו מספיק חזקים, ארה"ב תעזור עם תחמושת, יש לנו צבא טוב. זה בדיוק מה שאמרתי, העסק הזה לא מנוהל. בעוטף עזה, כשהגעתי, לא היה שם לא מדינה ולא צבא. צריך להקים קבינט שיש בו מעט אנשים, כדי שיהיה מי שינהל את זה. הצבא צריך להתעשת ולעבור כמה שיותר מהר ממגננה להתקפה, זה הדברים שצריך לעשות עכשיו, לא לדבר, לעשות. למשפחות השכולות, למשפחות בעוטף עזה, הלב שלי ושל משפחתי איתכם".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103FM