האלוף במיל' יצחק בריק, לשעבר נציב קבילות החיילים שנלחם במלחמת יום הכיפורים כמפקד פלוגה במילואים ואף קיבל את עיטור העוז בעקבות התנהלותו לצד התופת הגדולה, התריע מסכנה למתקפה חסרת תקדים עוד לפני שהיא התממשה השבוע. בשיחה עם אראל סג"ל ב-103FM התייחס בריק למתקפה הרצחנית והמזוויעה שביצע חמאס בעוטף עזה והסביר כיצד בעיניו צה"ל אמור להגיב ברגעים אלה.

העקיצה של בריק היממה את יונית לוי וחדשות 12
היום החמישי למלחמה: תקרית בצפון, נמשך הירי השוטף לדרום
הכשירה מהנדסים ומפתחי אמצעי לחימה: האוניברסיטה האסלאמית נחרבה עד הייסוד

"הופתעתי בצורה קיצונית ממה שקרה עם המודיעין. לזה לא ציפיתי", אמר בריק. "לא הופתעתי מדרך הפעולה של הצבא, זה אני כבר אומר שנים, אבל זה שהמודיעין לא תפס שנה שלמה שמכינים לנו כאן מבצע שלא ידענו מעולם, מתואם, מסונכרן, אימון כנראה שהם עשו ולא הבנו שזה אימון - איך זה יכול להיות? כוכבי לפני שנה אמר 'אנחנו יודעים לזהות את המשאית השמינית בטור שמעיראק לסוריה'".

עוד תהה בריק, "איך יכול להיות שאותו מודיעין שידע ב'שומר החומות' לירות טילים לחלונות של מפקדי הג'יהאד ולהרוג אותם, לא זיהה התכוננות כזו? אין לי תשובה. זו הפתעת חיי. האבסורד הכי גדול, שלושה ימים לפני האירוע הזה, יושב ראש הממשלה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, והם אומרים לו 'תירגע, הם מורתעים, אין שום כוונה'. הם לא העלו בדעתם שזו המלחמה. תפיסת העולם שהכל בסדר, שיש איתנו יחסים טובים, ובזמן הזה שכולם משוכנעים, הם עושים את הדבר הכי נורא שקרה למדינת ישראל. מלחמת יום כיפור, מה שקרה פה זה הרבה יותר חמור".

"זאת טראומה לאומה שתלווה אותנו שנים ארוכות", טען, "במלחמת יום הכיפורים חטפנו מעל 2,600 הרוגים, הופתענו, אבל מי שהופתע זה הצבא. נלחמנו ברוח לחימה שאין כמותה, ניצחו הלוחמים. הפכנו את המשוואה תוך שלושה ימים מכמעט תבוסה לניצחון ענק. פה זה אזרחים, ילדים, תינוקות, נשים, גברים, שאותם רוצחים. זו טראומה שמדינת ישראל לא חוותה מאז ומעולם".

בהמשך, התייחס בריק לתגובות הדרג המדיני נוכח המלחמה הקשה שפקדה את ישראל, בהשוואה למלחמת יום הכיפורים. "לפני מספר ימים שמעתי את ראש הממשלה שהוא מכריז שנשטח את עזה, אתמול שמעתי את יואב קיש אומר בקבינט שהם הולכים לחטוף את מכת חייהם, וזה מזכיר לי את דדו שאמר 'נשבור להם את העצמות', ויותר חמור - ב-8 באוקטובר צה"ל לא מבין את המציאות ושולח אותנו לעבור את התעלה על גשרים של מצרים, ואנחנו חוטפים את מכת חיינו. הגדוד שלי כמעט נמחק. ביום הזה דיין כמעט עושה מעשה. מה שאני שומע פה היום - לא למדו שום לקח".

פעילות כוחות צה"ל במבצע חרבות ברזל (צילום: דובר צה"ל)

"אם צה"ל חושב שהצבא שלנו צריך להיכנס לתוך עזה, הוא צריך להבין שבתוך עזה היום בכל רחוב יש מטעני צד, מוקשים. בכל בית תהיה לך התפוצצות. הם נמצאים בתוך המנהרות עמוק, סדר גודל של 30־40 אלף טרוריסטים. הם לא על פני השטח, הם מגיחים ויורים. עד היום אנחנו מתעסקים עם חוליות, כל הצבא מתעסק, אז תאר לך שאנחנו נכנסים. ונניח שהצלחת לכבוש את עזה, הם ימשיכו מתוך האדמה לירות בך ולהרוג אותך", הוסיף.

לדבריו, "תהיה שחיקה נוראית של הכוח, אבדות, והישג מינימלי. לא זו הדרך. מתוך שיקול דעת מנצחים מלחמה. הצבא צריך לפעול בצורה כירורגית. לתפוס נקודות תורפה ושם להכות חזק, אם זה ביבשה ואם בסיוע אוויר וארטילריה. להגיע מהים, להגיע לנקודות תורפה". 

סייעה בעריכת הכתבה: שני רומנו, 103FM