ב-7 באוקטובר חדרו אלפי מחבלי חמאס אל שטח ישראל, במתקפת פתע רצחנית ואכזרית שלא נראתה בהיסטוריה של המדינה. מאז, חיזבאללה מנסה לחמם את הגזרה הצפונית, זאת לצד החו'תים שהצטרפו גם הם למערכה. א', לשעבר בכיר במוסד, הביע את דעתו על המשך המלחמה בשיחה שקיים הבוקר (שלישי) עם ענת דוידוב ואודי סגל ב-103FM.

יכפיל את כיפת ברזל: מה כולל הסיוע בסך 14 מיליארד דולר של ממשל ביידן לישראל?
נתניהו בריאיון ל-ABC: "אענה על שאלות קשות אחרי המלחמה"

"אני חושב שמבחינת זמן, אנחנו יותר קרובים להתחלה מאשר לסוף, גם אם זו תהיה מערכה מצומצמת לדרום", אמר בפתח השיחה. "באשר לצפון, ככל שהתרחקנו מהשבעה באוקטובר, האינטרסים והשיקולים המרסנים שלהם רק גברו. אחד השיקולים המכריעים אצל נסראללה בבוקר השבעה באוקטובר זו ההיחלשות לתפיסתו של צה"ל ושל החברה הישראלית. מצד שני, ההתייצבות של ביידן, נושאות המטוסים, הגיבוי המוחלט בעיניהם מרתיע מאוד את הצד הצפוני, וקולות שנשמעים בתוך לבנון אומרים לו מבית לא להכניס את לבנון, שהיא לא תעמוד במה שעזה עומדת. נסראללה מוכן לקחת את הסיכון כדי להיגרר למלחמה". 

"אני חושב שאנחנו מנהלים את זה באיזון הנדרש", הוסיף. "אנחנו צריכים את הגב האמריקאי, יש פה מערכת צירית עצומה שהמרסן שלה הוא ארה"ב. כרגע זה עוצר את המערכת הצירית מלהשתגע. יש לזה מחיר. צריך לזכור שביידן בשנת בחירות. בכל יום שעובר, יש שני אנשים שבונים על הקול הזה, ביידן וחמאס, חמאס ידע שישראל תבוא להתפוצץ עליו ובונה על אותם מוסלמים בעולם שיכריעו את דעת הקהל העולמית. הדבר היחיד שיכול לעצור את ישראל כרגע - דעת הקהל העולמית שתעצור אותנו מלהכריע את חמאס. אני מקווה שעושים את המקסימום כדי להבטיח שנכריע את חמאס, נביא את החטופים, ונישאר ידידים עם ארה"ב כי היא משמעותית". 

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

בהמשך דבריו, התייחס א' לימים שהובילו למלחמה: "יש פה טרגדיה בתפיסת הביטחון הישראלית. ברור שיש כאן כשל, דובר עליו. חלק מהאנשים שהיו בתוך הכשל, הם האנשים הכי טובים שלנו. אני מאמין בהם במאה אחוז ויודע שהם טעו ושהם יודעים טוב ממני מה הייתה הטעות שלהם, ותראו איזה יופי הם מובילים אותנו קדימה עם מודיעין מצוין, אש מעולה, וביטחון ללוחמים ולמפקדים. אני מאחוריהם לגמרי, עד לניצחון". 

השר יואב גלנט בגבול הצפון: "חיזבאללה החליט להשתתף בלחימה" (צילום :אלעד מלכה)

לסיום התייחס לאיראן ואמר כי "השיטה של איראן היא לא להתאמץ ישירות. במקרה הזה, הדאגה היא לא מאיראן אלא משלוחתה המרכזית חיזבאללה. כרגע בשעת חירום, להתחיל להתמודד עם ראש התמנון - היכולות הן מוגבלות. אני חושב שאנחנו גם לא רוצים להגיע למדרגה הזו, צריך להסתכל מה ההיגיון האזורי והעולם, כולם פה יחטפו. ככל שנרחיק מגבולותינו, תהיה לנו פחות לגיטימציה". 

סייעה בעריכת הכתבה: מיכל קדוש, 103FM