הממשלה אישרה הבוקר (רביעי) את מתווה עסקת החטופים בין ישראל לחמאס. ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, שוחח עם בן כספית ונעם לניר ב-103FM והתייחס להשלכות המהלך ולאפשרות לחיסול מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנוואר.

אושרה העסקה שתביא לשחרור 50 חטופים לפחות; אלו 300 המחבלים שצפויים להשתחרר
להבדיל משליט: המחיר שתשלם ישראל על עסקת החטופים הנוכחית | בן כספית

"זה צעד ראשון בדרך ארוכה מאוד, שיהיו לה עוד הרבה עליות וירידות", אמר בפתח השיחה. "אני מקווה שהפרק הזה יעבור בשלום ושמה שסוכם אכן יגיע לידי מיצוי, אבל זו רק ההתחלה. הסיפור הקשה באמת עוד לפנינו. בכל פעם כשאני פוגש את אחת המשפחות, אני גמלאי, אין לי שום תפקיד במערכת, אני מנסה להעמיד את עצמי במקומן ואין לי מושג איך הן אוגרות את כמות הכוח המטורפת הזו בשביל להתמודד עם אירוע מהסוג הזה. זה משהו שהוא לא אנושי".

"לצערי הרב, לא ראיתי את מוסדות המדינה מתגייסים למשהו שהוא החובה המינימלית של המדינה כלפי האזרחים שלה", המשיך פרדו. "בסיכומו של דבר, מי שקובע את כללי המשחק אלו לא אנחנו. אנו נמצאים בסיטואציה בה אנחנו לא מנהלים את המשחק, אלא מגיבים. חיסול סינוואר, אני חושב שזה הישג נדרש, אבל לא תמונת ניצחון. אני לא חושב שמהאירוע הזה יש תמונת ניצחון. חטפנו את המכה הכי חזקה מאז קום המדינה, מאז ומעולם. ועל ידי מי? על ידי ארגון טרור שיש לו 15 אלף אוחזי נשק". 

עוד הוסיף, כי "מה שקרה פה זה אירוע מטורף. אין לי שום ספק שחמאס בחלומותיו הוורודים ביותר לא תיאר לעצמו שיוכל לקחת כל כך הרבה בני ערובה. אם הוא היה רוצה, הוא היה יכול לשלש את הכמות. אף אחד לא עצר אותו. לדעתי הוא לא העלה על דעתו שיהיו לו יותר מעשרה אחוז. היינו יכולים לגמור את זה עם 1,000 חטופים, שום דבר לא עצר אותם. הם בחרו להרוג במקום לקחת, בחלק מהמקומות לשרוף במקום לקחת. בסיכומו של דבר, לקח הרבה מאוד זמן עד שהייתה יכולת של בלימה של האירוע המזוויע. יצאנו במובן הזה ביוקר, אבל זה היה יכול להיות הרבה יותר ביוקר. אנחנו נשלם את מלוא המחיר. כרגע מה שמשרת אותם היא ההפוגה שלדעתי יש לה שתי מטרות - ההתארגנות שלהם, והכנסת התקשורת הזרה פנימה".

הזוועות שנחשפו בבארי (צילום :צור שיזף)

"כבר מתחילת המלחמה התחלנו להיערך לנושא של קליטת החטופים", הבהיר פרדו. "מה שהם עברו זה טראומה שקשה לתאר אותה. אין לנו צל של מושג מה הם עברו, אבל ממה שקרה באותה שבת, אנחנו יכולים להבין שלא הייתה פה חוויה חיובית. אני מקווה מאוד שיש מערך פסיכולוגי ערוך, שאמור לתמוך גם במשוחררים ולא פחות מזה במשפחות. אם אתם שואלים אם המערך הפסיכולוגי של ישראל ערוך לזה, התחושה שלי היא שרחוק מאוד מכך. אין לי ספק שיהיה רצון מצד מערכת הביטחון ללמוד מה קרה שם, והדברים הללו צריכים להיעשות בשום שכל. הפוסט טראומה שנכונה לנו בממדים ענקיים, אני לא בטוח שאנחנו מאורגנים לכך. אני חושב שכל משפחה שיש לה חטוף צריכה לקבל ליווי צמוד, אישי, לא לקחת אדם אחד, בכיר ככל שיהיה, ולשים אותו על 4-3 משפחות. המשפחות צריכות לקבל תמונה יומיומית מהדרג המדיני בדרך שהוא יבחר". 

סייעה בעריכת הכתבה: מיכל קדוש, 103FM