בצל העיכוב אמש בפעימה השנייה של שחרור החטופים משבי חמאס, סא"ל במיל', אלון אביתר, פרשן לענייני ערבים ומומחה לזירה הפלסטינית, הסביר הבוקר (ראשון) כי "חמאס היה יכול להתלונן גם על מזג האוויר כעילה לתקוע את העניין. הוא נהנה מהמשחק, מהפוזיציה, נהנה מכך שמדינות גדולות ועצומות ממנה רצות אליה וזוחלות אליה, מעבר להתעללות בצד הישראלי, ואני חושב שחמאס נמצא, לפחות בראייתי, במקום שהיא אוהבת לשחק בו". 

בשיחה עם אודי סגל וענת דוידוב ב-103FM, התייחס להתנהלות הממשלה מול החמאס, ונשאל האם היא התמודדה היטב עם המניפולציות של חמאס. לדבריו, "אני חושב שכן. בוודאי גורמי המודיעין בישראל שמנתחים את חמאס ואת הפוזיציה הפוליטית שלה מבינים היטב שהיינו בתוך סיטואציה שבהחלט נצפתה מראש ולכן תכננו גם דפוס של מקרים ותגובות. אני חושב שיש סיטואציות שבהן אתה צריך גם לקחת סיכון מסוים כמו אתמול ויכול להיות שאנחנו נהיה צפויים לסיכונים עוד יותר".

הילדים החטופים ששוחררו משבי חמאס (צילום: רשתות ערביות,שימוש לפי סעיף 27א')
הילדים החטופים ששוחררו משבי חמאס (צילום: רשתות ערביות,שימוש לפי סעיף 27א')

"נניח שהיום או מחר, אולי אפילו בשלב הבא שבה מתוכננת הארכה של העסקה הנוכחית, נניח שחמאס תעשה תרגיל עוד יותר בעייתי, נניח שהיא תפתח באש, מה אנחנו עושים? האם אנחנו מפרקים את הכלים ואומרים 'אנחנו גם עולים להתקפה' או ש'בולעים את הצפרדע' ומחכים להשלמה בתנאי העסקה שלהם. יש פה כמה מצבים בעייתיים, ידינו לא על העליונה", הוסיף.

לדבריו, "אנחנו נמצאים בסיטואציה שאנחנו לא שולטים במצב, ולכן בנקודת התורפה הישראלית בכל מה שנוגע להחזרת החטופים, הם סוחטים את העניין עד הטיפה האחרונה. לגבי השליטה החמאסית, אני חושב שאנחנו רואים כאן בימים האחרונים שליטה מלאה של הנהגת חמאס, בעיקר הנהגת חמאס פנים, היא זו שמנווטת את האירוע. למרות כל הסיטואציה שנניח הם במנהרות אי שם בחאן יונס ולמרות כל ניתוקי הקשר, אני חושב שחמאס מנהלת את האירוע מבחינתה בפיקוד ובשליטה".  

לאחר מכן, נשאל האם במקרה שהפסקת האש תימשך כעשרה ימים והמערכה תיעצר, האם עדיין מדובר במכה אדירה לחמאס? סא"ל במיל' אלון אביתר השיב כי ""אני חושב שנכון לעכשיו הם רושמים לעצמם ניצחון, בזמן הנוכחי. בהנחה שהסיטואציה שאתה מתאר היא זו שניאלץ להתמודד איתה בלית ברירה, אני חושב שבראייתם הם מסתכלים בכלל מאות שנים קדימה. הם מדברים על עצמם במונחים משיחיים בכלל, וכשאתה זה שמושך בחוטי האידאולוגיה האסלאמית, המשיחית, הדתית, הקיצונית, בראייתינו, בראייתם - לא, ואומר 'אני חטפתי מכה מסוימת אבל השגתי את ההישג האסטרטגי הגדול עוד יותר, אז ידי על העליונה בסופו של מאבק'. זו הפרספקטיבה".

"אני חושב שחמאס טופח לעצמו על השכם לאחר כל שחרור של מחבלים ליהודה ושומרון וירושלים. אני חושב שהרייטינג החמאסי ביממות האחרונות, באזורים שאינם עזה, הוא מרקיע שחקים, והם רושמים לעצמם את העניין בשביעות רצון וזה נותן להם גם מוטיבציה ודרייב להמשך ואני חושב שאנחנו נאלץ להתמודד עם העניין בשש אחרי באופן נחוש ועיקש", סיכם.

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103fm