"חרבות ברזל": צה"ל ושב"כ חיסלו חמישה מפקדים בכירים בארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, בין המפקדים שחוסלו - מפקד חטיבת צפון הרצועה בחמאס, סגנו וראש מערך הירי הרקטי. 

אחמד ע'נדור

שימש כמפקד חטיבת צפון רצועת עזה בארגון הטרור חמאס.  היה אחראי להכווין ולנהל את כלל פעולות הטרור של ארגון הטרור חמאס במרחב צפון רצועת עזה, ליזום, לקדם ולאשר פעולות ומתווי טרור ביניהם פיגועי ירי, מטענים, ירי רקטי כנגד תושבי מדינת ישראל וכן הכוונת פיגועים ברחבי יהודה ושומרון.  ע'נדור היה ממובילי התכנון וההוצאה לפועל של הפשיטה והטבח הרצחני שביצע ארגון הטרור חמאס בעוטף עזה ביום שבת ה-7.10.

אימן ציאם

שימש כראש מערך התמ"ס בארגון הטרור חמאס כ-15 שנים. במסגרת תפקידו האחרון, היה אחראי ציאם על בניין הכוח של המערך, ניהול מלאי אמצעי הלחימה והנחייה והכוונה של כלל שיגורי הרקטות של ארגון הטרור חמאס למדינת ישראל. ציאם היווה מוקד ידע משמעותי בזרוע הצבאית של חמאס, ובכלל סבבי הלחימה המשמעותיים האחרונים היה אמון על הפעלת האש של חמאס ועל הוצאת מתווי טרור.

ואאל רג'ב

סגן מפקד חטיבת צפון רצועת עזה בארגון הטרור, המשמש גם כקצין מבצעים חטיבתי. שימש בעברו כמפקד משטרת חמאס בצפון רצועת עזה ולאחר מכן כמפקד גדוד בית להיא. נחשב לדמות מרכזית בחטיבה, מחובר למפקדי הגדודים.

פארסן ח'ליפה

בכיר במטה הגדה של חמאס, ראש ועדת טול כרם, שימש כסייען ומקורב לבכירי חמאס. סייע קידם והכווין פיגועים כנגד אזרחים ישראליים וכוחות הביטחון. לאחרונה עסק בפיתוח חוליות טרור במחנה הפליטים נור א-שמס שביהודה ושומרון. חליפה נהרג בתקיפה בה חוסלו אחמד ע'נדור ואימן ציאם.

ראפת סלמאן

ראש מערך הסיוע הקרבי בצפון רצועת עזה, הינו דמות בכירה בצמרת חטיבת העיר עזה. סלמאן שימש בעברו כסגן מפקד החטיבה מה שהופך אותו לבעל ידע רב בכל הקשור להערכות הגנתית ובהתקפות לשטח ישראל. בתפקידו הנוכחי היה שותף לתכנון הפשיטה באמצעות מצנחי רחיפה אותה ביצעה חטיבת העיר עזה בטבח שאירע ב-7.10.
סלמאן חוסל יחד עם ע'נדור ורג'ב.

חמשת הבכירים שחיסל צה''ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה''ל)
חמשת הבכירים שחיסל צה''ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה''ל)

מוקדם יותר החודש, נפוצו דיווחים על כך שהבכירים אכן חוסלו, לאחר שהסתתרו במנהרה תת-קרקעית, אך בישראל לא ידעו להגיד זאת בוודאות. בהצהרה של דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, נרמז כי ייתכן שרשימת הבכירים בחמאס כוללת כמה נוספים, וכי ארגון הטרור מנסה להסתיר זאת. הגרי אמר כי "אכן ניתן לומר שבוצעו תקיפות עוצמתיות נגד שני מתחמים תת-קרקעיים שונים", אך הדגיש: "לא אוכל בשעה הזו להרחיב מעכבר לכך, אולם ניתן לומר בוודאות כי תת ה-קרקע שבו שהו בשתי התקיפות נפגע באופן קשה מאוד".

במהלך המלחמה ברצועת עזה, הצליחו צה"ל ושב"כ לחסל את איימן נופל, בכיר נוסף שנחשב ב"חמישייה הפותחת" של הארגון, ומי שהיה מקורב מאוד למוחמד דף ויחיא סנוואר. נופל שימש כמפקד בחטיבת מחנות המרכז של חאמס ברצועת עזה, וכראש המודיעין הצבאי של הארגון לשעבר. מתוקף תפקידיו, הכווין מתווי טרור התקפיים רבים נגד ישראל וכוחות הביטחון, והכווין את יעדי הירי הרקטי של חמאס, תוך הכוונה ייעודית אזורים מאוכלסים באזרחים בלתי מעורבים. בעברו, עסק בייצור ופיתוח אמצעי לחימה, קידם והיה שותף לפיגועים רבים, ואף היה שותף בתכנון חטיפתו של גלעד שליט. נופל היה מהבכירים הדומיננטיים ביותר בארגון, והיה מקורב למוחמד דף.