על רקע יום הלחימה ה-62 והפעילות הקרקעית ההולכת וגוברת בשטחי הרצועה, עולה השאלה מהו הלך הרוח בחמאס. ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח היום (חמישי) עם ינון מגל ויוסי יהושוע ב-103FM והביא פרטים נוספים על המתרחש במסגרת הלחימה. 

דיווח מפתיע: זו המדינה אליה יגורשו ראשי חמאס
טלטלה במפלגת העבודה: מיכאלי הודיעה שתפרוש מהפוליטיקה

"באמת הפכנו שולחן? אנחנו עם כל הסד"כ שם? אני ראיתי קרבות פנים מול פנים של טיהור בית. למה הבית לא נופל? ראיתי פיר מנהרה שחמאס מצלמים בו, למה זה אמור לקרות ככה? הייתי יותר אגרסיבי", אמר יחזקאלי. "אם אפשר עוד? אני לא יודע, כי אם יש מפקדים שאומרים 'תמחקו גרפיטי מקירות ויש אמריקאים שמכניסים דלק', אז אולי מגבילים את החיילים שלי באיזשהו מקום. אני לא יודע, אני רק שואל את השאלה הזאת, ואם אתה אומר לי שלא מגבילים אותם, אז נחה דעתי".  

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

"אני מדבר עם חברים שלי שיצאו למילואים, הם אומרים לי, 'אין מצב שאני מבקש להוריד בית והוא לא יורד'", סיפר. "באמת, יחסית למה שהכרנו מכל ההכלה וכפפות המשי של יו"ש, שם אנחנו במשחק אחר לגמרי. אבל עדיין, ברור שזה משחק אחר לגמרי כי שיחקו איתך אחרת ויש לך פה סיפור אחר לגמרי. למה אני מתעכב על זה? כי מפה תיגזר גם מה המטרה". 

"שאלו אותי בשידור למה הרסו את בית המשפט הפלסטיני", המשיך. "הרי יום אחד יהיו שם פלסטינים שיצטרכו בית משפט'. אני לא יודע. אם אנחנו הורסים את עזה, למה אנחנו הורסים אותה? שמישהו אחר יבוא לשם? שתבוא לשם הרשות הפלסטינית? ולדעתי מאופן פעולתך, נגזרת המטרה שלך. המטרה שלנו היא עמומה, להכריע את חמאס ברצועת עזה. יכול להיות שאתה תצטרך בסופו של דבר שלא יצטרכו להיות תושבים ברצועת עזה, מה לעשות? כי אחרת כל ישות שתהיה לך שם, תהיה ישות שתתקוף אותך, כי מה לעשות? אלה אנשים פליטים, אתה יושב על האדמות שלהם".

פיצוץ בית המשפט העליון ברצועת עזה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
פיצוץ בית המשפט העליון ברצועת עזה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')

"הפעולה שנעשתה בצפון הרצועה צריכה להיות ממש מועתקת לתוך ח'אן יונס באותה אגרסיביות ולתת לתושבים לרדת החוצה ולעשות בח'אן יונס את אותה צריבה תודעתית שבעזרת השם עוד שבוע-שבועיים נגמור את צפון הרצועה, ואז אתה תראה את זה", אמר יחזקאלי.

לאחר מכן נשאל על המחאה ברצועת עזה וציין כי "יש לך כרגע 1.4 מיליון שהם עכשיו לא בבתים שלהם ויכול להיות שהבתים שלהם כבר לא קיימים והם רואים את זה. תראה איך הם בוזזים אוכל. יש מצב שעזה תהיה על סף אסון הומניטרי, זה ברור לי, עם המחלות, עם האוהלים, עם הגשם, זה ברור לכולם, לכל מי שינהל את הדבר הזה. עזה היא על סף אסון הומניטרי כי זה חלק ממלחמה. עכשיו יש תושבים שאומרים 'יחיא סינוואר הרס לנו את החיים'. לנו בעין הדמוקרטית זה מדליק שיש ביקורת, אולי זה יכול לעשות הפיכה, אבל במוח החמאסי זה לא מעניין, זה אפילו לא שיקול, זה לא מזיז. אתמול שמעתי בכיר חמאס אומר 'נעשה עוד אחד, עוד 7 באוקטובר'". 

העזתים בוזזים אחד מהשני את הסיוע (צילום :רשתות ערביות)

השאלה אם יש סיכוי שפורצים את הגדרות לרפיח ורצים למצרים.
"תלוי בך. המצרים הרימו שם מחפורות בשבוע האחרון, למה? הם יודעים שבסופו של דבר זה יתנקז לשם. כשהכול ירוכז לשם, אתה תתחיל לראות את קווי סיום המלחמה. אתמול יצאו 1,500 פלסטינים לקטאר דרך מצרים. המעבר עובד ברפיח. תנו למי שרוצה לצאת מרצועת עזה, לצאת. אתה תראה גם יחס אחר של האוכלוסייה. חמאס ילך עד הסוף, עד הסוף. ייכנע או שימות. אבל אתה יודע איך אתה תדע אם אתה באמת בכוח צבאי אמיתי? מתי שיגיע הטלפון של העסקה ותנאיה, כך אתה תדע אם הכאבת לו מספיק, ויגיע טלפון כזה. זה הדבר הבא. פה, בקטע הזה, צריך ללכת עד הסוף. ישראל לא צריכה להתחשב, לא בארה"ב, והעולם הערבי, הסעודים והמפרציות נותנים לנו אחלה קלף". 

בהמשך התייחס יחזקאלי לאיום מצפון ואמר כי "עם חיזבאללה אנחנו בסוג של בעיה. אני מתחיל את הסיפור עם חיזבאללה ב־'Don't' של ביידן, ואתה יודע, בזליגה כזו או אחרת, מה הם גרמו לנו? הם גרמו לנו לזה שאתה תפנה את היישובים בצפון. הצפון הוא בסוג של מלחמה, מלחמה ארוכה, אפילו כבר עוברת לדעתי את המלחמה שהייתה שם ב־2006. חיזבאללה הגיע לרמת אש שמטרידה אותך והיא לא נותנת לתושבים שלך לחזור לבתים. עכשיו, אתה עומד בפני דילמה. מצד אחד אתה רוצה שהוא יעוף מעבר לגבול, לליטני, ואתה מתפתה גם לעשות משהו מדיני. אתה אומר להם, 'תקשיבו חבר'ה, אם אתה לא עובר את הגבול מעבר לליטני, אני אכנס במבצע צבאי'". 

איך אתה יכול לעשות את זה?
"רק מלחמה. זה בדיוק אותו דיון שהיה לפני 4 שנים על עזה, שאני אמרתי 'יגיע יום שתצטרך להפיל את שלטון חמאס'. יגיע יום שאתה תצטרך להילחם בדרום לבנון ולמגר כל בית שגרים בו רדואן או לא משנה מה, כדי שאנשים בדובב יישנו בשקט, ולא לבנות שם גדר גדולה, אלא לבנות שם מציאות מעבר לגדר. מה זה אומר? שספק אם זה יקרה ביוזמה מדינית וזה יקרה רק במלחמה. אני חושב שהצבא חייב לשחרר את עצמו ולא לשמוע כל הזמן את ה-'Don't' הזה של האמריקאים. אתה בגבול הצפון תצטרך ותאלץ לעשות מבצע". 

איך האוכלוסייה בדרום לבנון מגיבה?
"הם בבעיה. כולם אומרים לנסראללה 'אתה הולך להחזיר אותנו אחורה'. אתה חושב שאכפת לו? הוא יקבל את ההחלטה האיראנית. אתה בשחמט איראני שזז אליך 15 שנה עם המון חיילים ואתה ישנת על הערסלים שלך והיה לך טוב, ועכשיו ההחלטה האיראנית לא תתחשב בלבנון. עכשיו, מה תעשה לנסראללה? תעשה לו מרד בלבנון? הצבא שלו יכול לבלוע את לבנון, הוא בולע את הצבא הלבנוני. אתה בעסק עם מיליציה איראנית שהשתלטה על לבנון. אם אתה תשחרר אותם מנסראללה? אתה זכית בשלום, אבל זה לא. אנחנו לא שם". 

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103fm

התמונה השניה בכתבה פורסמה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. מערכת האתר מכבדת זכויות יוצרים ומשקיעה מאמצים באיתור בעלי זכויות יוצרים לצורך שימוש בחומרים המופיעים באתר. אם לדעתכם נפגעה זכותכם כבעלי זכויות יוצרים בחומר המופיע באתר זה, הנכם מתבקשים לפנות באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]