על רקע המשך התמרון הקרקעי של צה"ל ברצועת עזה, בימים האחרונים מתפרסמים שלל תיעודים של מחבלי חמאס אשר נכנעים לידי כחות צה"ל. לאחר שראש המל"ל, צחי הנגבי, גינה את התמונות בהן נראים מחבלי החמאס כשהם לבושים בתחתונים לבד, היום (שני) מחבלים נוספים נכנעו, אך הפעם הם צולמו כשהם לבושים בביגוד מלא.

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

מחבלי חמאס נכנעים (צילום: רשתות ערביות)
מחבלי חמאס נכנעים (צילום: רשתות ערביות)

בסוף השבוע האחרון ברשתות החברתיות הופץ תיעוד נוסף ובו מחבלי חמאס שנכנעו בקרב ומניחים את נשקם. על פי התיעוד, עשרות פלסטינים עומדים בשורה ליד טנק צה"לי, ואחד המחבלים מגיע כשהוא מרים ידיים ומניח במערום נשק מסוג קלצ'ניקוב. 

ראש המל"ל, צחי הנגבי התראיין ביום ראשון האחרון ברשת ב' והתייחס לתיעודים: "לא יהיו יותר תמונות של מחבלים ללא בגדים, זה לא משרת אף אחד", טען הנגבי כנגד התיעודים. עוד הוסיף: "בימים האחרונים רואים כניעה של עשרות מחבלים ביום ששמים את הנשק בצד ונלקחים בשבי ללא קרב. זה מלמד על שחיקה שלהם והבנתם שהם לא צריכים למות בשביל מופרעות של מנהיג בבונקר", כשהוא מתכוון למנהיג חמאס, יחיא סינוואר. 

מחבלי חמאס שבויים (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
מחבלי חמאס שבויים (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')

לקיחת שבויים בעיר עזה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')
לקיחת שבויים בעיר עזה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א')

בתוך כך, אדי כהן, מזרחן וחוקר העולם הערבי, שוחח עם "מעריב" והסביר על משמעות התמונות בעיניי הגולשים הערבים בעולם. "התמונות של מחבלי חמאס שמופצות בימים האחרונים בעולם הערבי גורמות להלם", מתאר. "הם רגילים לשמוע על הניצחונות של חמאס, ולראות את אנשי גדודי אל קסאם כחזקים, תמירים, מתוקתקים, מצוידים בנשק ועם פנים מכוסות. לעומת זאת, בתמונות שהופצו המחבלים נראים כעת מושפלים, מסכנים, חלשים, ערומים", מתאר. "התגובות בעולם הערבי על אותם תיעודים הן חלוקות. יש כאלה שחושבים שבתיעודים אלו הם אזרחים פלסטינים שישראל מתנכלת אליהם ולא גדודי אל קאסם, אחרים אומרים שהתעודים מבוימים, ושלקחנו פועלים מעזה וצילמנו אותם בצורה הזו".

"חשוב לזכור שהתיעודים האלו לא הופצו ברשת התקשורת 'אל ג'זירה', שממנה רוב העולם הערבי מושפע, אלא ברשתות החברתיות ובקבוצות הווטסאפ. מתחילת המלחמה, אל ג׳זירה רק הפיץ שקרים, פרופגנדה ודיסאינפורמציה, ומבחינת אנשי העולם הערבי, שהושפעו עד כה בעיקר מהערוץ, אשר דיווח שחמאס מנצח במלחמה - לראות את התמונות האלה זה דיסוננס. כעת, בעקבות התיעודים, אנשי העולם הערבי נמצאים בעיקר בין הלם להכחשה, תוך תחושת השפלה גדולה", הוסיף.