מלחמת חרבות ברזל: הרמטכ"ל הרצי הלוי סייר היום (שלישי) ברצועת עזה ושוחח עם לוחמים ומפקדים. בסיום הסיור אמר כי "אנו פועלים ומשיגים את היעדים שהגדרנו להם. צה"ל קרוב להשלמת פירוק גדודי חמאס בצפון הרצועה". עם זאת הוסיף כי "הלחימה תימשך עוד חודשים רבים".

אין לעזתים לאן לחזור: תיעוד ההרס של בית לאהיה ממעוף הציפור
טילי נ"ט ובורקן בצפון: תשעה חיילים נפצעו, אחד במצב קשה
רימונים, בזוקות ונשקים בתוך חדר ילדים: צה"ל פשט על בית בצפון הרצועה | תיעוד

"חיסלנו מחבלים ומפקדים רבים, חלקם נכנעו בפני כוחותינו ולקחנו מאות בשבי. השמדנו תשתיות תת-קרקעיות ואמצעי לחימה רבים", הוסיף. "בשטח הבנוי והצפוף הזה, בו מחבלים לבושים כאזרחים, לא ניתן לומר כי הרגנו את כולם. כפי הנראה עוד נפגוש לוחמים באזור הזה  – אנחנו נמשיך לפגוע בהם ולרדוף אותם במגוון דרכים".

לדבריו, המשך הפעילות הצבאית תתמקד במרכז ובדרום רצועת עזה בדגש על חאן יונס ומחנות הפליטים במרכז הרצועה. "אנחנו לא נאפשר חזרה למציאות הבטחונית שלפני השבעה באוקטובר, ולא נאפשר שאירוע כזה יחזור על עצמו", אמר. "חיל האוויר ממשיך לתקוף ללא הפסקה. בניין נופל כשהוא מטרת אויב, בניין נופל כשנשקפת ממנו סכנה לכוחותינו".

הרצי הלוי בח'אן יונס (צילום: דובר צה''ל)
הרצי הלוי בח'אן יונס (צילום: דובר צה''ל)

"פעולתם של הכוחות הקרקעיים מביאה ערך מוסף ייחודי, השמדה של תשתיות, שלא ניתן לבצע מהאוויר", הוסיף. "הפעולה הזו מביאה לחיכוך עם מחבלים רבים ולחיסולם. אנחנו עושים שימוש מקצועי, מושכל ומחושב במשאבים שעומדים לרשותנו וערוכים להמשך הלחימה בכל הגזרות.

"למלחמה הזו מטרות הכרחיות ולא פשוטות להשגה, היא מתקיימת בשטח מורכב. לכן המלחמה תימשך עוד חודשים רבים ואנחנו נפעל בשיטות שונות  – כך שההישג יישמר לאורך זמן. אין פתרונות קסם, אין קיצורי דרך בפירוק יסודי של ארגון טרור, אלא לחימה עיקשת ונחושה. ואנחנו מאוד מאוד נחושים".

בהמשך פנה הלוי במסר להנהגת חמאס, ואמר: "נגיע גם להנהגת החמאס, בין אם זה ייקח שבוע ובין אם זה ייקח חודשים. בזכות הרוח, בזכות המקצועיות אנחנו נגיע. אנחנו לומדים ומשנים את צורת הלחימה כל הזמן, מתאימים לכל אזור בלחימה את שיטת הלחימה, לשטח, לאויב ולכוחות שלנו".

על סוגיית החטופים אמר הרמטכ"ל: "המחויבות שלנו להשבת החטופים נותרה בעינה. נעשה הכל להחזיר החטופות והחטופים הביתה. במלחמה הזו אנחנו נלחמים מלחמה צודקת מאין כמוה, וכמו במלחמה, יש לה מחיר כבד וכואב. מטובי בנינו ובנותינו נפלו בקרב על ביטחון המדינה. נבטיח שנפילתם לא הייתה לשווא".

הרס ברצועת עזה (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)
הרס ברצועת עזה (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

הלוי התייחס גם למתקפות שעובר אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס, על פיקודו על גזרת יהודה ושומרון. "כוחות צה"ל ממשיכים לעשות לילות כימים לסיכול ומיגור הטרור ביהודה ושומרון, ועושים זאת בהצלחה רבה", אמר. "את אותם הלוחמים מוביל מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס בכישרון רב, תוך שהוא ממש מקדיש את חייו לביטחון התושבים. כל רדיפה או הכפשה שלו, היא חמורה, ויש לגנות אותה באופן ברור ומכל כיוון".

לבסוף התייחס הרמטכ"ל לביקורת שממשיכה לעלות על התנהלות צה"ל ביום הטבח. מוקדם יותר השבוע, כזכור, פרסם הניו יורק טיימס תחקיר ממנו עולה כי קצין בכיר הורה על ירי ארטילרי לעבר בית בבארי שבו שהו בני ערובה. "הימים הרבים שעברו מאז השבעה באוקטובר, מעלים שאלות קשות רבות – על כולן אנחנו מחויבים לספק, ונספק תשובות לאחר תחקיר מעמיק. לא נדלג על אף שאלה ועל אף לקח. נתחקר באופן נוקב ומעמיק בהזדמנות הראשונה שתתאפשר, ונפרסם את הממצאים לציבור בשקיפות הראויה".

"אני רוצה לומר כמה דברים כמי ששירת רוב שנותיו כמפקד קרבי: שדה הקרב מציב לנו סיטואציות מורכבות, ובפעם הזו מורכבות אף יותר", הוסיף. "בסיטואציות האלה אנחנו צריכים לקבל החלטות קשות, כאשר אנחנו האחראים עליהן, גם בהצלחות וגם בכישלונות. זו הדרך בה בחרנו, לובשי המדים, לשאת באחריות, ולהקדיש את חיינו לביטחון המדינה.

"מפקדים רבים קיבלו החלטות קשות מאוד בשבעה באוקטובר, ואני מעריך את כולם קודם כל על ההתייצבות מול האתגר הזה וסיכון חיים ונכונות אינסופית. את החלטות המפקדים, כמו גם את החלטותיי שלי, נתחקר ונלמד ביסודיות, כשהמצב המבצעי יאפשר זאת.

"כל אחד מהמפקדים האלה מסכן כעת את חייו בלחימה. לא ראוי להשתלח בהם ולשפוט אותם, כאשר התותחים עוד יורים והם מובילים כוחות בתוך הרצועה בלחימה. אנחנו נמשיך להילחם ונמשיך ללמוד".