אלוף (מיל') יפתח רון־טל, לשעבר מפקד זרוע היבשה של צה"ל, שוחח הבוקר (שישי) עם רון קופמן ואריה אלדד ב-103FM וביקר את מתווה שחרור החטופים המתגבש: "כמעט גוזרים גזר דין מוות על מי שלא מחזירים".

בפתח השיחה אמר: "חובה מוסרית עליונה של המדינה כלפי החטופים להחזיר אותם הבייתה. המחדל של שבעה באוקטובר, עוצמת המחדל, הדבר הנורא שקרה שחטפו אותם מהמיטות, מחייב את המדינה ממש ברמה של חובה מוסרית עליונה להחזיר אותם הבייתה. יש תנאי אחד שאנחנו לא יכולים להסכים לו, כי אם נסכים לו אנחנו לדעתי ממש מפסידים את המלחמה, וזה איום קיומי - להפסיק את המלחמה".

מחאה בקריאה לקידום עסקת שחרור חטופים (צילום: אבשלום ששוני)
מחאה בקריאה לקידום עסקת שחרור חטופים (צילום: אבשלום ששוני)

"הפוגה כן, גם אם היא תהיה קצת ארוכה, אבל בסופו של דבר אני חושב שאין לנון ברירה. מה שמטריד אותי ממה שאני שומע שלא מדובר על עסקה כוללת אלא שמדובר על עסקה אחת ואחר כך אולי עוד עסקאות. אם זו לא עסקה אחת שמחזירה את כל החטופים אנחנו כמעט גוזרים גזר דין מוות על מי אנחנו לא מחזירים בפעימה הראשונה. מי שיחליט אם זה יקרה או לא זה אנחנו, זה לא ביטחון, זה נושא קיומי. זה נושא קיומי, אם אנחנו את החמאס הזה לא מכניעים באופן מוחלט, ואפשר לעשות את זה, אתה ממוטט את כל היכולות הצבאיות והאזרחיות שלו. אנחנו במזרח התיכון, זו שכונה בעייתית קצת. סופרים את החזקים, ההרתעה שלנו נפגעה פגיעה אנושה".

"אני מדבר על ההרתעה לא רק מול החמאס, התרעה שלנו כמדינה החזקה שמסביבה יש כאלה שרוצים שלא נהיה כאן, חטפה מכה אנושה. והמכה הזו, מי שמסתכל על המכה הזו ומי שמכלל אותה קוראים לו החיזבאללה. נכון שב־2006 הייתה מלחמה וחיזבאללה ספג מכה, אבל תוצאות המלחמה הכושלות ביותר. אבל מה קרה מאז? בגלל קונספציה של סיבובים, של שקט יענה בשקט, בגלל כל מיני חלומות, נתנו להם עד הרגע הזה כמעט 17 שנים להתחמש מחדש ולהגיע ליכולות שהן פי ארבעה או חמישה ממה שהיה להם ב־2006".

"יכולות יש להם, אידיאולוגיה יש להם, הם יחפשו את ההזדמנות. הטרור הוא כמו יבלת או עשב שוטה, ואת הטרור הזה אתה חייב כל הזמן לכסח כמו שאתה מכסח את הדשא. לא תכסח הוא יצמח, יתחזק ויחפש את ההזדמנות לתקוף אותך. עשו מאיתנו פורפרה, עברו את המכשול עם טויוטות ואופנועים - זו מכה נורא קשה להרתעה שלנו פה בשכונה הזו. אם לא נשקם את זה נחטוף עוד", הוסיף.

יחיא סינוואר (צילום: עבד רחים חטיב פלאש 90 )
יחיא סינוואר (צילום: עבד רחים חטיב פלאש 90 )

לאחר מכן נשאל מי אשם בכך שישראל לא הצליחה למוטט את חמאס - ארה"ב, ממשלת ישראל או צה"ל, והשיב: "זה בגלל צה"ל וזה לא שהוא לא מסוגל לעשות את זה יותר מהר, אני חושב שצה"ל מייצר פה קרב. המחדל המודיעיני שלנו הוא לא רק שבעה באוקטובר, לא ידענו מה קורה בעזה, מתחת לאדמה. זה דבר שהוא בלתי נתפס, מדובר בכלום, ב360 קמ"ר. הם בנו שם שטח, מערך מבוצר תת קרקעי, הראשון מסוגו בעולם, בהיקפים מטורפים, לא עצרנו אותם מלעצור את זה בגלל קונספציית הסיבובים ששקט יענה בשקט. הם בנו מערך שמחייב אותנו לפרק אותו. בחאן יונס לא האמנתי, יש מלחמה סימולטנית".

"אתה יכול לראות גדוד של חטיבה 35 נלחם מעל הקרקע, ובאותו זמן גדוד נלחם מתחת לפני הקרקע. הם יצרו פה מפלצת - זה לוקח זמן. המחדל של שבעה באוקטובר הוא החמור בתולדות מדינת ישראל. המחדל המודיעיני בלתי נתפס, כי הכול היה מול העיניים, אבל גם אם אין לך בכלל מודיעין, יש לך בעוטף עזה מול הרצועה 4 גדודים סדירים של צה"ל, גדוד טנקים, שניים של גולני וגדוד של הנח"ל. איפה הכוננות עם שחר? איך יכול להיות שלא עצרנו? מוצבים על הגדר, חלק גדול מהחיילים נרצחו במיטות. זה פשוט התרסקות של רמה מבצעית הכי בסיסית. צריך לחקור, לא יכול להיות שהגענו לזה".

על ה"מטרו" שהותקף לפני שנים אמר: "האמת היא פשוטה וכואבת - פשוט לא ידענו. לא ידענו, אתה מבין את גודל המחדל? לא ידענו. רצועת עזה הותקפה על ידי חמש אוגדות, היא הותקפה באופן טורי מצפון לדרום. אני שואל אתכם עכשיו, מה היה קורה היום בעזה אם אוגדה אחת הייתה הולכת מהיום הראשון לרפיח ופילדלפי וסוגרת את הרצועה, ביום העשירי או אפילו החמישי? לדעתי זה היה מביא לתוצאות הרבה יותר חזקות. אולי יש הסבר שאני לא יודע אותו".

"אני לא חושב שמבחינת הסיכונים הביטחוניים זו הייתה הסיבה, כי בוא, מדובר בצה"ל, מדובר בשטח יחסית קטן. אני נותן קרדיט לצה"ל על מה שהוא עושה, אני חושב שבהתנהלות אחרת אולי היינו מקצרים את זמן המלחמה. אני לא רואה מצב שאנחנו גומרים את המלחמה הזו בלי שאנחנו שולטים ברפיח, ברפיח יש להם חטיבה של חמאס. אחת ממטרות הלחימה זה פירוז הרצועה, על זה אסור לוותר. אם לא ניתן יהיה להכניס נשק לרצועה, 80 אחוזים מהנשק מפילדלפי. אנחנו חייבים לפרז את הרצועה, ושליטה משותפת עם המצרים בפילדלפי זו בדיחה גרועה. זה לא יביא לנו את הפירוז של הרצועה. אני חושב שאחת החלופות צריכה להיות פילדלפי חדש, בין חאן יונס לרפיח".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm