צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח היום (ראשון) עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים ברדיו 103fm והתייחס להתגבשות העסקה לשחרור החטופים.

בזמן כינוס קבינט המלחמה: חמאס ימסור הערב את תשובתו לעסקה החטופים
כך השב"כ ניסה לגייס קטין כסוכן נגד החוות ביו"ש | פרסום ראשון

"על 40 חטופים שלנו אתה תשלם 4,000 או 4,500, אז אתה מרוקן פה יותר ממחצית מבתי הכלא בישראל תמורת משהו שהוא לא סיים את האירוע, וצריך לומר את זה"" אמר. "הדבר הנוסף הוא שאם חמאס חושב וייתן תשובה ב־19:00 סימן שמשהו טוב לו פה כי אחרת הוא היה דוח את זה מיד. יתרה מכך, אני חושב שזה שחמאס לא דחה את זה מיד - יש לו פה משהו מאוד מפתה, וזה 'עיקרון סוף המלחמה'. נכון, שישראל לא תסיים את הלחימה, אבל מבחינת חמאס הוא נשאר וקיים. ישראל תקבל את החטופים שלה, אבל לא את הניצחון שלה".

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

כשנשאל יחזקאלי איזה סוג אסירים ביטחוניים ישוחררו אמר כי הוא "מאמין שחמאס ירצה את כל המדממים, את כל הכבדים". לדבריו, מדובר ב־2,000 אסירים עם דם יהודי על הידיים. "אתה לא יכול לבחור 2,000 רק בקריטריון הזה של 'לא עשו כלום', זה כמעט כמו ללקט אותם בפינצטה. אני חושב שכשחמאס מגיש רשימות הוא מגיש אותם מכל הטווחים".

בהמשך הריאיון ביקש להדגיש: "אני חושב שלא הצלחנו, בלחץ צבאי, להביא את חמאס להתחנן. לא הצלחת, בלחץ צבאי, להוציא את החטופים שלך – עכשיו אתה הולך לפי התנאים שלהם, והתנאים שלהם הם תנאים קשים". לטענתו, שיטת התקשורת המקובלת במזרח התיכון היא כשל 'בזאר'. "עצם זה שאני בא לדבר – לא אומר שאני מעוניין. אני בא לדבר כי זה טוב לי לדבר, כי זה אולי מושך לי זמן לדבר. המשא ומתן זו התכליתיות של המערב למול המזרח התיכון. אתה חושב שהוא 'רוצה לקנות', אבל אולי הוא רק רוצה להעביר איתי את הזמן? במזרח התיכון כרגע, יש איזה רצון של חמאס להישאר קיים כגורם שייתן את המילה האחרונה בכל עסקה. הוא רוצה לומר לך 'אתה לא קובע'. חבר'ה, אנחנו בלחימה. חמאס עוד משלם משכורות לאנשים שלו, ונמצא בכל הרצועה. הוא חזר לכל המקומות שפינינו אותו מהם. חבר'ה איפה אנחנו?".

נקודה נוספת שעלתה בריאיון היא טיב היחסים בין הניה לסינוואר. יחזקאלי הסביר שלמרות היחסים הרעועים בין השניים – הם מצליחים לעבוד יחד כשזה נוגע להמשך הלחימה, ולעתידו של ארגון הטרור חמאס. "סינוואר יודע שיש את ההנהלה שמדבררת אותו. אתם יודעים שכל יום בערוץ אלג'זירה יש תדרוך? כמו שלנו יש את הגרי, שם מדבר איש חמאס ונותן את כל הפרטים שלו. את זה הוא שואב מהבנה בשטח, לא בהכרח מקשר ישיר עם סינוואר".

יחזקאלי ביקש לשים דגש על דפוס חוזר אצל הפלסטינים, ואמר: "אל תשכחו שהפלסטינים, וחמאס במיוחד, תמיד הולכים עם הלא. הם תמיד אומרים לא. ערפאת תמיד היה אומר לי שהם היו אומרים 'כן', ואז כולם היו צועקים 'יש', והם היו אומרים 'לא ולא'. כן למה שמתאים, ולא למה שלא מתאים. עכשיו תראה, אל תתפלא שבערב אתה תשמע שוב את התנאי להפסקת אש מלאה ונסיגה מעזה. למה? הם רואים שאתה רוצה עסקה, החברה הישראלית מאוד מדברת על החטופים, והם יסחטו אותנו".

בהמשך התייחס לאורך הרוח של ישראל ביחס לקרב הממושך בעזה, ואמר: "אם אתה כבר בחאן יונס – למה שלא תכתר? אומר שר הביטחון שחטיבת חאן יונס נפלה. אתה בשטח, תנשום עוד טיפה. המפתחות שמדברים עליהם זה כל כך גרוע. כשאתה הולך לקרב, אתה לא מחפש סימנים, אתה יכול לשבור אותם – השאלה האם תרים את הווליום הצבאי".

לסיום הריאיון ביקש יחזקאלי להניח זרקור על התנהלות ארצות הברית ביחס למלחמת חרבות ברזל, והדגיש: "אם נסתכל על האמריקנים – לפעמים אני רואה כאילו הם רוצים את שימור חמאס. אני אומר לכם, הסיוע ההומניטרי, ומה שהם רוצים ליום שאחרי. תבינו לאן הם הולכים", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 103fm