חילופי דברים קשים נרשמו בימים האחרונים בין השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן באשר להתנהלות הממשל האמריקאי במלחמה בין ישראל לחמאס. שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב ברדיו 103FM והתייחס לאופן שבו נוהגת ארה"ב בנוגע לישראל. בנוסף, העביר ביקורת קשה בנוגע לתרגיל הצה"לי, שדימה תרחיש של חטיפת פלסטיני על ידי מתנחלים.

האולטימטום והפגישה החשאית בארה"ב: כך פועלת ישראל לשמור על אונר"א
בנו של בן גביר תקף בחריפות את ביידן; השר הסתייג: "טעות חמורה"

"אני חושב שיש כאן מקריות באמת מוזרה", קרא נאמן. "ארה"ב, ממשל אמריקאי, מתערב באופן בוטה בעניינים הפנימיים של מדינת ישראל, קבוע איפה נבנה, לא נבנה, עכשיו גם קובע איך משטרת ישראל צריכה לטפל בסדר הדין הפלילי. הדבר הזה הוא באמת הופך למשהו שלא אמור להיות בין שתי מדינות חברות ושותפות למלחמה במקרה שלנו. זה לא צריך לבוא משום צד".

הוא הוסיף כי "הדבר הזה הוא באמת מקומם, כי מדובר בסנקציות שאנחנו מכירים אותן. מאיפה? כנגד אנשי צפון קוריאה, רוסיה, איראן, אבל כשאתה מדינה שותפה, אתה ניגש למדינה שלך והם ניגשים למדינה שלנו וממש מתערבים, קובעים איך משטרת ישראל צריכה לטפל. הרי בסופו של דבר, אם יש חשדות נגד האנשים, ואני בוודאי לא מצדיק אלימות, אבל אי יכול להיות אירוע שצריך להיות מטופל במסגרת מדינה ריבונית פתאום הופך לסוגייה בינלאומית".

צבי יחזקאלי - יוזמת ביידן לסיום המלחמה. למה זה הסכם כניעה. קרדיט: ערוץ 13 (צילום :צילום מסך ערוץ 13)

על שיתוף הפעולה מצד הבנקים, אמר: "אני חושב שזה חמור מאוד, יש להם חששות כלפי עצמם כי הם נמצאים בשוק הבינלאומי. הבנתי שהדבר הזה לא ברור בכלל, דרך אגב, הצווים האלה יש להם רמת חומרה, הצווים האלה אומרים במפורש שכל חברה, כל בנק, וכל תזוזת מטבע, אבל בצו הזה לא כתוב שום דבר. זה נראה שבנק לאומי לקח יוזמה והצטרף לסנקציות מבלי שנדרש לכך. אני לא מבין למה הם עשו את זה בלי לחכות 24 שעות ולבדוק. אבל אני מבין שהדבר הזה גם אמור להתברר בבית משפט". 

הוא הוסיף על המתיישבים עליהם הוצאו הצווים כי "הם פשוט לא מייצגים כלום, זה אנשים שעושים מעשים על דעת עצמם שצריכים להיות מטופלים במסגרת האכיפה. אני חושב שהם מטופלים, לא כל סוחרי הסמים במדינה מטופלים ולא כל מכי הנשים, וגם כנראה לא כל האנשים האלימים שבאים לעשו אבו עלי על ערבים ביו"ש, דבר ששמור לצה"ל בלבד".

בסוף שיחתם, דיברו השלושה על התרגיל הצה"לי שהתקיים אתמול, בו דימו מתיישבים ביו"ש. "אני חושב שקיום דבר כזה בעת מלחמה, בזמן שאנחנו מאחדים שורות, הוא פשוט חמור מאוד", תקף נאמן. "אם אתם צריכים לביים תרחיש כלשהו אז התרחיש צריך להיות הגיוני, אין דבר כזה מתיישבים כובשים כפרים, חוטפים אזרחים. 

זה היה דימוי חטיפה בתגובה לפשיטות של ערבים על התנחלויות. זה מופרך?
"אין שום שוליים, שוליים אתה לוקח בחשבון שיש סנטימטר אבל אין. היו בדיוק שלושה או ארבעה מקרים. 

לא להתאמן על זה? על האפשרות שזה יקרה? זה לא קונספציה?
"אם יש תרחישים, ויש תרחישים שיש חבורות שזורקות אבנים, אז תתאמנו על זה. אבל אתם התאמנתם על דבר שלא בא לעולם. יותר מזה, צריכה להיות גם רגישות. איך נודע לנו? כי החיילים התקוממו, כי החיילים נמצאים בחזית, הם אנשי התיישבות, ופתאום הם צריכים להתאמן על מתיישבים שכתוב עליהם ביום אויב. זה דבר שלא יכול להיות. יש דברים שהם פשוט לא ברוח צה"ל. מקבל את ההתנצלות על הטעות בסימון, אבל אני חושב שיש משהו עמוק שקורה בראש של אנשים – תפיסה שיש כאן התיישבות שאפשר לקרוא לחלקה אויב. על הדבר הזה אני לא שומע התייחסות בדובר צה"ל". 

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm