גורמים במודיעין האמריקני, שערכו תדרוך לחברי קונגרס בשבוע האחרון, אמרו כי אף שישראל שחקה את יכולות הלחימה של חמאס מאז שהחלה המלחמה, היא לא קרובה עדיין להשמדתו של ארגון הטרור, כך דווח הערב (חמישי) בעיתון "ניו יורק טיימס".

על פי הדיווח, הגורמים האמריקניים העלו ספקות האם היעד של מיטוט יכולות חמאס הוא ריאלי, לנוכח העובדה בשטח שארגון הטרור פועל ככוח גרילה, ומחבלים רבים מתחבאים ברשת המנהרות הענפה שבנה הארגון, שקשה לחדור אותה. לדבריהם, יעד ריאלי יותר עבור ישראלי, הוא החלשת הכוח הקרבי של ארגון הטרור. במקביל, גורמי המודיעין נמנעו מלהעריך את מספר פעילי חמאס שחוסלו עד כה במלחמה, בטענה שהערכות מסוג זה אינן מדויקות באופן משמעותי.

מנהיגי חמאס (צילום:  Attia Muhammed/Flash90 )
מנהיגי חמאס (צילום: Attia Muhammed/Flash90 )

מוקדם יותר היום דווח פורסם כי במערכת הביטחון מעריכים כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, מנותק קשר כבר 10 ימים. לדברי גורמים במערכת הביטחון, בכיר ארגון הטרור לא מנותק קשר רק אל מול גורמים בארגון, אלא גם מול המדינות המתווכות העוסקות במשא ומתן. במקביל, במערכת הביטחון לא בטוחים מדוע זה קורה, האם בגלל שצה"ל נמצא אחריו במרדף מעל ומתחת לקרקע ובעקבות כך מתקשה לייצר קשר, או שמדובר במהלך טקטי שהוא מנסה להוביל, ונשמע איתו בהמשך המלחמה. ממה שמבינים במערכת הביטחון, ארגון הטרור כבר קיבל מספר החלטות בלי התייעצות עם סינוואר, לאו דווקא נושאים הקשורים למשא ומתן בין הצדדים בסוגיית שחרור החטופים.

בכירים ישראלים מסרו לרשת NBC האמריקנית כי ישראל תהיה מוכנה להסכים לאפשרות לפיה מנהיג חמאס יוגלה מעזה במסגרת עסקת חטופים אפשרית. הדיווח מתפרסם במקביל לשהותה של משלחת חמאס בקהיר. על אף ההצהרות של הבכירים הישראליים על כוונתם לחסל את סינוואר, יועץ בכיר של ראש הממשלה נתניהו מצוטט בכתבה כאומר כי "אנחנו מוכנים לכך שהוא יוגלה, כל עוד כל החטופים ישוחררו".

כאמור, אחד מהפתרונות היצירתיים שמועלה על ידי גורמים שונים הוא "תסריט ביירות 1982", אז ישראל צרה על יאסר ערפאת והנהגת אש"ף בבירה הלבנונית עד שזו התפנתה בהסכמת ישראלית באמצעות אוניה שלוותה בידי הצי הצרפתי לאתונה, ומשם לתוניסיה.