הכתב והפרשן הצבאי אור הלר ('חדשות 13') שוחח היום (שני) עם ענת דוידוב ואודי סגל ברדיו 103fm ושיתף בכל פרטי המבצע הצבאי המוצלח שבמסגרתו שוחררו מהשבי שני החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר.

ד"ר מיכאל מילשטיין על מבצע חילוץ החטופים: "מבוכה כפולה לחמאס"
"מכונת מלחמה משומנת": זה מה שמייחד את לוחמי הימ"מ | מבט מבפנים

"אנחנו מבינים שהיה מידע מודיעני זמן רב על מיקום של לואיס ופרננדו, ברפיח, אבל לא היו תנאים מבצעים ומודיעיניים להוציא לפועל את המבצע", אמר הלר בפתח דבריו. "הלילה כל התנאים נפגשו מבחינת היכולת להוציא מבצע שגם יחלץ את החטופים בחיים, ואז בשעה 1 בערך הכוחות נכנסים על פי רכבים מהירים, כוחות של לוחמי היחידה המבצעית של השב"כ ולוחמי הימ"מ. הם למעשה פושטים על המבנה, היה שם אלמנט של ירידה מהגג, והרעיון היה להפתיע את לוחמי החמאס ובתוך שניות לסיים את האירוע".

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>עוד הוסיף: "החשש המרכזי היה שמחבלי החמאס יספיקו לרצוח את החטופים ולכן הכוחות הביאו איתם שכפ"צים וקסדות לשים על החטופים כדי לחלץ אותם ולהוציא אותם בחיים. המבצע החל, ותבינו כמה טווחי הזמן היו מהירים שכבר בשעה 01:50 חיל האוויר התחיל בפצצה של עשרות מטרות חמאס כדי לבצע את החילוץ. ייתכן שהמבצע עצמו לקח כדקה בלבד, הלוחמים הפתיעו את מחבלי החמאס, חיסלו לפחות שלושה מחבלי חמאס ששמרו עלה חטופים ואז התחילו להוציא אותם החוצה.

מצד אחד חיל האוויר תקף עשרות מטרות חמאס, כי הוא פתח באש תופת מכמה בניינים על הכוחות, ומצד שני הגיעה שיירה עם טנקים מחאן יונס, יחד עם לוחמים של שייטת 13, וזה כאשר לוחמי הימ"מ עוטים של שני החטופים עם שכפ"צים וקסדות כדי שלא יפגעו חלילה מהירי הרב שהיה שם במקום".

על דיווחי הפלסטינים לפיהם הרבה מאוד אזרחים נהרגו, אמר: "אנחנו לא יודעים את מספר הנפגעים העזתים, אבל אתם מבינים שהופעלה כאן בהחלט חגורת אש מתגלגלת משמעותית מאוד כדי לאפשר את החילוץ הזה. כל החמאס ברפיח התעורר באחת בלילה בעקבות החדירה הרועשת וחילוץ החטופים. היה צריך להפעיל חגורת אש משמעותית עם מטוסי קרב שהורידו פצצות כבדות, כדי לאפשר לשיירה של הטנקים והנגמשים להוציא את החטופים לתוך מנחת מאולתר. על המטוס הם כבר קיבלו טיפול רפואי ראשוני מהלוחמים של יחידה 669, לוחמי יחידת החילוץ של חיל האוויר".

על השאלה לגבי ההערכות לפיהן יש עוד חטופים באזור הזה של רפיח, השיב: "קודם כל אנחנו צריכים לקחת בחשבון, צריכים להבין שהחטופים מניר יצחק מלכתחילה נלקחו לרפיח. הנשים מהמשפחה שוחררו ביום ה־53 למלחמה בעסקה הראשונה, בפעימות השחרורים. אני מניח שהן תרמו לא מעט לתמונה המודיעינית, אבל תחשבו על משך הזמן שעבר.

זו נקודה אחת. נקודה שנייה, שימו לב שגם המבצע הזה שמצטרף למבצע לחילוצה של אורי מגידיש, שאלו שני המבצעים הצבאיים היחידים לצערנו שעד כה הצליחו לחלץ, גם במקרה הזה החטופים היו מעל הקרקע. אתם מבינים כמה מורכב לבצע מבצעים כאלה בתוך מנהרות, ואנחנו מעריכים שרוב החטופים החיים נמצאים עדיין במנהרות. שזה הרבה יותר קשה וזה אולי מסביר את האמירה של איזנקוט שאומר 'כאן לא יהיו מבצעי אנטבה'. זה מקום שאני מזכיר לכם שצה"ל לא נמצא בו". 

כששאל האם יש הערכה בצה"ל לגבי התגובה של חמאס למהלך כזה, ענה: "החמאס בשוק, הוא לא הגיב לשחרור שני החטופים, סינוואר מנותק קשר אי שם במנהרות בחאן יונס, אני מניח שייקח זמן עד שהדיווח על ההצלחה הישראלית יגיע אליו. אני מניח שחמאס ינסה להבין מה קרה לו ואיך קרה לו, כיצד הוא נחדר מודיעינית ויעשה שינויים והתאמות מבחינתו כדי להקשות עלינו בפעם הבאה.

הייתי רוצה להגיד שהצלחה ישראלית כזו משפיעה על החמאס להתגמש בעמדותיו, אבל קשה מאוד לומר שזה יהיה המצב. החטופים מבחינתו הם פוליסת הביטוח של הישרדות שלטונו, לכן אנחנו נשארים באותה תקיעות מסוימת נוכח זה שהחמאס מציב את הישרדותו כתנאי בל יעבור, וכזכור, ממשלת ישראל אומרת 'אנחנו לא יכולים להסכים'. האם אפשר להגיע לעסקה הומניטרית עבור הפסקת אש ארוכה ושחרור מחבלים? מחר יש עוד סבב בקהיר, עדיין לא יודעים אם ישלחו אליו נציגים של מערכת הביטחון הישראלית, או שמה רק יהיה שם מפגש של הקטארים, המצרים וראש ה־CIA. אירוע כזה משמח וחשוב ככל שיהיה של הצלחה במבצע צבאי לשחרור חטופים, קשה לראות אותו כרגע משפיע על ההיגיון המערכתי של החמאס שבחסות החטופים הוא רוצה לשמר את שלטונו ביום שאחרי ברצועת עזה".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm