אלוף (מיל') ישראל זיו וסיוון כהן שוחחו הבוקר (חמישי) ברדיו 103FM ועסקו בנושאים הבוערים: הפיגוע בכביש 1, החטופים ומצב המלחמה בזירות השונות.

לדעתו של האלוף זיו, המצב הביטחוני בעוטף ירושלים "לא מוקפד, כל הסוגיה של העוטף בי-ם מחייבת היערכות שונה לחלוטין מבחינה ביטחונית, גם מבחינה אופרטיבית, טקטית. גם באופן האסטרטגי, הנושא הזה מטופל כעוד נושא משטרתי אבל הבעיה הרבה יותר מורכבת וסבוכה מהאופן שבו אנחנו ערוכים שם".

"קל מאוד להגיע לשם ולאסוף נשק": המחדל שאפשר את הפיגוע בכביש 1 נחשף?

זיו מסכים עם אמירותיו של ראש עיריית מעלה אדומים כי הפיגוע היה צפוי: "חלק מזה זה גם תשתית, הוא צודק, מערכת כזו של מחסום, שיש שם בשעות רבות ביום טור כזה של רכבים, מחייב שההיערכות ההגנתית על המחסום לא תהיה בקו שבו חוצים המכוניות, אלא בקו שבו המכוניות עומדות ומצטברות. אחרת זה כמו מטווח ברווזים, וזה גם מה שהיה היום. זה ממש מבקש את הפיגוע, הסיטואציה הזו. לפני המחסום היה צריך להיות מתחם של מחסום, להיערך במרחב מבחינה אבטחה, ולאפשר יותר ביטחון לאנשים שבתוך הרכב שלהם לא להיות במצב שקרה היום. זה מחייב בעיקר בתקופת מלחמה. חבל". 

לקראת הרמאדן האלוף במיל' מספר שהוא "מאוד מוטרד משום שהממשלה, במקום לפתור בעיה ולהתכונן למערכה השנייה שהיא עדיין פצע מדמם, בצפון, אנחנו תקועים ללא צורך בעזה, כשההתנהלות חסרת האחריות של חלק מחברי הממשלה מאוד מחממת את האופציה של הזירה השלישית ביו"ש לקראת הרמדאן". 

הוא המשיך לניתוח מצב הזירות בדרום: "בעזה מבחינה צבאית אנחנו בסיום של רפיח, שזה כעת. אנחנו די ממצים את המהלך הצבאי. אני חושב שהחשיבות של רפיח היא שולית יחסית, אני לא רואה ברפיח איזשהו הישג דרמטי שישנה את פני המערכה ויביא יותר הכרעה מאשר המקום החשוב ביותר - חאן יונס. זה שיש ברפיח עוד כמה גדודים זה לא אומר שום דבר, חמאס בינתיים בהיעדר כל פתרון אזרחי ופתרון ריבוני שם, הוא מתארגן מחדש בצפון".

ישראל זיו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
ישראל זיו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

על המצב בצפון הרצועה הזכיר ש"אנחנו בפעם שלישית חוזרים לשם משום שאנחנו לא מטפלים, לא פותרים את הבעיה האזרחית, המנהלית, הריבונית. זה כמו יד במים, בזמן שאתה פועל זה משיג תוצאה, אבל כשאתה מוציא את היד זה חוזר לזרום. ככה זה נראה בצפון הרצועה, נלך לרפיח ויהיה אותו דבר בחאן יונס. אם אתה לא מבטיח את ההישג, לא הופך אותו להישג יותר יציב, כדי שאתה גם תוכל להתנתק ותוכל גם להתארגן, גם ללכת לטפל בצפון".

הוא התייחס לאפשרות של הליכה לפתרון מדיני: "לא רק שהיא לא תפגע, היא לטעמי תסייע מאוד בנושא החטופים. ברגע שיש שם כוח מחודש, כוח שיצבור תאוצה בעזה, ויכול להיות שהוא גם הכוח הבא שנוכל להגיע להסדרה בנושא החטופים. כרגע לסינוואר אין שם שליטה, לפחות למיטב ידיעתנו, וברגע שיהיה כוח חדש הוא יצבור כוח כדי להגיע לחטופים או לאלה שמחזיקים בחטופים, ובהנחתי זה אנשים חפצי חיים שירצו להגיע הסדרות כאלה ואחרות לתוצאה שתבטיח את קיומם. הסיכוי הרבה יותר טוב היה כבר לבנות את מחליף חמאס ואיתם לעשות מו"מ מאשר להתעקש על מו"מ עם החמאס שמנציח אותם גם צבאית וגם אזרחית".