ה"נקמה" האיראנית על חיסול בכיר כוח קודס בסוריה: רשת בלומברג האמריקנית דיווחה הערב (רביעי) כי לפי מידע מודיעני בוושינגטון יש חשש ממתקפת טילים על ישראל בטווח הזמן המיידי. על פי הדיווח, ארה"ב ובעלות בריתה מאמינות שבמתקפה, שתכלול גם כלי טיס בלתי מאוישים, ייקחו חלק שלוחותיה של טהרן באזור, והיא תהיה כנגד מטרות צבאיות. כמו כן, ייתכן כי התקיפה לא תתחיל בהכרח בצפון הארץ.

אל תגידו לא ידענו - הטבה מיוחדת למי שרוצה ללמוד אנגלית. לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

בתוך כך, מקור אמריקני שוחח עם רשת אל-ג'זירה הקטארית ושלח מסר לאיראן: "לא פוסלים פעולת תגמול משותפת עם ישראל". על פי הדיווח בערוץ, ארה"ב תסייע לישראל אם זו תהיה נתונה למתקפה מצד איראן ושלוחותיה. לדברי המקור, "ארה"ב תסייע לישראל ביירוט טילים וכלי טיס בלתי מאוישים, אם אלו ישוגרו אליה".

קודם לכן, נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שלח היום מסר נוסף לטהרן והצהיר כי "כמו שאמרתי לנתניהו - המחויבות שלנו לביטחון ישראל אל מול האיומים האלה מצד איראן והשלוחות שלה באזור הינה מחויבות ברזל". גם שר הביטחון, יואב גלנט, שלח היום מסר לאיראן והבהיר כי "מי שיתקוף אותנו - נדע לתקוף אותו בשטחו".

מחמד רזא זאהדי (צילום: רשתות ערביות)
מחמד רזא זאהדי (צילום: רשתות ערביות)

כרזה לנקמה בישראל באיראן (צילום: Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS)
כרזה לנקמה בישראל באיראן (צילום: Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS)

הוא הוסיף והבטיח: ״במלחמה הזאת אנחנו מותקפים מיותר מזירה אחת ואתם רואים את זה, מכיוונים שונים, כל אויב שינסה לתקוף אותנו, קודם כל יענה בהגנה חזקה. אבל אנחנו נדע להגיב מהר מאוד בפעולה התקפית נחרצת אל שטחו של מי שיתקוף את שטחנו, לא משנה איפה זה, בכל המזרח התיכון. יש לנו את היכולת הזאת והחיבור והתגובה של מדינת ישראל היא מאוד מאוד יעילה, מאוד עצימה ואחד הדברים שאנחנו מצטיינים בו לאורך השנים - זה שהאויב לא יודע אף פעם מה הן ההפתעות שאנחנו מכינים לו״. 

אמש דווח בערוץ איראן אינטרנשיונל, כלי תקשורת המזוהה עם האופוזיציה האיראנית שממוקם בלונדון, כי טהרן הבטיחה לוושינגטון לא להגיב על חיסול הבכירים מצד ישראל, בתמורה להפסקת אש בעזה. עיתון "אל-ג'רידה" הכוויתי ציטט מקור במשרד החוץ האיראני שטען כי ההצעה האחרונה של וושינגטון לטהרן, בתיווך שוויצרי, דיברה על משא ומתן ישיר מול ישראל כדי להגיע להבנות, במטרה להפחית את המתיחות באזור. בינתיים, כמה איראנים ברשתות החברתיות הגיבו במהירות לדיווח וטענו כי ככל הנראה מדובר בתעמולה של המשטר, המסווה את העובדה שלטהרן אין את האומץ להשיב אש כנגד ישראל.

בצל הכוננות הישראלית לתגובה האיראנית, באתר החדשות הסעודי "אילף", ציטטו גורם בטחוני מערבי אשמר כי אם איראן תבחר להפציץ יעדים ישראליים בתגובה על התקיפה בדמשק, ישראל לא תישאר חייבת ותתקוף מטרות בעומק איראן. הגורם הוסיף כי בימים האחרונים חיל האוויר הישראלי עורך אימונים חשאיים נרחבים, זאת על מנת להיערך לכל תרחיש עתידי, כולל ביצוע תמרונים ופגיעה באתרים איראניים רגישים כגון מתקני פרויקט הגרעין.

כזכור, לפני כשבוע בוצעה התקפה אווירית על מבנה השגרירות האיראנית בדמשק. בפעולה שיוחסה לישראל חוסלו שבעה קצינים איראניים, ביניהם מוחמד רזא זהדי, המזוהה כאחד המפקדים הנועזים והבכירים ביותר במשמרות המהפכה. בכירים איראנים הודיעו בתגובה כי יגיבו בעוצמה לחיסול הבכיר בכוח קודס בסוריה.